Reklama

Niedziela plus

Opole

Mały krok w stronę Boga

W Niedzielę Dobrego Pasterza rozpoczął się cykl dekanalnych pielgrzymek do katedry opolskiej, które zostały zaplanowane z okazji złotego jubileuszu diecezji.

Niedziela Plus 21/2022, str. VII

[ TEMATY ]

Opole

Adobe Stock

Jako pierwsi pielgrzymowali kapłani i wierni z czterdziestu sześciu parafii z dekanatów: Branice, Dobrodzień, Kamień Śląski i Głogówek.

Koncelebrowanej Mszy św. przewodniczył biskup pomocniczy Rudolf Pierskała. Parafie ze sztandarami przyjechały wraz z liturgiczną służbą ołtarza oraz muzykami kościelnymi.

– Złoty jubileusz to dobra okazja, abyśmy wykonali mały krok w stronę Pana Boga, a On uczyni wielki krok w naszą stronę. Chodzi o powrót do pierwotnej gorliwości, do odnowienia więzi z Panem – powiedział bp Pierskała. – Nasza katedra, jako matka, obdarza nas dzisiaj odpustem jubileuszowym – przypomniał i dodał: – Bo matka zawsze jest dobra dla swoich dzieci. Skorzystajmy z tej możliwości.

Reklama

Pod koniec Liturgii ksiądz biskup wręczył dyplomy uznania wskazanym przez proboszczów osobom, które szczególnie gorliwie angażują się w różne działania w swoich parafiach, wspierają swoje wspólnoty modlitwą i pracą na ich rzecz.

Biskup Pierskała poświęcił także kilkadziesiąt wykonanych z brązu krzyży jubileuszowych i przekazał je proboszczom wszystkich kościołów w czterech dekanatach, które jako pierwsze pielgrzymowały do katedry. Dyplomy i krzyże ołtarzowe (wzorowane na specjalnie przygotowanym krzyżu jubileuszowym) do jesieni dotrą do wszystkich parafii diecezji opolskiej.

Po zakończeniu Mszy św. biskup zaprosił wszystkich obecnych w katedrze do przejścia przez jubileuszowe drzwi świątyni (otwarte uroczyście podczas Mszy św. krzyżma w Wielki Czwartek) do ogrodu kurii diecezjalnej. Można było napić się kawy, poczęstować ciastem, a także kupić okolicznościowe publikacje wydane z okazji 50-lecia diecezji opolskiej.

2022-05-17 08:34

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Łączą parafie

Niedziela Plus 24/2022, str. VIII

[ TEMATY ]

Opole

Karol Porwich/Niedziela

W odezwie wydanej w związku ze święceniami kapłańskimi biskup opolski Andrzej Czaja zapowiada zmiany dotyczące funkcjonowania parafii.

Już w tym roku nie zdołam obsadzić personalnie wszystkich parafii i dlatego 6 zostanie połączonych z innymi – napisał bp Czaja w Orędziu Biskupa Opolskiego w związku z tegorocznymi święceniami kapłańskimi. „W takiej sytuacji wierni dwóch parafii będą musieli się dzielić jednym proboszczem. Przyniesie to pewien uszczerbek dla życia i funkcjonowania parafii, m.in. zmniejszenie liczby Mszy św., aby proboszcz mógł podołać obowiązkowi sprawowania liturgii w drugiej parafii. Pojawia się też konieczność większego zaangażowania wiernych świeckich w życie parafialne. Chodzi o wsparcie proboszcza w jego funkcjonowaniu w dwóch parafiach, które pozwoli zminimalizować powstałe niedogodności i następstwa” – zaznaczył.

CZYTAJ DALEJ

Papież Franciszek przyjął rezygnację bp. Edwarda Dajczaka z urzędu biskupa diecezjalnego

2023-02-02 12:14

[ TEMATY ]

bp Edward Dajczak

Magdalena Pijewska

Bp Edward Dajczak

Bp Edward Dajczak

Papież Franciszek przyjął rezygnację bp. Edwarda Dajczaka z urzędu biskupa diecezjalnego. Tym samym bp Edward Dajczak po ponad 15 latach posługi przechodzi na emeryturę, a nowym biskupem koszalińsko-kołobrzeskim zostaje bp Zbigniew Zieliński, dotychczasowy koadiutor.

Decyzję papieża 2 lutego ogłosiła Nuncjatura Apostolska w Polsce. Informacja została podana do publicznej wiadomości w koszalińskiej katedrze po godz. 12.00.

CZYTAJ DALEJ

Bp Andrzej Jeż do osób konsekrowanych: czym możemy zaskoczyć świat?

2023-02-02 18:03

[ TEMATY ]

osoby konsekrowane

bp Jeż

flickr.com

bp Jeż

bp Jeż

- Możemy zaskoczyć i zachwycić świat obecnością Chrystusa, którego nosimy w sobie - mówił biskup tarnowski Andrzej Jeż w Dzień Życia Konsekrowanego. Na Mszy św. w bazylice katedralnej w Tarnowie modliły się osoby konsekrowane z całej diecezji tarnowskiej. Wierni świeccy także licznie przyszli na liturgię przynosząc gromnice.

Biskup tarnowski w homilii podkreślił, że to właśnie wiara stanowi podstawę powołania do życia kapłańskiego i zakonnego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję