Reklama

Niedziela Małopolska

Święta Rodzina w drodze

W archidiecezji krakowskiej trwa peregrynacja ikony Świętej Rodziny. Wydarzenie wpisuje się w trwający Rok Rodziny Amoris Laetitia.

Niedziela Ogólnopolska 17/2022, str. 24-25

[ TEMATY ]

archidiecezja krakowska

Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

Szlak peregrynacji ikony Świętej Rodziny rozpoczął się na Podhalu

Szlak peregrynacji ikony Świętej Rodziny rozpoczął się na Podhalu

Ikona powstała w pracowni św. Łukasza w Krakowie, która działa przy Chrześcijańskim Stowarzyszeniu Twórców Sztuki Sakralnej Ecclesia, na wzór ikony namalowanej przez Lię Gladiolo, poświęconej przez św. Jana Pawła II w 1994 r.

Inspiracje

Ikonę napisał o. Zygfryd Kot, jezuita, który wyjaśnia (na stronie internetowej peregrynacjaikony.pl): „Inspiracją do powstania ikony Świętej Rodziny jest objawienie i dogmat o Trójcy Świętej. To, co Duch Święty już sześć wieków temu dał Kościołowi w ikonie Trójcy Świętej, ręką świętego mnicha Andrieja Rublova, rozszerza się i łączy z typowymi dla naszych czasów potrzebami duchowymi. Chodzi przede wszystkim o przywrócenie rodzinnej instytucji małżeństwa wartości sakramentalnej i teologicznej, która w tym okresie przeżywa szczególnie głęboki kryzys”.

Ksiądz doktor Paweł Gałuszka – dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Rodzin Archidiecezji Krakowskiej, odpowiedzialny za peregrynację ikony, zauważa: – Kontemplacja tej ikony może być inspiracją do zadawania sobie pytań o miejsce każdego z nas w Nazarecie. Kiedy patrzymy na ikonę, widzimy, że ponad ziemską rodziną w Nazarecie jest Trójca Przenajświętsza – źródło miłości małżeńskiej i rodzinnej. To znaczy, że ludzka miłość czerpie z miłości Boga – miłości, która rozlewa się na wszechświat, a w sposób szczególny – na serca ludzi, którzy tworzą rodzinę.

Pierwszą inspiracją dla dzieła peregrynacji była chęć zwrócenia uwagi na wymiar modlitwy. – Dzisiaj dużo mówimy o pomocy dla małżeństw, dla rodzin, często natomiast brakuje osadzenia w modlitwie, w zawierzeniu życia rodzinnego i małżeńskiego Panu Bogu – stwierdza ks. Gałuszka i przekonuje: – Święta Rodzina jest dla nas przykładem odnajdywania się w codzienności i zaufania Bogu. Zaznacza, że ideą peregrynacji jest rozmodlenie rodzin i uświadomienie im, iż Święta Rodzina to źródło, z którego możemy czerpać. Podkreśla też, że peregrynacja jest inicjatywą metropolity krakowskiego abp. Marka Jędraszewskiego, realizowaną przez Wydział Duszpasterstwa Rodzin. I oznajmia: – Ksiądz arcybiskup w swym nauczaniu bardzo dużo miejsca poświęca rodzinie.

Reklama

Przesłanie

Peregrynacja ikony rozpoczęła się 26 grudnia 2021 r., w święto Świętej Rodziny, w sanktuarium Najświętszej Rodziny w Zakopanem. Uczestniczący w inauguracji metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski apeluje: – Prośmy Jezusa, Maryję i Józefa o siłę trwania w małżeńskiej i rodzinnej wspólnocie. O moc głoszenia w rodzinie i przez rodzinę jasnego przesłania Chrystusowej Ewangelii. O nadzieję, która musi być fundamentem codzienności życia rodzinnego, by nie dać się złamać różnym zagrożeniom, zwłaszcza ideologiom, które sprzysięgły się przeciw rodzinie.

Ikona Świętej Rodziny nawiedza wybrane parafie we wszystkich dekanatach archidiecezji krakowskiej. Zakończenie peregrynacji jest zaplanowane na 26 czerwca, kiedy w Rzymie będzie się odbywać spotkanie rodzin z papieżem Franciszkiem. – To księża dziekani zadecydowali, do których parafii w ich dekanatach dotrze ikona – informuje ks. Gałuszka. I dodaje: – Ale do jej celebracji zaproszone są wszystkie parafie w dekanacie. W niedzielę poprzedzającą przybycie ikony trwają w nich modlitwy o owoce peregrynacji.

Otwartość

Program nawiedzenia jest ustalony przez organizatorów. Rozpoczyna się ono o godz. 16, gdy do parafii przyjeżdża samochód-kaplica z ikoną. Za kierownicą siadają zamiennie: ks. Tomasz Stec, ks. Gracjan Hebda, ks. Zbigniew Kryjomski i ks. Paweł Gałuszka. – Zaangażowanie jest duże – zapewnia ks. Stec, dyrektor Caritas Archidiecezji Krakowskiej. Opowiada, że przedstawiciele wspólnot parafialnych starają się dekorować samochód, że eskortują go wozy strażackie. Dodaje: – Parafianie wspólnie z kapłanami czekają na ikonę przed kościołem. Są też m.in. orkiestra, asysta w strojach danego regionu. Widać, że to dla wspólnoty ważna, wspólnie celebrowana uroczystość. Kapłan podkreśla, że miłym akcentem jest odnowienie przyrzeczeń małżeńskich, i zwraca uwagę, iż czas czuwania jest organizowany tak, aby mieszkańcy z poszczególnych parafii, grup, ulic mogli się spotkać ze Świętą Rodziną. Zauważa: – Widać, że rodziny chcą przebywać z Rodziną z Nazaretu. Czasami podchodzą, dyskretnie dotkną ikony, zrobią sobie zdjęcie na pamiątkę... I dodaje, że w trakcie wydarzenia widać, jak wiele rodzin jest rozłączonych, co np. na Podhalu wynika z faktu, że mężczyźni, a czasem też kobiety pracują za granicą.

Reklama

Także pożegnanie ikony jest uroczyste. Ksiądz Stec dostrzega: – Ludzie mają łzy w oczach. Żegnają się z ikoną jak z kimś bliskim. I dziękują... Z uśmiechem mówi, że nawet pod jego adresem są kierowane podziękowania. – Ikona jest przyjmowana przez wspólnoty parafialne z otwartością, wiarą i wielkim pietyzmem.

Moi rozmówcy doceniają duże zaangażowanie w dzieło peregrynacji pasterzy krakowskiego Kościoła. W dniu nawiedzenia ikony w parafii Mszy św. często przewodniczą krakowscy hierarchowie: abp Marek Jędraszewski albo kard. Stanisław Dziwisz czy biskupi pomocniczy: bp Robert Chrząszcz, bp Janusz Mastalski, bp Damian Muskus i bp Jan Zając. – To jest podążanie za rodziną, dostrzeganie jej i wspieranie – wyjaśnia ks. Gałuszka. Wyznaje, że na nim szczególne wrażenie wywierają sytuacje, kiedy rodziny podchodzą przed ikonę i się modlą. – W jednej parafii małżeństwo, które było zdecydowane na rozwód, po peregrynacji postanowiło dać sobie szansę, zawalczyć o siebie. Oni zawierzyli swoje wspólne życie Świętej Rodzinie...

Źródło harmonii

– Czego współczesne rodziny mogą się uczyć od rodziny z Nazaretu? – pytam moich rozmówców. – Myślę, że każda rodzina boryka się z jakimiś problemami i przyjście z nimi do Świętej Rodziny, zawierzenie Jej trudnych spraw pomaga w codzienności – stwierdza ks. Stec. Przypomina, że Rodzina z Nazaretu też miała problemy. Maryja i Józef musieli np. szukać miejsca na poród, martwili się, gdy nie mogli odnaleźć Jezusa. – To są przecież sytuacje stresujące, nawet konfliktogenne, a jednak Święta Rodzina sobie z nimi poradziła – podkreśla i przekonuje: – Problemy są i będą, bo to jeszcze nie jest raj, ale można je przezwyciężyć, jeśli będziemy budować na Bogu i jeśli to On będzie w centrum naszego życia – tak jak w centrum peregrynującej ikony jest Pan Jezus, a Maryja oraz św. Józef patrzą na Niego.

Ksiądz Paweł Gałuszka podsumowuje: – Modlę się, aby rodziny wpatrujące się w ikonę Świętej Rodziny dostrzegły zawarte tam światy ludzki i Boży. Aby zrozumiały, pod natchnieniem Ducha Świętego, że harmonia życia Rodziny z Nazaretu ma swe źródło w Bogu, i żeby to przesłanie zabrały do swego życia.

2022-04-19 09:24

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

U progu drogi

Niedziela małopolska 26/2020, str. I

[ TEMATY ]

archidiecezja krakowska

Szafarze Komunii św.

szafarze nadzwyczajni

Archiwum Marii Fortuny-Sudor

Archidiecezja krakowska ma 41 nowych nadzwyczajnych szafarzy Komunii Świętej

Archidiecezja krakowska ma 41 nowych nadzwyczajnych szafarzy Komunii Świętej

Będziecie bardzo blisko Jezusowego Serca. Będziecie blisko Eucharystii, która zrodziła się z przebitego boku Chrystusa, z przebitego serca – powiedział abp Marek Jędraszewski, błogosławiąc nowych, nadzwyczajnych szafarzy Komunii Świętej archidiecezji krakowskiej.

Uroczystość odbyła się w sanktuarium św. Jana Pawła II na Białych Morzach we wspomnienie Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny, do czego nawiązał metropolita krakowski w homilii: – To święto was zobowiązuje niezwykle do tego, by być blisko serca Niepokalanej Dziewicy. Przypada ono dzień po uroczystości Najświętszego Serca Jezusa i jest dowodem na to, jak bardzo blisko Jezusa była Maryja.

CZYTAJ DALEJ

Nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły!

[ TEMATY ]

modlitwa

nowenna

Karol Porwich/Niedziela

Zachęcamy do odmawiania Nowenny do Matki Bożej rozwiązującej węzły. Już od dziś poświęć kilka minut w Twoim życiu i zwróć swą twarz ku Tej, która zdeptała głowę szatanowi.

1. Znak krzyża

CZYTAJ DALEJ

Centrum Heschela KUL upamiętniło ofiary Akcji „Reinhardt”

2022-12-05 20:36

[ TEMATY ]

KUL

upamiętnienie

BP KUL

Podczas Akcji „Reinhardt” zginęło dwa miliony Żydów, tylko z powodu swojego pochodzenia. Musimy działać wspólnie, aby pamięć o tych wydarzeniach nie zaginęła. Dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do powstania Centrum Heschela. To bardzo ważna inicjatywa, symbol wzajemnego zaufania, dialogu i zrozumienia, a to jest dokładnie to, czego dziś potrzebujemy – powiedział ambasador Izraela w Polsce Yacov Livne podczas upamiętnienia ofiar niemieckiej akcji „Reinhardt” w 80.. rocznicę jej rozpoczęcia. Wydarzenia w Lublinie zorganizowało Centrum Heschela KUL.

O tej wartości naszej wspólnej historii i misji związanej z jej przekazywaniem mówił również rektor KUL ks. prof. Mirosław Kalinowski. Przypomniał, że wśród pierwszych ofiar niemieckiego terroru w Lublinie znaleźli się także wykładowcy KUL, w tym rektor uczelni ks. prof. Antoni Szymański. „Pamięć o tych wydarzeniach musi być podtrzymywana, szczególnie wśród młodych ludzi, także z wykorzystaniem nowym mediów i technologii komunikacji. To również zadanie Centrum Heschela KUL" – podkreślał ks. prof. Kalinowski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję