Reklama

Niedziela Częstochowska

Święta w Zawodziu k. Poczesnej

To miejsce cały czas tętni życiem. Spotykają się tutaj najmłodsi i osoby starsze. Jest las, woda i miejsca do swobodnego parkowania samochodów.

Niedziela częstochowska 16/2022, str. VIII

[ TEMATY ]

Wielkanoc

Koło Gospodyń Wiejskich

Poczesna

Karol Porwich/Niedziela

Koło Gospodyń Wiejskich i przyjaciele

Koło Gospodyń Wiejskich i przyjaciele

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Koło Gospodyń Wiejskich w Zawodziu k. Poczesnej działało od jakiegoś czasu bardzo prężnie, ale nigdy nie miało siedziby, jakiegoś budynku dla swojej działalności. Dzięki wspólnym wysiłkom gminy Poczesna i Stowarzyszenia Wspólnie dla Rozwoju Sołectwa Zawodzie udało się wybudować świetlicę, praktycznie dostępną dla całej lokalnej społeczności.

Współpraca

Wójt gminy Poczesna Krzysztof Ujma chwali panie z Zawodzia, które potrafią się zorganizować i działać na rzecz lokalnej społeczności. Opowiada Niedzieli ze swadą o przygotowaniach do świąt Wielkiejnocy. Podkreśla dobrą współpracę z parafiami, które są na terenie gminy. – Współpracujemy od zawsze z trzema wspólnotami: w Poczesnej, we Wrzosowej i w Nieradzie. Przykłady dobrej i owocnej kooperacji widać na przykładzie wspólnie organizowanych dożynek, Święta Niepodległości i Święta Narodowego Trzeciego Maja. Nasza gmina zawsze wychodzi naprzeciw potrzebom parafialnym, przecież w większości to parafianie tworzą naszą lokalną społeczność – zaznacza wójt.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Gościnność

Przybycie Niedzieli do zawodziańskiej świetlicy wywołuje szerokie uśmiechy na twarzach gospodarzy, które pięknie się komponują ze świątecznymi dekoracjami i z suto zastawionym wielkanocnym stołem.

Reklama

Bożena Przytulska, ubrana w oryginalny zielony kostium, tłumaczy, że jest to pierwszy strój specjalnie zaprojektowany dla Koła Gospodyń Wiejskich z Zawodzia, który uwzględnia barwy gminy Poczesna. Inne panie mają na sobie nowszą wersję ubioru, która różni się od starej pewnymi detalami.

– Nasze KGW kultywuje świąteczne tradycje, czego przejawem są specjalnie przyrządzane potrawy. Mają one nie tylko charakter żywieniowy, ale i dekoracyjny; robimy np. kaczuszki albo kurczątka z jajek, podobnie postępujemy ze specjalnie krojoną rzodkiewką. W naszej zawodziańskiej tradycji popularne są jajka zapiekane w skorupce, jajka z chrzanem, nadziewane farszem, np. pieczarkowym. Koniecznie musi być barszcz biały z białą kiełbaską. Ze słodkości obowiązkowo pieczemy mazurki i baby wielkanocne. W wielkanocny poniedziałek chodzimy od domu do domu i urządzamy śmigusa-dyngusa, ale lejemy wodą bardzo delikatnie, nie tak jak dawniej wiadrami z wodą ze studni – śmieje się pani Bożena.

Oryginalny strój

Sylwia Górska ma na sobie najnowszy kostium Koła Gospodyń Wiejskich. – W tych strojach pokazujemy się na wszystkich uroczystościach gminnych, powiatowych, parafialnych, przy prezentacji stołów wigilijnych i wielkanocnych, na dożynkach też paradujemy w naszych kostiumach, a na festynach w nich tańcujemy; chcemy przecież godnie i pięknie reprezentować gminę. Staramy się odnawiać roczniki KGW i zapraszamy młode dziewczyny, by przystąpiły do nas. Musimy dbać o naszą pamięć. Każdy, kto do nas przyjdzie, dowie się wiele o tradycji tej ziemi. Jesteśmy to winni naszym dzieciom – mówi z przekonaniem pani Sylwia.

Integracja

Reklama

Eulalia Błaszak, prezes Stowarzyszenia Wspólnie dla Rozwoju Sołectwa Zawodzie, opowiada, jak to w piątek przed Wielkim Tygodniem w siedzibie Koła odbywają się warsztaty robienia palmy wielkanocnej i malowania jajek. Przychodzą na te warsztaty całe rodziny, dziadkowie, ojcowie, matki, dzieci i wnuki. – Stowarzyszenie jest młode, bo powstało w 2016 r., ale musieliśmy się zorganizować, by mieć tę możliwość pozyskiwania funduszy na nasze pomysły aktywizacji lokalnej społeczności i na nasze koncepcje rozwoju Zawodzia. Dzięki temu udało się zdobyć środki na budowę budynku, gdzie się obecnie znajdujemy. Realizujemy w ten sposób nasz statutowy cel, krórym jest integracja lokalnego społeczeństwa – podkreśla znaczenie stowarzyszenia pani Eulalia.

Barbara Łukasiewicz była pierwszym prezesem Stowarzyszenia Wspólnie dla Sołectwa Zawodzie. – W grupie jest zawsze łatwiej, a we wspólnym działaniu rodzą się serdeczne więzi. Sołectwo Zawodzie jest dość, w tym dobrym słowa znaczeniu, specyficzne. Mieszkają tutaj bardzo życzliwi ludzie, chętni do organizowania się. Ta świetlica, ten budynek, jest spełnieniem naszych pragnień, by mieć miejsce do swobodnych spotkań, tych oficjalnych i mniej oficjalnych. Obecnie stowarzyszenie liczy 44 członków, a całe sołectwo ma 1200 mieszkańców – dzieli się swoimi przemyśleniami pani Barbara.

Specjalności

Reklama

Anna Rak jest przewodniczącą Koła Gospodyń Wiejskich w Zawodziu od 2010 r., czyli od jego powstania. Liczy ono obecnie 25 osób. – Lubimy naszą organizację, lubimy się spotykać, lubimy swoje towarzystwo. Jesteśmy stale obecne na Krajowej Wystawie Rolniczej i Ogólnopolskich Dożynkach Jasnogórskich w Częstochowie i tam prezentujemy najlepsze nasze pierogi, żurek i bigos. Pierogi oczywiście z serem i z ziemniakami oraz cebulką, okraszone skwareczkami. Dobrze smakują też nasze pierogi z nadzieniem mięsnym. Ale na wielkanocny świąteczny stół Anno Domini 2022 przygotowałam keks warzywny, składający się z pieczarek, cebulki, papryki, sera żółtego, jajek i mąki. Moją specjalnością są też faszerowane pieczarki. W święta Zmartwychwstania Pańskiego wszystkie gospodynie uczestniczą we Mszy św. rezurekcyjnej zawsze w naszych odświętnych strojach. Jeśli jest zimno, to dokładamy jeszcze chusty do kostiumu. Nasz ksiądz proboszcz Jarosław Sroka zawsze dziękuje za naszą obecność. A kiedy nastanie Poniedziałek Wielkanocny, chodzę z koleżankami od domu do domu ze śmigusem-dyngusem, leję wodą i mówię:

Dyngus, dyngus, po dyngusie!

O Maryjo, o Jezusie.

O święta Rozalio,

Pan kraje, pani daje.

Proszę o święcone jaje.

Mam koszyk ze sobą i zabieram do niego, co dają: surowe i gotowane jajka, pisanki, ale też mandarynki i pomarańcze.

Wsparcie

Renata Smędzik jest sekretarzem gminy Poczesna. – Jestem sympatykiem naszych pań. Ale też podoba mi się okolica i samo miejsce spotkań. Jak mogę, towarzyszę gospodyniom w różnych sytuacjach. I zapewniam, że gmina, którą reprezentuję, wspiera panie nie tylko słowem czy obecnością. Mateusz Kołodziej, młody radny gminy, potwierdza słowa koleżanki, jednocześnie doceniając zaradność i młodzieńczą energię pań z Zawodzia.

I co jeszcze

Zawodzie k. Poczesnej może się pochwalić licznymi inicjatywami, np. pięknie obchodzonym grudniowym dniem św. Mikołaja, z inscenizacją plenerową, kiedy to święty w saniach wyjeżdża z pobliskiego lasu i wita go ponad setka dzieci. Wymienić jeszcze można wrześniowe święto pieczonego ziemniaka oraz popularne zawody nordic walking. Warto zatem zajrzeć do Zawodzia k. Poczesnej, gdzie sympatyczne panie z Koła Gospodyń Wiejskich ugoszczą jak najserdeczniej.

2022-04-12 12:20

Oceń: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Proces Niewinnego

Niedziela warszawska 16/2022, str. I

[ TEMATY ]

Jezus Chrystus

Wielkanoc

Poncjusz Piłat

Archiwum FLdB

Cóż to jest prawda. Chrystus przed Piłatem. Nikołaj Gay, 1890

Cóż to jest prawda. Chrystus przed Piłatem. Nikołaj Gay, 1890

O niesprawiedliwym procesie Chrystusa, naszych codziennych ludzkich sądach i kalkulacjach oraz Sądzie Ostatecznym, z ks. Franciszkiem Longchamps de Bérier rozmawia Monika M. Zając.

Monika M. Zając: Proces Chrystusa najpierw był procesem religijnym przed Sanhedrynem, o dwojakie bluźnierstwo: przeciw świątyni i Bogu. Jakie kompetencje miała w takich sprawach Wysoka Rada? I czy nie zostały one przekroczone, zwłaszcza że trwało Święto Paschy, a posiedzenie odbyło się nocą? Ks. Franciszek Longchamp de Bérier: Prawda, że zastanawiano się w nauce, czy Sanhedryn nie naruszył własnych procedur, bo działał po zachodzie słońca i za szybko. W sprawie gardłowej – jak się kiedyś mówiło – czyli wobec oskarżeń, które mogły doprowadzić do orzeczenia kary śmierci, powinien spotykać się przez dwa kolejne dni. Jednak ścisłe zasady postępowania przed nim spisano dopiero w II wieku po Chrystusie. Trudno nimi sądzić przeszłość. Fakt, że dziś często popełniamy taki błąd anachronizmu. Co do tamtych czasów natomiast wiemy, że o skazanie kogoś na śmierć trzeba było prosić Rzymian.
CZYTAJ DALEJ

Komunikat Archidiecezji Warszawskiej w związku ze zbrodnią dokonaną przez księdza

2025-07-26 19:01

[ TEMATY ]

komunikat

BP KEP

Abp Adrian Galbas

Abp Adrian Galbas

Abp Adrian Galbas zwrócił się do Stolicy Apostolskiej z wnioskiem o wymierzenie najwyższej kary przewidzianej w prawie kanonicznym dla duchownego - wydalenia ze stanu kapłańskiego, a we wszystkich kościołach archidiecezji zostanie odprawione nabożeństwo ekspiacyjne - czytamy w przesłanym KAI komunikacie Archidiecezji Warszawskiej.

Przeczytaj także: Abp Adrian Galbas: Jestem zdruzgotany wiadomością, że jeden z moich księży brutalnie zamordował człowieka
CZYTAJ DALEJ

Kard. Ryś, Krajewski i Dziwisz poprowadzą Eucharystie w Casa Polonia podczas Jubileuszu Młodych

Kard. Grzegorz Ryś, kard. Konrad Krajewski i kard. Stanisław Dziwisz poprowadzą Eucharystie dla Polaków uczestniczących w Jubileuszu Młodych w Rzymie. Centralnym miejscem spotkań polskiej młodzieży będzie przestrzeń „Polski Rzym - Casa Polonia” przy Via Tiburtina, która w dniach 30 lipca - 1 sierpnia stanie się centrum życia duchowego i kulturalnego.

Jubileusz Młodych, odbywający się w ramach Roku Jubileuszowego 2025, rozpoczyna się dziś, 28 lipca, i potrwa do 3 sierpnia. Do Rzymu przybędzie w sumie około 20 tys. młodych Polaków. Jutro na placu św. Piotra sprawowana będzie Msza św. inaugurująca spotkanie. W programie znajdą się katechezy, modlitwy, spotkania formacyjne i wydarzenia kulturalne.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję