Reklama

Niedziela plus

Opole

Mały krok w stronę Boga

W Niedzielę Dobrego Pasterza rozpoczął się cykl dekanalnych pielgrzymek do katedry opolskiej, które zostały zaplanowane z okazji złotego jubileuszu diecezji.

Niedziela Plus 21/2022, str. VII

[ TEMATY ]

Opole

Adobe Stock

Jako pierwsi pielgrzymowali kapłani i wierni z czterdziestu sześciu parafii z dekanatów: Branice, Dobrodzień, Kamień Śląski i Głogówek.

Koncelebrowanej Mszy św. przewodniczył biskup pomocniczy Rudolf Pierskała. Parafie ze sztandarami przyjechały wraz z liturgiczną służbą ołtarza oraz muzykami kościelnymi.

– Złoty jubileusz to dobra okazja, abyśmy wykonali mały krok w stronę Pana Boga, a On uczyni wielki krok w naszą stronę. Chodzi o powrót do pierwotnej gorliwości, do odnowienia więzi z Panem – powiedział bp Pierskała. – Nasza katedra, jako matka, obdarza nas dzisiaj odpustem jubileuszowym – przypomniał i dodał: – Bo matka zawsze jest dobra dla swoich dzieci. Skorzystajmy z tej możliwości.

Reklama

Pod koniec Liturgii ksiądz biskup wręczył dyplomy uznania wskazanym przez proboszczów osobom, które szczególnie gorliwie angażują się w różne działania w swoich parafiach, wspierają swoje wspólnoty modlitwą i pracą na ich rzecz.

Biskup Pierskała poświęcił także kilkadziesiąt wykonanych z brązu krzyży jubileuszowych i przekazał je proboszczom wszystkich kościołów w czterech dekanatach, które jako pierwsze pielgrzymowały do katedry. Dyplomy i krzyże ołtarzowe (wzorowane na specjalnie przygotowanym krzyżu jubileuszowym) do jesieni dotrą do wszystkich parafii diecezji opolskiej.

Po zakończeniu Mszy św. biskup zaprosił wszystkich obecnych w katedrze do przejścia przez jubileuszowe drzwi świątyni (otwarte uroczyście podczas Mszy św. krzyżma w Wielki Czwartek) do ogrodu kurii diecezjalnej. Można było napić się kawy, poczęstować ciastem, a także kupić okolicznościowe publikacje wydane z okazji 50-lecia diecezji opolskiej.

2022-05-17 08:34

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Opolskie: Po wypadku autokaru 5 osób trafiło do szpitala, w tym 4 dzieci

[ TEMATY ]

Opole

Adobe Stock

Autokar, którym podróżowało 29 osób, w tym 25 dzieci wpadł do rowu w miejscowości Jełowa w województwie opolskim. "Na tę chwilę do szpitala trafiło 5 osób w tym 4 dzieci" - powiedział w telewizji Polsat News bryg. Łukasz Nowak, oficer prasowy komendanta wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej.

Do wypadku doszło tuż po godz. 9 rano w miejscowości Jełowa na drodze krajowej 45. Autobus, którym podróżowały dzieci wraz z opiekunami jechał z Wielkopolski. Jak przekazał strażak, "po przybyciu na miejsce pierwszych zastępów Ochotniczej Straży Pożarnej potwierdzono informację, że autokarem podróżowało 29 osób, w tym 25 dzieci. Wszystkie osoby opuściły pojazd o własnych siłach, przed przybyciem strażaków".

CZYTAJ DALEJ

Centrum Heschela KUL upamiętniło ofiary Akcji „Reinhardt”

2022-12-05 20:36

[ TEMATY ]

KUL

upamiętnienie

BP KUL

Podczas Akcji „Reinhardt” zginęło dwa miliony Żydów, tylko z powodu swojego pochodzenia. Musimy działać wspólnie, aby pamięć o tych wydarzeniach nie zaginęła. Dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do powstania Centrum Heschela. To bardzo ważna inicjatywa, symbol wzajemnego zaufania, dialogu i zrozumienia, a to jest dokładnie to, czego dziś potrzebujemy – powiedział ambasador Izraela w Polsce Yacov Livne podczas upamiętnienia ofiar niemieckiej akcji „Reinhardt” w 80.. rocznicę jej rozpoczęcia. Wydarzenia w Lublinie zorganizowało Centrum Heschela KUL.

O tej wartości naszej wspólnej historii i misji związanej z jej przekazywaniem mówił również rektor KUL ks. prof. Mirosław Kalinowski. Przypomniał, że wśród pierwszych ofiar niemieckiego terroru w Lublinie znaleźli się także wykładowcy KUL, w tym rektor uczelni ks. prof. Antoni Szymański. „Pamięć o tych wydarzeniach musi być podtrzymywana, szczególnie wśród młodych ludzi, także z wykorzystaniem nowym mediów i technologii komunikacji. To również zadanie Centrum Heschela KUL" – podkreślał ks. prof. Kalinowski.

CZYTAJ DALEJ

Inauguracja Rady Honorowej Komitetu Rozwoju Opery Wrocławskiej

2022-12-05 18:35

Ilona Baran

Podczas spotkania inauguracyjnego

Podczas spotkania inauguracyjnego

Dziś odbyło się inauguracyjne spotkanie Rady Honorowej Komitetu Rozwoju Opery Wrocławskiej. W jej skład weszły osoby z różnych środowisk, także kościelnego, które reprezentowane jest przez abp. Józefa Kupnego.

W rozmowie z Iloną Baran dla Radia Rodzina, metropolita wrocławski podkreślił, że potrzebne jest wychowanie muzyczne i kulturalne społeczeństwa.- Człowiek kulturalny, człowiek współczesny powinien otrzymać pełne wykształcenie w zakresie różnych dziedzin sztuki. Dlatego chcę wspierać działania Opery Wrocławskiej, która staje się coraz jaśniejszym punktem na muzycznej mapie naszej ojczyzny - zaznaczył abp Józef Kupny.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję