Reklama

Niedziela plus

Poznań z duszą

W stolicy Wielkopolski co piąty mieszkaniec to student. Nic więc dziwnego, że sporo w niej duszpasterstw akademickich.

Niedziela Plus 17/2022, str. X

[ TEMATY ]

Poznań

Adobe Stock

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Poznań można bez wątpienia nazwać miastem studentów. Na nieco ponad 530 tys. ogólnej liczby mieszkańców miasta (według danych z 2021 r.) 20% stanowią właśnie słuchacze uczelni wyższych – zarówno państwowych, jak i prywatnych. Interesującą informację w kontekście przekroju demograficznego Poznania znajdziemy również na stronie internetowej: poznan.stat.gov.pl . Pod datą 3 listopada 2020 r. podano tam wiadomość, że w całym woj. wielkopolskim w roku akademickim 2019/2020 funkcjonowały aż trzydzieści dwie szkoły wyższe, które kształciły razem 123,2 tys. osób! Widzimy zatem, że mimo niewielkich różnic i wahań statystycznych liczby są imponujące.

Najstarsze duszpasterstwa

Nieodzownymi punktami na studenckiej mapie Poznania są duszpasterstwa akademickie. To w nich społeczność studencka ma największą możliwość pogłębiania swojej wiary. Chyba najbardziej znaną grupą jest tutaj Dominikańskie Duszpasterstwo Akademickie. Powstało jeszcze w latach 30. XX wieku za sprawą prymasa Augusta Hlonda, który w tym czasie ponownie sprowadził zakon dominikański do stolicy Wielkopolski. Jak informuje portal www.poznan.dominikanie.pl , posługa duchowa wśród studentów prowadzona przez dominikanów to najstarsza tego typu wspólnota nie tylko w Poznaniu, ale i w całym kraju. Jest znana przede wszystkim z organizowanych od 1997 r. spotkań modlitewnych dla młodzieży nad Jeziorem Lednickim – Lednica 2000. W kontekście działalności DA Ojców Dominikanów szczególne grono zwolenników zyskały charakterystyczny śpiew wykonywany przez zespół Siewcy Lednicy, także poza cyklicznymi spotkaniami nad Jeziorem Lednickim, akademickie Roraty czy prowadzone w dominikańskim duchu niedzielne Eucharystie oraz inne stałe punkty w kalendarzu liturgicznym.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Bogatą tradycję w Poznaniu ma również Salezjańskie Duszpasterstwo Akademickie „Don Bosco”. Na studenckiej mapie miasta pojawiło się ono na przełomie lat 40. i 50. XX wieku w obrębie dzielnicy Winogrady, kiedy to wzniesiono tu pierwsze akademiki. Ponieważ w tym okresie funkcjonowała tam jedynie drewniana kaplica, duszpasterze wspólnoty docierali do swoich podopiecznych z okolic ul. Wronieckiej. Istotą salezjańskiego sposobu prowadzenia duszpasterstwa wśród studentów jest położenie nacisku na sfery zarówno duchową, jak i fizyczną – krzewienie sportu oraz kultury fizycznej (jednym z elementów aktywności salezjańskiej wspólnoty jest kurs tańca). Duszpasterstwo nieustannie zawierza wszelkie sprawy Maryi Wspomożycielce podczas modlitwy w ramach róż różańcowych.

Reklama

Szerokie spektrum działalności

Pallotyńskie Duszpasterstwo Akademickie „Gościniec” powstało w 1972 r. i z racji położenia siedziby pallotynów szczególną opieką duchową objęło studentów Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. Postawa wewnętrznego samodoskonalenia zakłada tu modlitwę w duchu Wspólnoty Taizé czy podążanie drogą Ruchu Rodzin Nazaretańskich „Drogowskaz” (wzorowanie się na Świętej Rodzinie z Nazaretu i naśladownictwo jej świętości). To także skupianie się na elementach świeckiej działalności. W „Gościńcu” można uczestniczyć choćby w lektoratach języków obcych czy rozwijać pasje w ramach Dyskusyjnego Klubu Filmowego. Szczególnego znaczenia nabierają charytatywne akcje wolontariackiej grupy Skrzydła DA oraz konsekwentna praca nad pogłębianiem wiary w ramach grupy Ogniwo. Elementów tworzących wspólnotę pallotyńskiego Duszpasterstwa Akademickiego jest, oczywiście, znacznie więcej i każdy student odnajdzie tu odpowiadającą mu koncepcję spędzania wolnego czasu z Bogiem i z wiarą.

Duszpasterstwo Akademickie „Plus”, działające przy Zakonie Franciszkanów, jest stosunkowo młodą wspólnotą – jej początki sięgają 10 października 2010 r., kiedy to odprawiono pierwszą Mszę św. akademicką we franciszkańskiej świątyni. Jak czytamy na stronie DA „Plus”, jego nazwa wzięła się od szczególnie wyrazistego umieszczenia Chrystusa w centrum modlitewnej wspólnoty (hasło: „On plus my”) oraz od nadrzędnej cechy codziennej działalności, czyli szukania plusów w rzeczywistości dnia powszedniego. Duszpasterstwo Akademickie „Plus” znane jest ponadto z inicjatywy Akademickich Gorzkich Żali, która pozwala zwłaszcza studentom zgłębić wyjątkowość atmosfery Wielkiego Postu. Niesłabnąca popularność wielkopostnych nabożeństw z oprawą przygotowaną przez studentów świadczy o głębokiej potrzebie odpowiedniego przygotowania się na święta Zmartwychwstania Pańskiego także wśród pozostałych grup wiekowych mieszkańców Poznania i jego najbliższych okolic.

Reklama

Wspólnota także po dyplomie

Duszpasterstwo „Winiary” funkcjonuje przy parafii św. Stanisława Kostki oraz w obrębie największych akademików Uniwersytetu Przyrodniczego i Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. W ramach DA „Winiary” działają jedyna w Poznaniu typowo studencka organizacja Ruchu Światło-Życie, a także Wspólnota Postakademicka – co jest godne podkreślenia, wielu uczestników duszpasterstw akademickich nie wyobraża sobie bowiem porzucenia „studenckiej rodziny” po zakończeniu nauki na uczelni wyższej. Także w DA „Winiary” centrum modlitewnego życia skupia się wokół akademickiej Eucharystii niedzielnej o godz. 20. Położenie szczególnego akcentu na zaangażowanie członków wspólnoty w przygotowywanie niedzielnej Liturgii, jak również każdorazowa posługa podczas Mszy św. akademickich kilku księży w konfesjonale pozwalają nie tylko głęboko przeżyć Eucharystię, ale też umocnić się duchowo jej owocami na najbliższy tydzień pracy i codziennej egzystencji.

Duszpasterstwo Akademickie św. Rocha pełni swoją posługę w parafii znajdującej się w pobliżu budynków Politechniki Poznańskiej oraz w okolicach akademików zarówno uczelni technicznej, jak i Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu. Tutaj w ramach grupy KSM opieka duszpasterska roztaczana jest nad młodszymi uczestnikami wspólnoty DA. Innym ważnym polem działalności jest umożliwienie duchowego rozwoju osobom niepełnosprawnym, których także nie brakuje wśród studentów. Również DA św. Rocha ma w swych szeregach wspólnotę, która grupuje osoby po studiach lub zbliżające się do końca nauki w szkole wyższej. Takie podejście sprawia, że społeczność ludzi wierzących nie tylko kontynuuje pracę nad swoją duchowością, ale nawet rozszerza własną aktywność w tej sferze na kolejne obszary, jak choćby uczestniczenie w corocznych pieszych pielgrzymkach na Jasną Górę.

* * *

Duszpasterstwa akademickie odgrywają dzisiaj istotną rolę zarówno w życiu Kościoła, jak i w odniesieniu do całego społeczeństwa. W rzeczywistości, która odznacza się deprecjonowaniem wszelkich wartości, wybór polegający na podążaniu drogą wiary staje się niezwykle budującym przykładem.

2022-04-19 09:31

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Poznań: karmelici świętowali 45 lat misji w Afryce

[ TEMATY ]

misje

Poznań

czad.misje.net

Mieszkańcy Czadu potrzebują wody

Mieszkańcy Czadu potrzebują wody

Dziękujemy Bogu, że dał nam takie natchnienie, żeby nieść Ewangelię do krajów misyjnych, ale też musimy dodać, że wypełniliśmy to, co do nas należało, byliśmy posłuszni Panu Bogu – mówił o. Jan Malicki podczas Mszy św. dziękczynnej za 45 lat misji karmelitańskiej w Afryce. Uroczystość w poznańskim sanktuarium św. Józefa transmitowana była na cały świat przez Telewizję Polonia.

We Mszy św. wziął udział o. Jan Kanty Stasiński, który 45 lat temu wyruszył z poznańskiego klasztoru do Burundi i o. Bartłomiej Kurzyniec, który dołączył do misjonarzy pięć lat później. W homilii prowincjał Warszawskiej Prowincji pw. Przenajświętszej Trójcy, który sam przez 20 lat przebywał w Afryce, wspominał pracę misyjną karmelitów w Burundi i w Rwandzie, gdzie zakonnicy wielokrotnie narażeni byli na niebezpieczeństwo śmierci, a strzały karabinów słychać było każdego dnia.

CZYTAJ DALEJ

Kielce: w rękach policji wandal, który zniszczył kapliczkę maryjną przy ruchliwej trasie

2024-03-27 14:47

www.diecezja.kielce.pl

Kieleccy policjanci zatrzymali wandala, który we wtorek 26 marca zniszczył niedawno odnowioną kapliczkę Matki Bożej, znajdującą się przy rondzie w Czerwonej Górze, przy trasie Kielce - Kraków w gminie Chęciny. Kapliczka jesienią 2023 r. została odnowiona i pozostawiona na tym miejscu, mimo budowy ronda i remontu drogi.

Jak informuje mł. asp. Małgorzata Perkowska-Kiepas, oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Kielcach, wczoraj wpłynęło zgłoszenie świadka, który zaobserwował sytuację, gdy do figurki tuż obok ronda, podjechał pojazd osobowy. Wysiadł z niego mężczyzna, który przewrócił i zniszczył tę figurkę, po czym oddalił się z miejsca.

CZYTAJ DALEJ

W świetle Eucharystii, w ciszy konfesjonału - paulini i Jasna Góra

Patriarcha Zakonu Paulinów św. Paweł z Teb przez wielu skazany na śmierć głodową na pustyni, doświadczył Bożej troski i był z Bożej Opatrzności karmiony chlebem. Dziś prawie pół tysiąca paulinów każdego dnia Chlebem Eucharystycznym karmi ludzi na 4 kontynentach. W sercu Zakonu na Jasnej Górze żyje ponad 70 kapłanów. Misję tego miejsca i posługujących tu paulinów wciąż określają słowa św. Jana Pawła II, że „Jasna Góra to konfesjonał i ołtarz narodu”. Sprawowanie Eucharystii jako centrum życia całej wspólnoty i pracy apostolskiej paulinów wpisane jest w ich zakonne konstytucje.


Podziel się cytatem

Na Jasnej Górze Przenajświętsza Ofiara Chrystusa „dzieje się” niemal nieustannie. W 2023r. celebrowano 50 tys. 447 Mszy św. i udzielono prawie 3 mln Komunii św.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję