Reklama

Niedziela Lubelska

Święcenia kapłańskie

Archidiecezja lubelska ma 4 nowych kapłanów. To ks. Arkadiusz Kowalski z parafii św. Anny w Lubartowie, ks. Wiktor Michałowski z parafii św. Wita w Mełgwi, ks. Michał Śliwka z parafii św. Jana Chrzciciela w Wilkołazie i ks. Paweł Watras z parafii Miłosierdzia Bożego w Piotrowicach Małych.

Niedziela lubelska 23/2022, str. V

[ TEMATY ]

święcenia kapłańskie

Marcin Ciszewski

Neoprezbiterzy w gronie biskupów i wychowawców

Neoprezbiterzy w gronie biskupów i wychowawców

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Uroczysta Msza św. z obrzędem udzielenia sakramentu kapłaństwa odbyła się 28 maja w archikatedrze lubelskiej. Liturgii przewodniczył abp Stanisław Budzik; celebrowali biskupi Artur Miziński, Józef Wróbel, Adam Bab i Mieczysław Cisło, a także kapłani, wśród których obecni byli rektorzy i wychowawcy Metropolitalnego Seminarium Duchownego w Lublinie. Za wybranych do kapłaństwa modlili się rodzice oraz licznie zgromadzeni krewni i przyjaciele. – 5 lat temu do święceń przystępowało 12 diakonów. Wówczas przywołałem słowa piosenki: „a uczniów było 12, a ludzi były miliony”. Dziś do święceń przystępuje 4 diakonów; to niewielu, którzy mogą wiele dokonać. Ewangelistów też było tylko czterech, a na co dzień żyjemy tym, co napisali. Prośmy, by nowi kapłani stali się gorliwymi głosicielami Ewangelii i świadczyli o Chrystusie z taką mocą, jak Mateusz, Marek, Łukasz i Jan – powiedział abp Budzik.

W homilii metropolita lubelski przywołał osobę bł. kard. Stefana Wyszyńskiego. Jak podkreślił, święcenia kapłańskie dokonują się w dzień pierwszego liturgicznego wspomnienia Prymasa Tysiąclecia i w 41. rocznicę jego narodzin dla nieba. Powierzając nowych kapłanów wstawiennictwu bł. kard. Wyszyńskiego, abp Budzik przywołał fragment „Listu do moich kapłanów”, napisanego podczas internowania w Stoczku Warmińskim. Słowa Prymasa, będące świadectwem odpowiedzialności za Kościół i miłości do Kościoła, stały się przesłaniem dla diakonów wkraczających na drogę kapłaństwa w 2022 r.: „Oddani przez Boga na służbę ludowi Bożemu, staliśmy się jego własnością. Wszystkie nasze siły duszy i ciała muszą służyć ludowi, który ma prawo do naszego życia, do naszych oczu i warg kapłańskich, do naszych dłoni ofiarnych i nóg apostolskich”. Przez wstawiennictwo bł. kard. Wyszyńskiego abp Budzik modlił się, by nowi kapłani służyli tylko jedynemu Bogu, wiernie żyli Ewangelią i miłowali każdego człowieka. Za patronkę kapłańskiej drogi nowo wyświęconym wskazał Maryję, pokorną służebnicę Pańską. – Modlimy się dla was o apostolski pośpiech na wzór Matki Bożej, o maryjną wierność podjętym zobowiązaniom, o maryjne zasłuchanie w słowo Boże. Niech Maryja uczy was przyjmować Chrystusa z miłością i odwagą; z radością głosić Go światu – powiedział ksiądz arcybiskup.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2022-05-31 14:44

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Mamy nowych kapłanów

Biskup Krzysztof Nitkiewicz 19 czerwca w bazylice katedralnej w Sandomierzu udzielił święceń prezbiteratu siedmiu diakonom. Mszę św. koncelebrował bp Edward Frankowski, księża wychowawcy i profesorowie seminarium oraz kapłani z diecezji i spoza jej granic. We wspólnej modlitwie uczestniczyli alumni, siostry zakonne, rodziny oraz bliscy kandydatów do kapłaństwa.
CZYTAJ DALEJ

„Miał wady, ale pięknie kochał” – wywiad z siostrzenicą bł. P. G. Frassatiego

[ TEMATY ]

bł. Pier Giorgio Frassati

Luciana Frassati/Wikipedia

Bł. Pier Giorgio Frassati

Bł. Pier Giorgio Frassati

„Bł. Pier Giorgio żył w świecie na sto procent. Miał wady, był prawdziwym człowiekiem. Ale przy tym był prawdziwym chrześcijaninem. To były jego dwie komplementarne tożsamości i jedna nie zawadzała drugiej. Do tego był bardzo kreatywny, a jednocześnie niesłychanie praktyczny" – mówi Wanda Gawrońska, 95-letnia siostrzenica bł. Pier Giorgia Frassatiego. W Krakowie znajduje się ulica Luciany Frassati-Gawrońskiej, jej matki i ukochanej siostry bł. Pier Giorgia. Jej wujek jest z kolei patronem tegorocznych ŚDM w Lizbonie. Z Wandą Gawrońską rozmawiałam w Rzymie, gdzie mieszka na stałe.

Izabela Hryciuk (IH): Mówi się, że Pier Giorgio miał trudne relacje z ojcem. Czy wiadomo, jak ojciec przeżył śmierć syna?
CZYTAJ DALEJ

Dokument ws. Komisji niezależnych ekspertów powstanie do końca lata?

Bp Sławomir Oder powiedział PAP, że chciałby, aby z końcem lata jego Zespół opracował dokument ws. Komisji niezależnych ekspertów do zbadania zjawiska wykorzystania seksualnego. Eksperci prawa cywilnego mają doprecyzować m.in. porozumienia miedzy Episkopatem a dwoma Konferencjami Wyższych Przełożonych Zakonnych.

Podczas 401. Zebrania Plenarnego KEP w Katowicach biskupi przyjęli sprawozdanie prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka na temat aktualnych prac nad powołaniem Komisji niezależnych ekspertów do zbadania zjawiska wykorzystywania seksualnego osób małoletnich przez niektórych duchownych. Uznali, że potrzebne jest jeszcze przygotowanie dokumentów prawnych, w oparciu o które będzie mogła działać Komisja. W związku z tym, powołany został nowy Zespół pod przewodnictwem bp. Sławomira Odera.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję