Reklama

Niedziela plus

Opole

X Diecezjalne Święto Rodziny

Powinniśmy być znakiem sprzeciwu wobec trendów współczesnego świata, bo bardziej trzeba słuchać Boga niż ludzi – powiedział bp Andrzej Czaja w sanktuarium św. Józefa w Jemielnicy.

Niedziela Plus 20/2022, str. XI

[ TEMATY ]

Opole

Screen Facebook

Ordynariusz opolski przewodniczył Mszy św. w jemielnickiej parafii z okazji X Diecezjalnego Święta Rodziny. Eucharystię koncelebrował biskup pomocniczy diecezji opolskiej Rudolf Pierskała. W Liturgii uczestniczyli członkowie Bractwa św. Józefa, siostry zakonne, licznie przybyłe rodziny oraz przedstawiciele władz samorządowych.

Ordynariusz opolski zaznaczył, że bycie świadkiem Jezusa nie jest łatwe i nigdy takie nie było. Mimo upływu wieków odniesienie świata do chrześcijan ciągle znamionuje napięcie, u źródła którego jest zakaz upominania się o to, co Boże, Chrystusowe. Chrześcijanin spotyka się z pogróżkami i prześladowaniem – nieraz krwawym. Ma ono jednak także inne przejawy. – Spychanie nas do kościelnej kruchty występuje dzisiaj coraz częściej. Jest pozwolenie na działanie dobroczynne, społeczne, charytatywne, ale jest ciągłe „nie”, gdy chrześcijanie upominają się o to, co Boże, o Ewangelię w świecie. Musimy się z tym liczyć – podkreślił bp Czaja – ale nie możemy rezygnować i uciekać. Musimy to wytrzymać. Powinniśmy być znakiem sprzeciwu, poczynając od własnego domu, plebanii, klasztoru – w myśl tej zasady, że trzeba bardziej słuchać Boga niż ludzi. To złota reguła życia chrześcijańskiego. Bez respektowania tej reguły nie ma świadectwa chrześcijańskiego, bo przecież nie można być świadkiem Chrystusa, jeśli się lekceważy Jego prawo i Jego wolę – wskazał ksiądz biskup.

Święto Rodziny odbyło się po 2-letniej przerwie spowodowanej pandemią. Proboszcz jemielnickiej parafii, ks. Henryk Pichen, podkreślił zaangażowanie mieszkańców w przygotowanie jego obchodów.

Reklama

Pod koniec Eucharystii bp Czaja poświęcił nowy sztandar Bractwa św. Józefa, a po błogosławieństwie członkowie bractwa odnowili swoje zawierzenie się Opiekunowi Pana Jezusa. Do grona konfratrów włączono też dziewiętnastu nowych mężczyzn.

Diecezjalnemu Świętu Rodziny towarzyszył Jarmark Cysterski z wieloma atrakcjami dla starszych i młodszych.

2022-05-11 09:07

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Przyjaciółka świętych

Niedziela Plus 41/2022, str. XI

[ TEMATY ]

Opole

Archiwum Eweliny Szendzielorz

Gizela Maria Skop podczas rozmowy z Eweliną Szendzielorz

Gizela Maria Skop podczas rozmowy z Eweliną Szendzielorz

Była świadkiem śmierci sługi Bożego ks. Franciszka Blachnickiego.

Znała dobrze Karola Wojtyłę – późniejszego papieża Jana Pawła II, przez wiele lat działała przy boku ks. Franciszka Blachnickiego – założyciela Ruchu Światło-Życie, grała na organach podczas Mszy św. sprawowanej przez Benedykta XVI w Bazylice św. Piotra. Książka o życiu Gizeli Marii Skop jest pasjonującą opowieścią o kobiecie zasłużonej dla Kościoła, która muzyce liturgicznej poświęciła całe życie. Publikacja, wydana w serii Śląska Fermata, jest obszernym i intymnym wywiadem, który przeprowadziła Ewelina Szendzielorz – muzykolog, wicedyrektor Diecezjalnego Instytutu Muzyki Kościelnej w Opolu, osoba, która muzyce kościelnej również poświęca się bez reszty.

CZYTAJ DALEJ

O co, jako małe dziecko, Joseph Ratzinger prosił Pana Jezusa?

2022-12-08 13:49

[ TEMATY ]

Benedykt XVI

Ratzinger

Grzegorz Gałązka

W wieku 7 lat Joseph Ratzinger – przyszły papież Benedykt XVI – poprosił w liście przed Bożym Narodzeniem do Pana Jezusa o trzy rzeczy: popularny wówczas mszalik łacińsko-niemiecki, zwany Volks-Schott, zielony ornat i Serce Jezusa. Zapewnił Go również, że “zawsze chce być dobry”.

List ten, zachowany wśród pamiątek rodzinnych w domu urodzenia papieża-seniora w Marktl am Inn w Bawarii, przechowywała jego starsza siostra Maria, zmarła w 1991 roku, a odkryto go w 2012 w czasie odnawiania tego budynku, który obecnie jest muzeum.

CZYTAJ DALEJ

Meksyk: dziewięć lat przygotowań do 500. rocznicy objawień w Guadalupe

2022-12-09 17:05

[ TEMATY ]

rocznica

Meksyk

Matka Boża z Guadalupe

Graziako

Cudowny obraz Matki Bożej z Guadalupe

Cudowny obraz Matki Bożej z Guadalupe

W 2031 roku przypadnie 500. rocznica objawień Matki Bożej w Guadalupe. Kościół katolicki w Meksyku rozpoczyna dziewięcioletnią nowennę przygotowująca do tego wielkiego jubileuszu. Ma ona na celu pogłębienie rozumienia Wydarzenia z Guadalupe (Acontecimiento Guadalupano).

Do udziału w nowennie zaproszeni są katolicy na całym świecie, gdyż kult Matki Bożej z Guadalupe „przekracza granice”. Dlatego nazwano ją Międzykontynentalną Nowenną Guadalupiańską. Skupiona będzie na pięciu „liniach działania”: stała formacja, badania, promowanie pobożności, masowe upowszechnianie oraz produkcja twórcza.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję