Reklama

Święci i błogosławieni

Lekarka, matka, święta

Joanna, spodziewając się kolejnego dziecka, stanęła wobec sytuacji ekstremalnej, w której wybór był zero-jedynkowy: albo jej życie, albo życie dziecka. Nie zawahała się przy podejmowaniu tej trudnej decyzji.

Niedziela Ogólnopolska 17/2022, str. 20-21

[ TEMATY ]

św. Joanna Beretta Molla

Ewa Mika, Św. Joanna Beretta Molla /Archiwum parafii św. Antoniego w Toruniu

Niedługo, bo 4 października, minie 100 lat od narodzin, zaś 28 kwietnia – 60 lat od śmierci św. Joanny Beretty Molli. Życie i śmierć tej włoskiej żony, matki czworga dzieci, rzuca wyjątkowo jasne światło na współczesne spory, w których prawo nienarodzonego dziecka do życia ściera się z „prawem” kobiet do aborcji.

Wybór Joanny

Szczęśliwa żona (jej listy do narzeczonego, a później męża aż kipią od uczuć i oddania), matka, kobieta wykształcona, radosna, spełniona, o nieprzeciętnej urodzie, którą lubiła podkreślać zręcznym, delikatnym makijażem, kochająca podróże, wędrówki po górach, dbająca o modne stroje, bywalczyni teatrów i filharmonii... Jakże daleko jej do stereotypowych wyobrażeń o świętości zgrzebnej, poważnej, surowej, w tonacji szaro-czarnej, stroniącej od przyjemności, skupionej na wyrzeczeniach... Należy w tym miejscu wspomnieć o tym, że jednocześnie była ona kobietą codziennie uczestniczącą we Mszy św., przystępującą do Komunii św., i właśnie stąd czerpiącą siły do tego, by znajdować szczęście w byciu dla innych. Była wspaniałą lekarką ze specjalizacją z pediatrii, znaną z tego, że jeśli pacjenta nie było stać na wykupienie leków, to dołączała do recepty... odpowiednią kwotę pieniędzy. Nietypową, ponieważ z całą powagą twierdziła, że na zdrowie człowieka składa się również stan jego duszy (czy my, współcześni bywalcy gabinetów, przychodni i szpitali w ogóle jesteśmy w stanie wyobrazić sobie takie holistyczne podejście lekarza do pacjenta?). No właśnie – lekarka... A zatem musiała być w pełni świadoma konsekwencji swojego wyboru, kiedy usłyszała od kolegów po fachu: „Twoje życie albo życie twojego dziecka”...

Ku pamięci

Jedną z inicjatyw upamiętniających wspomniane wcześniej rocznice jest konferencja pt. „Świętość w ofierze życia za dziecko”, którą w sobotę 30 kwietnia organizują parafia św. Antoniego w Toruniu oraz Fundacja SOS Rodzinie. Miejsce konferencji jest nieprzypadkowe. Przed 17 laty miejscowy proboszcz, ks. Wojciech Miszewski, z pomocą Krystyny Zając (prezes fundacji) – niestrudzonej propagatorki kultu św. Joanny, sprowadził do świątyni jej relikwie. Zostały umieszczone w bocznym ołtarzu, specjalnie zaprojektowanym w tym celu, z miejscem na relikwiarz oraz obraz św. Joanny autorstwa toruńskiej artystki Ewy Miki. Od tej pory toruńska parafia stanowi żywy ośrodek kultu włoskiej świętej.

Reklama

– Na ołtarzu leży księga zawierająca liczne świadectwa wstawiennictwa św. Joanny w oczekiwaniu na potomstwo – mówi ks. Miszewski i dodaje: – Z ołtarza zostało też zabranych kilka tysięcy obrazków z modlitwą za jej wstawiennictwem.

Ksiądz proboszcz utrzymuje kontakty z rodziną świętej. W uroczystości wprowadzenia relikwii uczestniczyła jej siostra Virginia, zaś w 2009 r. ks. Wojciech spotkał się z jej mężem – Piotrem Mollą, córką Gianną Emanuelą – tą, za którą Joanna oddała życie, oraz jej bratem – ks. Giuseppe Berettą.

Program konferencji (30 kwietnia):

• godz. 10 – Msza św. pod przewodnictwem bp. Wiesława Śmigla, przewodniczącego Rady Rodziny Konferencji Episkopatu Polski. Złożenie na ołtarzu znaczka pocztowego, wydanego przez Pocztę Polską, poświęconego św. Joannie Beretcie Molli;

• godz. 11 – przywitanie gości – Krystyna Zając, ks. Wojciech Miszewski;

• emisja znaczka pocztowego – wystąpienie Krzysztofa Górskiego, dyrektora regionu Poczty Polskiej w Bydgoszczy;

• godz. 11.15 – konferencja „Macierzyństwo darem i zadaniem kobiety” – prof. Dorota Kornas-Biela;

• godz. 12 – Anioł Pański, przerwa na kawę, herbatę;

• godz. 12.15 – konferencja „Pomiędzy heroizmem a wielkością człowieka” – dr hab. Marek Czachorowski;

• godz. 12.45 – konferencja „«Dziękuję Ci za matkę, którą mi dałeś» – bł. kard. Stefan Wyszyński” – diakon prof. Waldemar Rozynkowski;

Reklama

• godz. 13.15 – wspomnienie: „Moja droga do Magenty i Mesero” – ks. Wojciech Miszewski, Leszek Polakiewicz;

• godz. 13.30 – zakończenie i podsumowanie konferencji.

2022-04-19 09:24

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Poradnia rodzinna online

Specjalistyczna Poradnia Rodzinna im. Św. Joanny Beretty Molli w Lubinie, nie zawiesiła swojej działalności w czasie pandemii koronawirusa. Choć możliwości pomagania osobom potrzebującym wsparcia są mocno ograniczone, to jednak możliwe.

Korzystamy z możliwości, które daje nam internet. To właśnie drogą mailową i telefoniczną udzielane są porady przez takich specjalistów, jak: terapeuta NEST, terapeuta, terapeuta rodziny, duszpasterz. Wystarczy zadzwonić, umówić się, podać swoje namiary i bezpłatnie skorzystać z pomocy specjalistów – mówi dyrektor poradni Agata Szymkowiak

CZYTAJ DALEJ

Przybędzie do swej świątyni Pan, którego wy oczekujecie

Niedziela Ogólnopolska 5/2020, str. IV

[ TEMATY ]

Ofiarowanie Pańskie

Prezentacja Jezusa /Wikipedia

Starotestamentowe prawodawstwo zawiera polecenie, do którego posłusznie zastosowali się Maryja i Józef: „Każde pierworodne dziecko płci męskiej będzie poświęcone Panu”. W każdym pokoleniu Izraelitów żywa była pamięć o ocaleniu pierworodnych podczas wyjścia z Egiptu. Świadomość, że pierworodni chłopcy są absolutną własnością Boga, sprawiała, iż 40 dni po narodzinach byli Mu ofiarowywani w specjalnym obrzędzie. Jeżeli przyszli na świat w Jerozolimie czy jej sąsiedztwie, ten obrzęd odbywał się na terenie świątyni jako miejscu szczególnej obecności Boga. „Wykupienie” pierworodnego łączyło się z „oczyszczeniem” matki. Benedykt XVI napisał: „Maryja nie potrzebuje oczyszczenia po urodzeniu Jezusa: narodzenie to przynosi oczyszczenie świata. Jest jednak posłuszna Prawu i właśnie w ten sposób służy spełnieniu się obietnic” (Jezus z Nazaretu).

CZYTAJ DALEJ

Papież do duchowieństwa: bądźcie świadkami Bożej miłości

2023-02-02 17:42

[ TEMATY ]

duchowieństwo

papież Franciszek

PAP/EPA/CIRO FUSCO

Do służenia ludowi Bożemu jako świadkowie Bożej miłości zachęcił papież kapłanów, diakonów i seminarzystów a także osoby konsekrowane Demokratycznej Republiki Konga. Ojciec Święty spotkał się z nimi w katedrze w Kinszasie. Osobom konsekrowanym złożył życzenia z okazji ich dzisiejszego święta.

Już na wstępie Franciszek zaznaczył, że osoby duchowne są powołane do służenia ludowi jako świadkowie Bożej miłości. Bóg jest bowiem Bogiem współczucia i zapewnia, że nigdy nie pozostawia nas samymi, że zawsze jest u naszego boku, jako ostoja i siła w trudnościach. „Jesteście powołani, by wspierać pielgrzymowanie wspólnoty i towarzyszyć jej w wierze na spotkanie Tego, który już idzie obok nas” – podkreślił papież. Dodał, że są też oni powołani do dzielenia się z innymi radością wyzwalającego spotkania z Jezusem. „Jest to misja bycia znakiem obecności Chrystusa, Jego bezwarunkowej miłości, przebaczenia, poprzez które chce nas pojednać między sobą, współczucia, w którym pragnie zatroszczyć się o ubogich. Zostaliśmy powołani, aby ofiarować nasze życie dla naszych braci i sióstr, niosąc im Jezusa, jedynego, który leczy rany serca” – stwierdził Ojciec Święty.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję