Reklama

Felietony

Akt i akty

Przesłanie fatimskie obejmuje nie tylko akt papieski, ale także zaangażowanie nas wszystkich jako wspólnoty Kościoła.

Siostra Łucja mówiła w swoich wspomnieniach, że Matka Boża prosiła o poświęcenie Rosji Jej Niepokalanemu Sercu i o Komunię św. wynagradzającą w pierwsze soboty, aby zapobiec II wojnie światowej. Wskazała także, że Maryja powiedziała jej: „Jeśli moje prośby zostaną wysłuchane, Rosja nawróci się i zapanuje pokój; jeśli nie, będzie szerzyć swoje błędy po całym świecie, wywołując wojny i prześladowania Kościoła (...). W końcu moje Niepokalane Serce zatriumfuje. Ojciec Święty poświęci mi Rosję i nawróci się ona, a na świecie nastanie okres pokoju”.

Intrygujące było i pozostaje wspomnienie o błędach Rosji, które mogą być szerzone po całym świecie. Czym są te błędy? W dobie objawień fatimskich Rosja stawała się państwem ateistycznym. Realizowała program wyzwolenia marksistowskiego, w którego centrum była detronizacja Boga, a na miejscu Boga – intronizacja człowieka. Wywyższony człowiek stawał się zarówno stwórcą samego siebie, jak i swoim zbawcą. Przy tym pozostawał tworem na wskroś materialistycznym, współtworzonym przez stosunki społeczno-ekonomiczne.

Odrzucenie Boga miało swoje konsekwencje. Oznaczało odrzucenie natury ludzkiej i prawa naturalnego, czyli podstaw ładu moralno-społecznego. Oznaczało także – co jest szczególnie ważne – odrzucenie prawdy obiektywnej. Na tym polegał zresztą uwodzicielski urok marksizmu i bolszewizmu, który w miejsce odczytywania prawdy o rzeczywistości (stworzonej przez Boga) proponował tworzenie prawdy mocą praktyki rewolucyjnej. Klasyczna koncepcja prawdy została zastąpiona koncepcją pragmatyczną. Otwierało to interesującą dla wielu pseudointelektualistów możliwość przekształcenia świata według własnych koncepcji. Dawało również ogromne możliwości dla całego aparatu propagandy i manipulacji.

W tej perspektywie pojawiło się ważne narzędzie nowomowy. Pozwala ono na całkowicie autorski opis świata. Dla przykładu – ataki na szpitale z dziećmi stają się eliminacją „nazistowskich sił”, które ukrywają się w tych obiektach. Elementem opisu nowomowy jest też m.in. porzucenie słowa „wojna” na rzecz pojęcia „operacja wojskowa”; albo niezwykle cyniczne cytowanie słów Ewangelii o miłości wyrażającej się w oddaniu życia za drugiego człowieka dla opisu działań żołnierzy agresorów, którzy idą zabijać.

Reklama

Obecna Rosja kieruje się wspomnianym mechanizmem przede wszystkim w przestrzeni politycznej. Potrafi odrzucić prawdę o suwerenności innych narodów, kamuflować swoje działania zbrodnicze niemalże „operacją humanitarną”, swoim obywatelom nadaje status niewinnych ofiar, a obywatelom innych państw – status nazistów i zbrodniarzy. Sam mechanizm jest jednak o wiele szerszy i praktycznie rozpowszechniony w świecie. Według niego, człowiek kreowany przez stosunki środowiskowe i kulturowe nie jest stworzony przez Boga i tworzy coraz bardziej absurdalne pojęcia o rzeczywistości. Ich źródłem są błędy marksizmu i neomarksizmu, które zostały rozlane na świat za sprawą Rosji.

W tym miejscu pojawia się problem związany z Aktem poświęcenia Rosji i Ukrainy Niepokalanemu Sercu Maryi. Wśród niektórych ludzi wątpliwość budzi brak wskazania błędów Rosji, które tak mocno zostały zaakcentowane przez przesłanie Maryi. Nie można jednak zapominać, że przesłanie fatimskie obejmuje nie tylko akt papieski, ale także zaangażowanie nas wszystkich jako wspólnoty Kościoła. Może zatem trzeba poświęcić nie mniejszą uwagę temu zaangażowaniu? Naszym aktom...

2022-04-05 13:22

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Niepokoje wokół synodu

Mamy do czynienia z jednym synodem o charakterze druzgocącej reformacji i tym drugim, który może przynieść odrodzenie Kościoła.

Z nieśmiałością pragnę podjąć temat synodu o synodalności. Bezpośrednim powodem jest zakończony pierwszy etap prac synodalnych na poziomie diecezji, który zaowocował publikacją materiałów, postulatów, omówień. Zanim jednak przejdę do uwag związanych z tym wymiarem synodu, chciałbym wyrazić podstawowe zaniepokojenie. Sprowadza się ono do pytania: ile mamy aktualnie synodów w Kościele? Oczywiście, mam świadomość, że trwający synod obejmuje ogromną liczbę Kościołów lokalnych i każdy z nich prowadzi prace synodalne w sposób sobie właściwy. Wydaje się jednak, że można to pytanie postawić i że ma ono sens. Wynika ono bowiem z niepokoju, że mamy do czynienia z jednym synodem o charakterze druzgocącej reformacji i tym drugim, który może przynieść odrodzenie Kościoła. Ta dwoistość jest uzewnętrzniona na portalu internetowym synodu. W wersji międzynarodowej znajdują się odnośniki do zasobów, które nie zostaną poznane przez czytelnika wyłącznie polskiej wersji portalu synodalnego. Chodzi mi tutaj nie o sonety napisane ku czci papieża Franciszka czy o szereg tekstów niekoniecznie prowokujących do głębszego zamyślenia, ale o bardzo ważny dział poświęcony zagadnieniu nadużyć seksualnych. To w nim znajduje się odniesienie do projektu tzw. bristolskiego tekstu dla reformy dotyczącego zmian w Kościele.

CZYTAJ DALEJ

Afrykańskie orędzie Maryi. Objawienia w Kibeho

2023-01-30 19:58

[ TEMATY ]

Objawienia w Kibeho

Karol Porwich/Niedziela

Objawienia w Kibeho to pierwsze oficjalnie uznane przez Kościół afrykańskie spotkania z Maryją. Orędzie nie ma jednak charakteru lokalnego, nie dotyczy wyłącznie Rwandy, jego treść ma walor uniwersalny. To niezwykłe, że Matka Boża wybrała tak egzotyczne dla nas miejsce, by przypomnieć o swej matczynej miłości.

Alphonsine, Anathalie, Marie-Claire. A także Stephanie, Agnes, Emmanuel oraz Vestine. To imiona siedmiorga młodych ludzi, świadków objawień Matki Najświętszej w Afryce. Maryja posłużyła się wobec nich tymi samymi środkami wyrazu, co w innych objawieniach. Ukazała im swą niebiańską postać i skierowała do nich swoje słowo. Tym samym nadała objawieniom w Kibeho wymiar uniwersalny. Ale Jej orędzie zostało powtórzone przez wizjonerów w sposób niezwykły: za pomocą śpiewu, tańca, gestów, nawet postu. Taki jest „język” mieszkańców Rwandy. Dla nas jednak ich kolorowe media są mało zrozumiałe. Aby zgłębić treść objawień w Kibeho, musimy opowiedzieć je po swojemu. A mamy do tego prawo, nawet obowiązek.

CZYTAJ DALEJ

Siostra Dolores Zok: Kryzys powołań przynagla nas do świadczenia życiem

2023-02-02 16:43

[ TEMATY ]

Dzień Życia Konsekrowanego

Family News Service

Siostra Dolores Zok

Siostra Dolores Zok

Kryzys powołań przynagla nas, aby ewangelizować i świadczyć o Jezusie. Wiele osób chce żyć bliżej Boga, dlatego szuka prawdziwych świadków Chrystusa. Sami chcą takimi być – mówi Family News Service przewodnicząca Konferencji Wyższych Przełożonych Żeńskich Zgromadzeń Zakonnych s. Dolores Zok SSpS. Obecnie w Polsce pracuje 16 400 sióstr zakonnych w 105 zgromadzeniach. 2 lutego w Kościele katolickim obchodzony jest Światowy Dzień Życia Konsekrowanego.

Co przyciąga młode kobiety do wstąpienia do zakonu? Przede wszystkim potrzeba spotkania Boga. „W tej chwili w mojej wspólnocie, w Zgromadzeniu Misyjnym Służebnic Ducha Świętego, mamy dwie młode postulantki. Jedna jest prawniczką, ma 30 lat. Druga zaś jest po stosunkach międzynarodowych. Chcą żyć bliżej Boga, chcą o Nim świadczyć, chcą wyjechać na misje do najbiedniejszych krajów świata” – podkreśliła s. Zok. „Dzisiejszy młody człowiek szuka prawdziwych świadków Chrystusa i sam chce takim być” – dodała.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję