Reklama

Niedziela plus

Opole

Caritas pomaga Ukraińcom

22 tony darów zostało przygotowanych na prośbę bp. Stanisława Szyrokoradiuka, biskupa odesko-symferopolskiego.

Niedziela Plus 25/2022, str. XII

[ TEMATY ]

Opole

caritas.diecezja.opole.pl

Akcja rozpoczęła się kilka tygodni temu, kiedy do Opola dotarła prośba od biskupa z Ukrainy. Jak informuje Artur Wilpert z Caritas Diecezji Opolskiej, dary przygotowano dzięki ofiarności mieszkańców diecezji. Są to żywność, w tym ryż i kasza jęczmienna, mleko, napoje mleczne, gotowe zupy (przy kurii w Odessie wydaje się codziennie 100 obiadów dla osób w potrzebie), a także chemia, nowa odzież, artykuły higieniczne, 200 śpiworów i materaców itp.

Caritas Diecezji Opolskiej wcześniej wysyłała transporty darów do Lwowa, Tarnopola itd. Po raz pierwszy – również do Odessy.

6 czerwca Caritas uruchomiła także w opolskiej centrali punkt wydawania żywności dla gości z Ukrainy. Już pierwszego dnia z oferty pomocy skorzystało 65 osób.

Reklama

W pomoc dla przybyszów z Ukrainy zaangażowało się kilka firm z regionu. – Indywidualnych darczyńców, którzy chcą się włączyć w akcję, zapraszamy do opolskiej centrali przy ul. Szpitalnej; na pomoc hurtową czekamy w magazynie w Opolu-Winowie – powiedział ks. dr Arnold Drechsler, dyrektor Caritas Diecezji Opolskiej.

Punkt jest otwarty w każdy poniedziałek i czwartek od godz. 9.30 do 11. Wierni z diecezji opolskiej dotychczas w czasie zbiórek w parafiach zebrali lub wpłacili bezpośrednio na konto Caritas na pomoc dla Ukrainy 2,5 mln zł.

2022-06-14 11:18

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Prokuratura: Popełniono przestępstwo podszywania się pod bp. Czaję

[ TEMATY ]

bp Andrzej Czaja

Opole

BOŻENA SZTAJNER

Jak informuje rzecznik Prokuratury Okręgowej w Opolu, prokuratura prowadzi postępowanie z zawiadomienia biskupa opolskiego oraz kanclerza kurii diecezjalnej. Status podejrzanych w tej sprawie mają ks. Rafał C. oraz Rafał S. Stawiane są im m.in. zarzuty kradzieży tożsamości i podszywania się pod inną osobę. Zarzuty te zostały już potwierdzone. Gromadzone są dalsze dowody w sprawie.

Rzecznik Prokuratury Okręgowej w Opolu informuje, że od września 2019 r. prokuratura prowadzi postępowanie z zawiadomienia biskupa opolskiego oraz kanclerza kurii diecezjalnej. Status podejrzanych w tej sprawie mają ks. Rafał C. oraz Rafał S. Stawiane są im zarzuty kradzieży tożsamości i podszywania się pod inną osobę oraz zarzuty gróźb karalnych.

Podziel się cytatem

CZYTAJ DALEJ

Obłóczyny i kandydatura do święceń diakonatu i prezbiteratu

2022-12-08 21:30

Marzena Cyfert

Klerycy MWSD we Wrocławiu, którzy przyjęli strój duchowny i przeszli obrzęd Ad missio

Klerycy MWSD we Wrocławiu, którzy przyjęli strój duchowny i przeszli obrzęd Ad missio

Alumni Metropolitalnego Wyższego Seminarium Duchownego we Wrocławiu otrzymali strój duchowny i zostali przyjęci do grona kandydatów do święceń diakonatu i prezbiteratu.

Kandydatura, której przewodniczył bp Jacek Kiciński, odbyła się w uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny i miała miejsce w katedrze wrocławskiej. Sutannę podczas liturgii przywdziali: Krzysztof Leśniewicz, Wiktor Cyran, Kacper Dawiec, Robert Matuszyński, Bartłomiej Sikora. Zostali oni wraz z alumnem Szymonem Rojkiem przedstawieni Kościołowi jako kandydaci do kapłaństwa.

CZYTAJ DALEJ

Warszawa: Spotkanie Zespołu ds. przygotowania wskazań dla formacji stałej i posługi prezbiterów w Polsce

2022-12-09 20:36

[ TEMATY ]

Warszawa

prezbiterat

Fot. Karol Porwich

W Sekretariacie KEP w Warszawie odbyło się dziś pierwsze spotkanie Zespołu ds. przygotowania wskazań dla formacji stałej i posługi prezbiterów w Polsce. Gremium to zostało powołane przy Komisji Duchowieństwa przez abp. Wojciecha Polaka, Prymasa Polski. W Zespole, na czele którego stanął bp Damian Bryl, biskup kaliski i członek Komisji Duchowieństwa, będzie pracować w sumie 16 osób z różnych regionów Polski: prezbiterzy, osoby konsekrowane i świeckie.

Zadaniem Zespołu jest przede wszystkim to, aby – uwzględniając ducha i normy nowych zasad formacji kapłańskiej w Polsce, obowiązujące od 1 października 2021 roku, oraz aktualny kontekst społeczno-kulturowy – wypracować dalsze wskazania dotyczące formacji i posługi prezbiterów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję