Reklama

Aspekty

Rocznica sanktuarium

W parafii św. Mikołaja w Skwierzynie odbyły się uroczystości z okazji 1. rocznicy ustanowienia Sanktuarium Matki Bożej Klewańskiej Patronki Rodzin Przybyłych z Kresów.

Niedziela zielonogórsko-gorzowska 22/2022, str. I

[ TEMATY ]

sanktuarium

Skwierzyna

Karolina Krasowska

Kult Matki Bożej Klewańskiej cały czas jest żywy w parafii – mówi ks. Kazimierz Małżeński

Kult Matki Bożej Klewańskiej cały czas jest żywy w parafii – mówi ks. Kazimierz Małżeński

W dniu 21 maja Mszy św. w sanktuarium przewodniczył bp Paweł Socha, który przed laty dokonał koronacji łaskami słynącego obrazu. – Obraz Matki Bożej został przywieziony do Skwierzyny przez wiernych z Klewania, gdzie cieszył się wielką czcią jako łaskami słynący przez 300 lat. Tutaj został on później umieszczony w ołtarzu głównym kościoła parafialnego – powiedział bp Paweł Socha. – W ubiegłym roku na prośbę proboszcza bp Tadeusz Lityński podniósł to miejsce do godności sanktuarium, czyli miejsca, gdzie można w szczególny sposób prosić Matkę Bożą o łaski. Historia klewanian po przyjeździe do Skwierzyny na teren Ziemi Lubuskiej również nie była łatwa, dlatego w szczególny sposób czcili Matkę Bożą jako Tę, do której można się uciekać i prosić o pomoc. Dzisiaj również chcą uczcić Maryję i podziękować Jej za opiekę jakiej doświadczali przez tyle wieków, a zwłaszcza w ostatnim stuleciu – dodał.

Z okazji rocznicy odbył się Dzień Kultury Kresowej i Dzień Solidarności z Ukrainą. W jego programie zaplanowano przegląd zespołów i kapel kresowych, festiwal kulinarny „Smaki Kresów”, a wieczorem koncert ewangelizacyjny zespołu Siewcy Lednicy. Jak mówi kustosz sanktuarium, kult Matki Bożej Klewańskiej cały czas jest żywy w parafii. – Od poniedziałku do czwartku od 8.30 do 17.00 mamy całodzienną adorację Najświętszego Sakramentu. W każdą środę o 17.30 mamy Nowennę do Matki Bożej Klewańskiej w trzech wiodących intencjach – o uwolnienie z choroby nowotworowej, o dar dziecka w rodzinach, w których rodzice nie mogą mieć dzieci oraz o uwolnienie z uzależnień społecznych: alkoholu, narkotyków, hazardu. Zapraszamy do wspólnej modlitwy, również poprzez łącza internetowe, wystarczy wejść na stronę parafii i włączyć się z nami w modlitwę – zachęca kustosz ks. Kazimierz Małżeński.

2022-05-24 12:51

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Biskup ustanowił sanktuarium w Skwierzynie

[ TEMATY ]

sanktuarium

Skwierzyna

Kamil Krasowski

Bp Tadeusz Lityński ustanowił sanktuarium Matki Bożej Klewańskiej w Skwierzynie

Bp Tadeusz Lityński ustanowił sanktuarium Matki Bożej Klewańskiej w Skwierzynie

Bp Tadeusz Lityński 22 maja podczas Mszy św. sprawowanej w kościele św. Mikołaja w Skwierzynie ustanowił to miejsce sanktuarium Matki Bożej Klewańskiej. Od dziś to miejsce dedykowane jest w sposób szczególny przesiedleńcom z dawnych Kresów Wschodnich i ich potomkom.

Dekret o ustanowieniu sanktuarium Matki Bożej Klewańskiej w Skwierzynie odczytał na początku Mszy św. dyrektor Wydziału Duszpasterskiego Kurii Diecezjalnej ks. Robert Patro. Okolicznościową homilię wygłosił ks. Paweł Holc CM, wizytator Polskiej Prowincji Zgromadzenia Misji. Podczas liturgii pasterz diecezji poświęcił sztandar Kresowian.

CZYTAJ DALEJ

Sługa Boża Wanda Malczewska, Maryja i Cud nad Wisłą

2023-01-29 18:30

[ TEMATY ]

Wanda Malczewska

Ks. Józef Janiec

Wanda Malczewska

Wanda Malczewska

Wanda Malczewska to urodzona w 1822 roku świecka mistyczka, stygmatyczka i wizjonerka. Pochodziła z rodu Malczewskich herbu Tarnawa i była ciotką słynnego malarza symbolisty Jacka Malczewskiego oraz poety Antoniego Malczewskiego – prekursora polskiego romantyzmu.

Już jako dziecko była bardzo religijna i miała pierwsze mistyczne spotkania z Chrystusem (do pierwszej komunii świętej przystąpiła jako ośmiolatka). Będąc jeszcze nastolatką, przeżyła śmierć matki i ponowne małżeństwo ojca. Niedługo później zamieszkała u zamożnej ciotki (siostry ojca), Konstancji Siemieńskiej. To właśnie przy jej rodzinie Wanda spędziła większą część życia, zajmując się szeroko pojętym wolontariatem. Mieszkańców wsi zaopatrywała w książki, uczyła dzieci czytać i pisać, katechizowała37. Niejednokrotnie służyła radą i pomocą. Zrobiła nawet kurs felczerski, by zajmować się chorymi, zaś w czasie powstania styczniowego zorganizowała szpital dla rannych powstańców. Warto zaznaczyć, że leczyła nie tylko Polaków, lecz także Rosjan. Po śmierci ciotki Wanda Malczewska przez pewien czas zamieszkała gościnnie w klasztorze sióstr dominikanek pod Przyrowem. Nadal leczyła i odwiedzała chorych, zajmowała się szyciem parametrów liturgicznych, oddawała się modlitwie. Trzy ostatnie lata życia spędziła na plebanii w Parznie, oddając się pracy społecznej i charytatywnej. Z powodu braku sił nie mogła osobiście odwiedzać chorych, więc przyjmowała ich u siebie. Jeszcze za życia uznawano Malczewską za osobę uduchowioną i głęboko wierzącą. Zresztą nie bezpodstawnie. Obdarzona była bowiem charyzmatem proroctwa i miewała religijne wizje.

CZYTAJ DALEJ

Znaczek pocztowy ku pamięci Papieża Emeryta Benedykta XVI

2023-01-30 10:30

[ TEMATY ]

Benedykt XVI

Poczta Watykańska /materiał prasowy

31 styczna mija dokładnie miesiąc od śmierci Papieża Emeryta. Aby uczcić Benedykta XVI Poczta Watykańska wydaje nowy znaczek i specjalny stempel pocztowy.

Na znaczku umieszczono jest zdjęcie Papieża zrobione 21 lipca 2009 r. podczas jego wakacyjnego pobytu w Dolinie Aosty. Znaczek o wartości 1,25 euro został wydrukowany w Belgii, w drukarni Bpost, w nakładzie 105.000 egz.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję