Reklama

Niedziela Świdnicka

Odchodzi z wdzięcznością

Po 23 latach duszpasterskiej posługi w parafii św. Jadwigi Śląskiej w Mokrzeszowie na zasłużoną proboszczowską emeryturę odszedł ks. kan. Stanisław Panewski.

W ostatnią niedzielę marca parafianie i mieszkańcy Mokrzeszowa złożyli podziękowania odchodzącemu na emeryturę proboszczowi. – Jesteśmy wdzięczni za każdą odprawioną Mszę św., za wygłoszone kazania i udzielone sakramenty. Za trud, pracę i włożone serce, aby nasza świątynia i jej otoczenie były coraz piękniejsze – dziękowali przedstawiciele wspólnot parafialnych, życząc przede wszystkim Bożego błogosławieństwa i łaski zdrowia, które w oczach współczesnego świata jest miarą szczęścia, optymizmu i radości.

– Chcielibyśmy, aby ksiądz proboszcz, od czasu do czasu, wspomniał z sentymentem naszą miejscowość, gdzie przez wiele lat pełnił duszpasterską posługę – mówili parafianie, zapewniając kapłana, że zawsze jest mile widziany na mokrzeszowskiej ziemi.

Oczarowany postawą parafian

Przypomnijmy, że ks. kan. Stanisław Panewski urodził się w 1952 r. w Chwalibożycach koło Oławy. Święcenia kapłańskie przyjął 21 maja 1977 r. w katedrze wrocławskiej z rąk abp. Henryka Gulbinowicza. Jako wikariusz posługiwał w parafii Zesłania Ducha Świętego w Boguszowie Gorcach (1977-80), w parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Sulikowie (1980-82), w parafii św. Marcina w Jaworze (1982-89). Następnie w Goliszowie pełnił funkcję rektora w samodzielnym ośrodku duszpasterskim. W tym samym roku został proboszczem w parafii św. Jadwigi Śląskiej w Tomaszowie Bolesławieckim, gdzie posługiwał przez 10 lat. W 1999 r. objął urząd proboszcza w Mokrzeszowie, który piastował do 31 marca 2022 r. W 2018 r. został włączony do kapituły kolegiackiej w Wałbrzychu, otrzymując tytuł honorowego kanonika.

Ksiądz Stanisław w swojej pracy duszpasterskiej wiele zawdzięczał mieszkańcom. Przed laty, kiedy udzielał wywiadu jednemu z tygodników katolickich powiedział, że jest oczarowany postawą swoich parafian. – Takiego zaangażowania zupełnie się nie spodziewałem – mówił, podkreślając, że wiele remontów, które odmieniły wizerunek kościoła nie mogłoby się odbyć, gdyby nie otwartość i życzliwość wiernych. Zdaniem proboszcza, przez te wszystkie lata oddanie parafian zasługiwało na uznanie, zwłaszcza wtedy, gdy nie brakowało przeciwności, chociażby w czasie, kiedy potężna wichura poważnie uszkodziła dach świątyni.

Reklama

Po blisko pięciu dekadach pracy duszpasterskiej przychodzi czas na odpoczynek, jak i na podreperowanie zdrowia. Ksiądz Stanisław Panewski od 1 kwietnia zamieszka w świdnickim Domu Księży Emerytów.

Poprzednicy i następca

Parafia w Mokrzeszowie powstała w 1976 r. z podziału wspólnoty św. Mikołaja w Świebodzicach. Pierwszym proboszczem był w niej ks. Władysław Śleziak. Później posługę duszpasterza pełnił ks. kan. Aleksander Radecki, były ojciec duchowny wrocławskiego seminarium. Poprzednikiem ks. Stanisława był ks. prał. Wiesław Brachuc, a od 1 kwietnia decyzją biskupa świdnickiego parafią jako administrator będzie zarządzał ks. kan. Andrzej Majka, dyrektor administracyjny świdnickiego seminarium.

2022-04-05 13:24

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Maląg: waloryzacja rent i emerytur oraz trzynasta emerytura to ponad 22 mld zł

Waloryzacja rent i emerytur w tym roku i trzynasta emerytura to ponad 22 mld zł. Mimo trudnej sytuacji, w której jesteśmy ze względu na epidemię, te świadczenia są zagwarantowane i będą realizowane – zapewniła w czwartek szefowa MRPiPS Marlena Maląg.

Na konferencji w Międzynarodowym Dniu Osób Starszych minister dziękowała seniorom za zaangażowanie w wychowanie dzieci i wnuków.

CZYTAJ DALEJ

Ukraina: kolejny kapłan porwany przez rosyjskich żołdaków

2022-12-01 21:25

[ TEMATY ]

kapłan

kapłan

Ukraina

Karol Porwich/Niedziela

Nowy biskup pomocniczy egzarchatu donieckiego Maksym Ryabukha powiedział włoskiej telewizji katolickiej Tv2000, że ks. Oleksandr, młody proboszcz z Melitopola, został schwytany w swoim kościele i wywieziony w nieznane miejsce. Według najnowszych rekonstrukcji ksiądz został wypędzony z terenów okupowanych i znajduje się obecnie na Zaporożu

„Po odprawieniu Mszy św. do parafii weszli jacyś rosyjscy żołnierze i pogardziwszy katolikami, modlitwą i ich byciem razem, pojmali i wywieźli w nieznane miejsce ks. Ołeksandra Bogomaza, młodego proboszcza z Melitopola” – powiedział biskup-nominat. Jest to trzeci kapłan katolicki aresztowany w ciągu kilku dni przez rosyjskie wojsko bez postawienia zarzutów. Ks. Oleksandr został wzięty siłą w swoim kościele, na oczach skamieniałych wiernych.

CZYTAJ DALEJ

Papież do włoskich rodzin: angażujcie się w budowanie prorodzinnej polityki

2022-12-02 16:25

[ TEMATY ]

rodzina

Włochy

papież Franciszek

Stock.Adobe

Ojciec Święty przyjął na audiencji członków włoskiego Forum Stowarzyszeń Rodzinnych. Poparł ich wysiłki na rzecz tworzenia bardziej prorodzinnej polityki, której celem jest m.in. zatrzymanie demograficznej zimy, od lat boleśnie dotykającej Włochy. Mówiąc o pięknie i sile rodziny, Papież przypomniał, że współczesne społeczeństwo bardzo potrzebuje jej świadectwa.

Franciszek dziękował członkom forum za to, że pokazują siłę i radość, jaka tkwi w rodzinach. Nie oznacza to ich idealizowania i niedostrzegania trudności, które przeżywają, ale docenienie tkwiącego w nich potencjału. Papież wskazał, że rodziny potrzebują wsparcia i musi znaleźć to swe odbicie w bardziej prorodzinnej polityce Włoch, w budowanie której, jak podkreślił, aktywnie muszą angażować się także same rodziny.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję