Reklama

Niedziela Legnicka

Lubań

Przed beatyfikacją

Do udziału w tym ważnym wydarzeniu zaprosiła parafia wraz z proboszczem ks. Krzysztofem Żmigrodzkim oraz burmistrz miasta Arkadiusz Słowiński.

Niedziela legnicka 27/2022, str. II

[ TEMATY ]

beatyfikacja

siostry elżbietanki

Ks. Piotr Nowosielski/Niedziela

Grób siostry męczenniczki na cmentarzu w Lubaniu (środkowy)

Grób siostry męczenniczki na cmentarzu w Lubaniu (środkowy)

W przededniu uroczystości beatyfikacji Sióstr Elżbietanek, męczennic, a wśród nich s. Marii Sabiny (w świecie: Anna Thienel), elżbietanki z Lubania, które zaplanowano w archikatedrze wrocławskiej 11 czerwca, w parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Lubaniu odbyło się modlitewne czuwanie.

Wydarzenie rozpoczęło się wykładem Janusza Kulczyckiego, który przypomniał historię zgromadzenia Sióstr Elżbietanek w tym mieście. Przedstawił też postacie kandydatek na ołtarze, wraz z s. M. Sabiną Thienel, która została zamordowana 1 marca 1945 r. a jej doczesne szczątki, spoczywają jeszcze na starym cmentarzu w Lubaniu. Po wykładzie uroczystej Mszy św. przewodniczył ks Piotr Kot, rektor legnickiego Wyższego Seminarium Duchownego i on też wygłosił homilię.

Po Eucharystii i słowie burmistrza miasta odbyło się modlitewne czuwanie animowane przez Wspólnotę Miłości Ukrzyżowanej, która powstała w Szczecinie. Przy tej okazji, Wspólnota dokonała także swojej autoprezentacji.

Reklama

Grób zamordowanej przez żołnierza Armii Sowieckiej siostry, można nawiedzić na starym cmentarzu w Lubaniu. Odnowiony grobowiec, znajduje się wśród grobów zmarłych Sióstr Magdalenek.

Na terenie diecezji legnickiej znajdują się ponadto groby: s. Marii Adeli (Klara Schramm) w Godzieszowie i s. Marii Rosarii (Elfrieda Schilling) w Nowogrodźcu.

2022-06-29 06:16

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Proces beatyfikacyjny abp. Câmary może się rozpocząć

[ TEMATY ]

beatyfikacja

en.wikipedia.org

Abp Helder Câmara

Abp Helder Câmara

Proces beatyfikacyjny abp. Heldera Câmary - rzecznika „Kościoła ubogich” na Soborze Watykańskim II i nieustraszonego obrońca praw człowieka w czasach dyktatury wojskowej w Brazylii (1964-85) - może się już rozpocząć. Zgodę na to wydała 25 lutego br. Kongregacja Spraw Kanonizacyjnych - informuje dziennik włoskich biskupów „Avvenire”. Oznacza to, że wkrótce zostanie powołany trybunał kościelny na szczeblu diecezjalnym, który przesłucha świadków życia kandydata na ołtarze i przebada jego pisma.

W czerwcu ub.r. metropolita Olindy i Recife, abp Fernando Saburido wysłał do Watykanu w imieniu całego episkopatu Brazylii prośbę o rozpoczęcie procesu beatyfikacyjnego swego poprzednika. W liście datowanym 16 lutego br. prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych kard. Angelo Amato poinformował, że Kongregacja czeka obecnie na opinię innych dykasterii kurii rzymskiej w sprawie wydania tzw. nihil obstat („nic nie stoi na przeszkodzie”) dla procesu beatyfikacyjnego. O liście kard. Amato informowały w ostatnich dniach media całego świata.

CZYTAJ DALEJ

Co naprawdę świętujemy?

W Boże Narodzenie warto odpowiedzieć sobie na kilka ważnych pytań: Dlaczego Syn Boży stał się człowiekiem? Po co nastąpiło Wcielenie? Po co żłóbek i kolędy?
Po co przygotowania i karp, i choinki?

W wyznaniu wiary mówimy: „On to dla nas, ludzi, i dla naszego zbawienia zstąpił z nieba. I za sprawą Ducha Świętego przyjął ciało z Maryi Dziewicy”. Jezus przychodzi do człowieka, staje się człowiekiem dla nas i dla naszego zbawienia, abyśmy mieli uczestnictwo w życiu Bożym. Słowo stało się ciałem, aby nas zbawić, to znaczy, aby nas zjednoczyć z Bogiem, aby dać nam możliwość zamieszkania z Nim w wieczności, co więcej – abyśmy mogli lepiej wniknąć w Bożą miłość.

CZYTAJ DALEJ

Hiszpania: duchowny wyremontował w archidiecezji Burgos ponad 600 świątyń

2022-12-05 16:21

[ TEMATY ]

Kościół

kapłan

kapłan

Hiszpania

Karol Porwich/Niedziela

Ksiądz Fermín González samodzielnie wyremontował ponad 600 świątyń na terenie północnej Hiszpanii. Jak poinformował duchowny w rozmowie z telewizją Creo, zdecydowana większość tych prac została wykonana w kościołach usytuowanych na terenie archidiecezji Burgos.

68-letni ksiądz wyjaśnił, że w pracach remontowych pomagali mu zazwyczaj parafianie, a te głównie polegały na modernizacji zniszczonych dachów świątyń. Pracujący w hiszpańskiej archidiecezji kapłan wyjaśnił, że pierwsze remonty wykonywał przed 40 laty z powodu „pilnej konieczności” naprawy kościołów chylących się ku ruinie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję