Reklama

Niedziela Podlaska

Od wieku po wiek

Parafia miłkowicka ma bardzo bogatą historię: mnóstwo w niej wydarzeń chwalebnych, ale nie brakuje też i tych naznaczonych krzyżem – mówił podczas homilii bp Piotr Sawczuk.

Niedziela podlaska 29/2022, str. IV

[ TEMATY ]

prezentacja parafii

Ks. Marcin Gołębiewski/Niedziela

Powitanie biskupa i przybyłych gości

Powitanie biskupa i przybyłych gości

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Chrześcijańska tradycja kształtowana jest na polskiej ziemi od 1056 lat. Od chrztu Polski kolejne pokolenia przekazują prawdę o zbawieniu, dokonanym przez mękę, śmierć i zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. Do kolejnych wsi i miast docierali misjonarze, aby głosić Ewangelię. Zakładali klasztory i parafię, gdzie miejscowa ludność mogła chwalić Pana Boga.

Historia parafii

Parafia św. Rocha w Miłkowicach Maćkach 1 lipca przeżywała setną rocznicę powstania. Dokładnie została ona erygowana przez ordynariusza wileńskiego bł. abp. Jerzego Matulewicza 16 grudnia 1922 r. Jednak historia tej miejscowości sięga XV wieku, kiedy to mieszkający na tych terenach chrześcijanie należeli do parafii w Drohiczynie. Następnie, w końcu XVI wieku i na początku XVII wieku do parafii w Sadach, po czym ponownie do parafii drohiczyńskiej. Idea budowy kaplicy w Miłkowicach pojawiła się w 1710 r., podczas zarazy, która nawiedziła wówczas te tereny. 8 lutego 1741 r. ordynariusz łucki bp Franciszek Kobielski wyraził zgodę na budowę kaplicy św. Rocha. Powstała świątynia miała status kaplicy cmentarnej. Przez szereg lat grzebano wokół niej mieszkańców okolicznych wsi. Dowód na istnienie świątyni znajduje się w opisie wizytacji parafii drohickiej z 30 grudnia 1791 r.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Obecna świątynia pochodzi z początku XIX wieku. 6 lipca 1811 r. o. Teofil Caroli – rektor kolegium pijarskiego oraz proboszcz drohicki – poświęcił kamień węgielny pod budowę kościoła. Głównym fundatorem był Jan Smorczewski – właściciel wsi Sieniewice oraz skarbnik drohicki. Jego portret wisiał w świątyni jeszcze do 1939 r., a obok kościoła znajduje się nagrobek jego małżonki. Od 1839 r. aż do 1922 r. kościół był filią parafii drohickiej.

Pierwszy proboszczem samodzielnej parafii został ks. Kazimierz Kowalewski. Gruntowny remont kościoła przeprowadził w latach 1936 – 37 ks. Stanisław Filmanowicz. Podczas zawieruchy wojennej, gdy wszystkie kościoły w Drohiczynie zostały zajęte przez wojska sowieckie, w Mikowicach miła swoją siedzibę parafia drohiczyńska.

Reklama

Warto dodać, że na terenie parafii leży miejscowość Sady, w której 2 października 1596 r. został ufundowany kościół Trójcy Świętej, Najświętszej Maryi Panny, św. Krzysztofa i św. Anny, przez dziedzica wsi Sady – Krzysztofa Sadowskiego. Z powodu represji carskich, za wzniecenie w 1863 r. Powstania Styczniowego, w 1864 r. roku kościół spalono, a rok później skasowano parafię. Z rozkazu Mikołaja hr. Murawjewa „Wieszatiela”, gubernatora wileńskiego, budynki i ziemię parafialną oddano duchowieństwu prawosławnemu. Część wyposażenia kościoła została przewieziona do Miłkowic. Ostatnim proboszczem parafii w Sadach był ks. Sylwester Pętkowski, który przekazał księgi metrykalne do Drohiczyna.

Jednym z boleśniejszych wydarzeń z najnowszej historii parafii jest zabójstwo ks. Tadeusza Krakówko, które zostało dokonane 1 marca 2009 r. na plebanii w Miłkowicach Maćkach. Ówczesny proboszcz parafii miał 54 lata. Został pochowany na cmentarzu w Ostrożanach.

Przybyli goście

Uroczystość setnej rocznicy powstania parafii była połączona z udzieleniem sakramentu bierzmowania miejscowej młodzieży. Mszę św. sprawował tego dnia bp Piotr Sawczuk. Oprócz niego, na uroczystość zorganizowaną przez parafian na czele z ks. proboszczem Grzegorzem Terpiłowskim przybyło wielu zaproszonych gości. Księża pochodzący z parafii: ks. prał. Bogusław Kiszko – emeryt z Drohiczyna oraz ks. Edward Kowalczuk – proboszcz parafii Kłopoty Stanisławy. Wśród powołanych do szczególnej służby Bożej z parafii są siostry zakonne: s. Zofia Andratowicz – sercanka, s. Ewa Kamińska – karmelitanka oraz s. Jadwiga Jadłowska – służka.

W uroczystości wzięli udział księża, którzy pracowali w parafii w Miłkowicach Maćkach: ks. kan. Krzysztof Maksymiuk, ks. Mieczysław Baranowski, ks. kan. Henryk Kosz, ks. kan. Roman Kowerdziej, ks. Tadeusz Czyżak oraz ks. Andrzej Boguszewski. Przybyli ponadto: ks. kan. Wiesław Niemyjski – dziekan drohiczyński, ks. kan. Zbigniew Średziński – proboszcz z Kożuchówka oraz były dziekan drohiczyński, ks. kan. Jarosław Przeździecki – misjonarz z Urugwaju.

Reklama

Z homilii pasterza

Parafia miłkowicka ma bardzo bogatą historię: mnóstwo w niej wydarzeń chwalebnych, ale nie brakuje też i tych naznaczonych krzyżem – mówił podczas homilii bp Piotr. Przywołał słowa z pierwszego czytania z Księgi Syracha: „błogosławcie Boga wszechrzeczy, który wszędzie wielkich dzieł dokonuje”. W ten sposób autor biblijny stara się podkreślić łaskawość Boga oraz to, że człowiek jest od Niego całkowicie zależny. Kaznodzieja, nawiązując do słów z odczytanej Ewangelii: „Wysławiam Cię, Ojcze, Panie nieba i ziemi, że zakryłeś te rzeczy przed mądrymi i roztropnymi, a objawiłeś je prostaczkom”, powiedział, że to bardzo cenna podpowiedź. Jezus mówi, że do świętych tajemnic trzeba zbliżać się w postawie dziecięcej prostoty i ufności – powiedział.

Zwracając się do młodzieży, powiedział: – Drodzy młodzi przyjaciele! Pozwólcie się poprowadzić Duchowi Świętemu, by mógł w was zbudować Świątynię Boga, tzn. miejsce, gdzie On doznaje czci. Biskup prosił obecną na Mszy św. młodzież, by nie pozwolili, aby ich wiara została zaprzepaszczona. – Niech Duch Święty chroni was przed przyjmowaniem pogańskich wzorców postępowania, niech strzeże w was żywych źródeł łaski.

Parafia dzisiaj

Oprócz kościoła w Miłkowicach Maćkach parafia posiada jedną kaplicę dojazdową we wsi Skiwy Małe, która została zorganizowania w dawnym budynku mieszkalnym w 1980 r., staraniem ówczesnego proboszcza ks. kan. Krzysztofa Maksymiuka, proboszcza w latach 1978 – 83.

Parafia w Miłkowicach Maćkach jest częścią dekanatu drohiczyńskiego. Do parafii należą: Bryki, Korzeniówka Duża, Korzeniówka Mała, Lisowo, Miłkowice-Janki, Miłkowice-Maćki, Miłkowice-Paszki, Miłkowice-Stawki, Narojki, Putkowice Nagórne, Rotki, Siekierki, Skierwiny, Skiwy Duże, Skiwy Małe. Na terenie parafii mieszka ok. 1458 osób, z czego 879 jest wyznania katolickiego.

Reklama

W parafii działają wspólnoty Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży oraz Stowarzyszenie Żywego Różańca.

Obecnie w parafii odżywa kult św. Rocha. historia parafii już w XVIII wieku wskazuje na szczególne łaski związane z tym miejsce. Od wybuchu pandemii koronawirusa każdego 16 – ego dnia miesiąca jest sprawowana Msza św. ku czci św. Rocha.

2022-07-12 12:48

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Lekcje św. Urszuli

Niedziela częstochowska 41/2021, str. IV

[ TEMATY ]

prezentacja parafii

św. Urszula

Roman Kozłowski

Wierni chętnie modlą się przez wstawiennictwo patronki parafii – przyznaje ks. Sambor

Wierni chętnie modlą się przez wstawiennictwo patronki parafii – przyznaje ks. Sambor

„Bóg mi jest Ojcem, On najlepiej mnie prowadzi, więc woli Jego oddaję się bez zastrzeżenia. Byłam tylko pionkiem na szachownicy Boga” – te słowa św. Urszuli Ledóchowskiej przypomniał ks. Mariusz Frukacz, redaktor Niedzieli, który 29 września przewodniczył Mszy św. w kościele św. Mikołaja Biskupa i Wyznawcy w Komornikach.

Msza św. była dziękczynieniem za 16 lat obecności relikwii św. Urszuli Ledóchowskiej w świątyni. W uroczystej Eucharystii uczestniczyły również siostry Urszulanki Serca Jezusa Konającego – s. Aleksandra i s. Faustyna.

CZYTAJ DALEJ

Ilu jest katolików w Polsce? – analiza danych ze spisu powszechnego

2024-04-17 18:24

[ TEMATY ]

Katolik

Narodowy Spis Powszechny

Bożena Sztajner/Niedziela

Ilu katolików jest w Polsce? Kim są osoby, które w ramach Narodowego Spisu Powszechnego w 2021 r. odmówiły odpowiedzi na pytanie o przynależność wyznaniową? - tym m.in. tematom poświęcone było spotkanie, które odbyło się dziś w siedzibie Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego w Warszawie. Prof. Krzysztof Koseła i prof. Mirosława Grabowska zaprezentowali analizy danych dotyczących przynależności wyznaniowej Narodowego Spisu Powszechnego z 2021. W najbliższym czasie opublikowany zostanie raport na ten temat.

Prof. Koseła i prof. Grabowska przypomnieli, że wyniki spisu z 2021 r. opublikowane zostały w 2023 r. Przynależność do wyznania rzymskokatolickiego zadeklarowało 27121331 osób z ogółu 38 mln. Polaków. Bezwyznaniowość zadeklarowało 2 611506 osób, natomiast aż 7807553 osoby odmówiły odpowiedzi na pytanie o wyznanie.

CZYTAJ DALEJ

Francja: kościół ks. Hamela niczym sanktuarium, na ołtarzu wciąż są ślady noża

2024-04-18 17:01

[ TEMATY ]

Kościół

Francja

ks. Jacques Hamel

laCroix

Ks. Jacques Hamel

Ks. Jacques Hamel

Kościół parafialny ks. Jacques’a Hamela powoli przemienia się w sanktuarium. Pielgrzymów bowiem stale przybywa. Grupy szkolne, członkowie ruchów, bractwa kapłańskie, z północnej Francji, z regionu paryskiego, a nawet z Anglii czy Japonii - opowiada 92-letni kościelny, mianowany jeszcze przez ks. Hamela. Wspomina, że w przeszłości kościół często bywał zamknięty. Teraz pozostaje otwarty przez cały dzień.

Jak informuje tygodnik „Famille Chrétienne”, pielgrzymi przybywający do Saint-Étienne-du-Rouvray adorują krzyż zbezczeszczony podczas ataku i całują prosty drewniany ołtarz, na którym wciąż widnieją ślady zadanych nożem ciosów. O życiu kapłana męczennika opowiada s. Danièle, która 26 lipca 2016 r. uczestniczyła we Mszy, podczas której do kościoła wtargnęli terroryści. Jej udało się uciec przez zakrystię i powiadomić policję. Dziś niechętnie wraca do tamtych wydarzeń. Woli opowiadać o niespodziewanych owocach tego męczeństwa również w lokalnej społeczności muzułmańskiej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję