Reklama

Niedziela Przemyska

20 lat po beatyfikacji

W WSD w Przemyślu odbyła się sesja naukowa poświęcona bł. ks. Janowi Balickiemu. W tym roku mija 20 lat od jego beatyfikacji dokonanej przez Jana Pawła II na krakowskich Błoniach.

Niedziela przemyska 13/2022, str. VI

[ TEMATY ]

Konferencja naukowa

Ks. Maciej Flader

Konferencja miała miejsce w auli Wyższego Seminarium Duchownego w Przemyślu

Konferencja miała miejsce w auli Wyższego Seminarium Duchownego w Przemyślu

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wspólnota Wyższego Seminarium Duchownego jest szczególnym kustoszem pamięci o błogosławionym kapłanie. Tutaj znajduje się pokój ks. Balickiego – swoista izba pamięci, zawierająca pamiątki i przedmioty, którymi posługiwał się kapłan. Tutaj też przechowywane są najcenniejsze źródła mówiące o jego życiu, działalności i spuściźnie pisarskiej. Dlatego też to właśnie w tym środowisku zrodził się pomysł sesji naukowej poświęconej byłemu rektorowi przemyskiego seminarium. Pomysłodawcą wydarzenia był metropolita przemyski abp Adam Szal, któremu szczególnie zależy na pamięci i żywym kulcie bł. ks. Jana Balickiego.

Konferencję naukową rozpoczął ks. Konrad Dyrda, który przytoczył kluczowe fakty z kroniki seminaryjnej łączące postać ks. Balickiego i wspólnotę seminaryjną. – W kronice seminaryjnej pod datą 15 marca 1948 r., czyli dokładnie 74 lata temu, znajdujemy następujący zapis: „15 marca przyszła do seminarium wieść o śmierci w szpitalu przemyskim śp. ks. prał. Balickiego, byłego profesora i rektora naszego seminarium, a w ostatnich latach przed wojną spowiednika kleryków. Wieść ta wywarła głębokie wrażenie, bo ubył kapłan święty, wielkiej miłości Boga i bliźniego. Tak związany z seminarium, w którym pracował 42 lata, będąc żywym przykładem prawdziwie świętego życia kapłańskiego”. W 2002 r., czyli już 20 lat temu – kontynuował ks. Konrad Dyrda – w kronice seminaryjnej zapisano: „W dniu 18 sierpnia podczas Mszy św. na błoniach Ojciec Święty beatyfikował w gronie czterech osób, ks. Jana Balickiego z naszej diecezji. Byłego rektora seminarium w Przemyślu” – cytował rektor przemyskiego seminarium. Słowa wstępu wprowadziły w kontekst, który został pogłębiony przez cztery wykłady.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Kapłan miłosierny i wierny

Pierwsza część konferencji poświęcona była dwóm zagadnieniom. Ks. dr Michał Mierzwa z diecezji sandomierskiej przedstawił temat: „Bł. ks. Jan Balicki – sługa miłosiernego Ojca”, natomiast ks. dr Jakub Nagi z diecezji rzeszowskiej przedstawił temat: „Aktualność duchowości kapłańskiej według bł. ks. Jana Balickiego”. Ks. Michał Mierzwa przytaczając życiorys błogosławionego wskazywał na wydarzenia z jego życia świadczące o heroicznej miłości bliźniego. Szczególne miejsce w sercu przemyskiego kapłana zajmował Dom pomocy dla upadłych dziewcząt, w którym ks. Balicki dbał o kondycję moralną i duchową młodych kobiet, a zarazem pomagał rozpocząć im nowe życie. Innym znakiem miłosierdzia w życiu błogosławionego była jego posługa w konfesjonale i niestrudzone słuchanie spowiedzi w przemyskiej katedrze. Już z czasów wikariuszowskich ks. Balicki był znanym i cenionym spowiednikiem, który jednał ludzi z Bogiem, nie tylko ze swojej pierwszej parafii, ale także z okolicznych wiosek. Wrażliwość na ludzkie potrzeby zaprowadziła ks. Balickiego także do szpitala przemyskiego, gdzie służył chorym posługą kapłańską przez 12 lat, zastępując księży na co dzień tam posługujących. – Miał ks. Balicki opinię bardzo miłosiernego kapłana, który jak mógł świadczył pomoc ubogim miasta, jak i zakładom i instytucjom dobroczynnym – zakończył ks. Mierzwa.

Reklama

„Aktualność duchowości kapłańskiej według ks. Balickiego” to temat drugiego wykładu konferencji. W nim ks. Jakub Nagi rozpoczynając przedłożenie wyjaśnił pojęcie powołania i duchowości kapłańskiej, aby następnie wyjaśnić jak realizowały się one w życiu i posłudze ks. Balickiego. W drugiej części omówiono modlitwę jako ważny aspekt duchowości kapłańskiej rzutujący na osobistą świętość powołanych. „Jak ten człowiek się modlił” – przytoczył ks. Jakub Nagi opinię jednego z kapłanów, świadka modlitwy ks. Balickiego. „Jak sługa Boży się modlił, jak przeżywał Msze św., jak wierzył, że jest prawdziwy, rzeczywisty Pan Jezus w Najświętszym Sakramencie” – przytaczał słowa bp. Kazimierza Górnego o ks. Balickim.

Reklama

Powyższe wystąpienia miały charakter akademicki, ukazując chronologiczne wydarzenia z życia błogosławionego, ale także głębię jego modlitwy, duchowości i heroizm w podejmowaniu posługi na rzecz bliźniego.

20 lat temu

Druga część sesji naukowej miała charakter wspomnień z beatyfikacji i powstawania biograficznej książki o ks. Janie. Abp Józef Michalik w swoim wystąpieniu mówił o nieznanych dotąd faktach poprzedzających beatyfikację. Przywołał pierwszy cud, który jednak nie został uznany przez komisję watykańską, oraz opowiadał o rozmowach z Janem Pawłem II na temat beatyfikacji kapłana z Przemyśla. Niezwykle cennym świadectwem są także słowa ówczesnego metropolity przemyskiego, który opowiadał o okolicznościach cudu za wstawiennictwem bł. ks. Jana Balickiego, kwalifikującego go do samej beatyfikacji. Słowa abp Michalika pomogły słuchaczom lepiej zrozumieć klimat tamtych dni, a zarazem przekonać się o sile wstawiennictwa błogosławionego.

W drugiej części ks. Zbigniew Suchy – redaktor Niedzieli Przemyskiej, autor książki „Mocarz Pokory” ukazującej życie ks. Jana Balickiego opowiadał o tym, jak ta książka powstała. – Myślę, że zostałem autorem tej książki przez zupełny przypadek – rozpoczął ks. Suchy. Wspominając dzień, kiedy spotkał przypadkowo abp. Józefa Michalika i ks. Józefa Bara, zastanawiających się nad tym, kto, w obliczu fiaska rozmów ze znanym pisarzem, mógłby napisać biograficzną książkę o ks. Balickim. „Po co nam kogoś szukać, ks. Zbyszek napisze tę książkę” – miał powiedzieć ks. Bar. W ten sposób ks. Suchy został poproszony o napisanie biografii. Jak sam wskazywał było to zadanie żmudne, bo wymagało przebadania wszystkich dostępnych źródeł i świadectw o ks. Balickim, nie tylko po to, by poznać historyczne fakty, ale także po to, aby stworzyć sylwetkę świętego, który żył w określonym czasie i był człowiekiem z krwi i kości.

Święci żyją w życiu tych, którzy ich naśladują – te słowa abp. Michalika wskazują, że postać bł. ks. Balickiego w dalszym ciągu jest zadaniem i wzywaniem dla wszystkich, którzy choć przez chwilę zetkną się z postacią pokornego kapłana.

2022-03-22 13:23

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wyprzedził swoją epokę

Niedziela bielsko-żywiecka 50/2021, str. V

[ TEMATY ]

Konferencja naukowa

R. Karp

Konferencja na temat ks. Stanisława Stojałowskiego

Konferencja na temat ks. Stanisława Stojałowskiego

Wszystko dla narodu – wszystko przez lud. Ksiądz Stanisław Stojałowski w walce o chrześcijańską i narodową tożsamość ludu polskiego, to tytuł konferencji popularno-naukowej, która odbyła się w siedzibie bielskiego oddziału Archiwum Państwowego.

Przypadająca 110. rocznica śmierci ks. Stojałowskiego okazała się pretekstem do zorganizowania 25 listopada cyklu wykładów, których głównym organizatorem było Towarzystwo Miłośników Ziemi Bielsko-Bialskiej. Inaugurującą to wydarzenie prelekcję Oświata jest łatwa i każdemu dostępna, byleby jej szukał – działalność oświatowa ks. St. Stojałowskiego wygłosiła dr Mirosława Bednarzak-Libera. – Jezuita, eksjezuita, duchowny diecezjalny, wikariusz, proboszcz, prałat, działacz społeczny, gospodarczy oświatowy i polityczny – tak prelegentka zdefiniowała sylwetkę bohatera wieczoru. Wskazała przy tym na jego dynamizm duszpasterski i społecznikowski. O tym, że nie szedł w swoim działaniu na skróty, przypomniała punktując jego liczne zatargi zarówno z władzą świecką, jak i kościelną. – Za swoją działalność nieraz był prześladowany – stwierdziła wykładowczyni. Zaraz po niej głos zabrał ks. prof. Józef Wołczański, który omówił główne wątki korespondencji ks. Stojałowskiego do abp. Józefa Bilczewskiego i Anny z Działoszyckich Potockiej. – Korespondencja ks. Stojałowskiego z różnymi osobami pokazuje go jako człowieka na wskróś przyzwoitego, który nie szuka siebie, nie jest karierowiczem, ale idealistą. To przykład człowieka, który wyprzedził epokę – podkreślił kapłan. Kolejnym z prelegentów był dr Grzegorz Wnętrzak, który zaprezentował wykład zatytułowany: Ks. S. Stojałowski w walce o jedność bialskich i bielskich Polaków. Przypomniał w nim o regionalnych inicjatywach kapłana, które promowały na tym terenie polskość. Wśród nich wymienił: założenie Domu Robotniczego, Związku Chrześcijańskich Robotników i Robotnic, Stronnictwa Chrześcijańsko-Ludowego, Spółki Pożyczkowo-Bankowej, Domu Ludowego czy Domu Polskiego. – Dla Niemców Bielsko było na wskroś niemieckie. Natomiast założenie w nim Domu Polskiego było dla nich kamieniem obrazy. Wejście Stojałowskiego było bardzo odważne. On powiedział wprost: „Bielsko jest miastem polskim” – zauważył dr Wnętrzak. Kolejnym głosem w dyskusji była prelekcja Jacka Kachela pt. Otwarcie Domu Polskiego w świetle regionalnej prasy niemieckiej. Jak zaznaczył autor to wydarzenie w oczach Niemców było „najazdem polskokatolickim na Bielsko”. Swoje twierdzenie udokumentował on 30 różnymi cytatami z prasy niemieckojęzycznej. – Stojałowski zastał w tym mieście Polskę w zgliszczach, a zostawił twarde podwaliny, na których można było budować – spuentował swój wywód Jacek Kachel. Na koniec Michał Jarnot zaprezentował dostępne w zasobach bielskiego Archiwum Państwowego materiały historyczne dotyczące ks. Stojałowskiego. Nad przebiegiem konferencji czuwali: Paweł Hudzik, kierownik bielskiego Archiwum Państwowego oraz Stanisław Biłka, prezes Towarzystwa Miłośników Ziemi Bielsko-Bialskiej.

CZYTAJ DALEJ

Nasz pierwszy święty

Niedziela Ogólnopolska 16/2021, str. VIII

[ TEMATY ]

św. Wojciech

Wikipedia/Obraz malarstwa Zbigniewa Kotyłło

Jest nim św. Wojciech, patron Polski, który został wyniesiony do chwały ołtarzy w niecałe 2 lata po męczeńskiej śmierci.

Wojciech żył w drugiej połowie X stulecia. Był Czechem z pochodzenia, niemniej jednak można o nim powiedzieć, że był obywatelem Europy, którą bardzo dobrze znał, bo wiele po niej podróżował. Był świetnie wykształconym duchownym, choć początkowo miał zostać rycerzem. Jako że pochodził z możnego rodu Sławnikowiców, utrzymywał zażyłe relacje z tzw. wielkimi tego świata – zarówno w kręgach świeckich, jak i kościelnych, również papieskich. Nigdy jednak nie zaniedbywał ludzi gorzej od siebie sytuowanych, troszczył się o nich, o czym świadczą jego biografowie.

CZYTAJ DALEJ

Papieski Wydział Teologiczny we Wrocławiu: apel o zapewnienie prawnej ochrony życia

2024-04-22 18:09

[ TEMATY ]

życie

Adobe.Stock

Apelujemy do parlamentarzystów RP o uwzględnienie takich zapisów prawnych, które zgodnie z obowiązującą Konstytucją RP zapewnią „każdemu człowiekowi prawną ochronę życia, a matkom spodziewającym się dziecka najwyższej jakości opiekę medyczną” - czytamy w przyjętej dziś przez aklamację uchwale Senatu Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu.

W związku z toczącą się na forum Parlamentu Rzeczypospolitej Polskiej dyskusją w sprawie projektów prawnych, dotyczących zmiany warunków ochrony życia dzieci nienarodzonych oraz zdrowia ich matek członkowie Senatu PWT zwrócili się do ludzi dobrej woli „o wsparcie inicjatyw, które odwołując się do właściwie odczytanej natury ludzkiej oraz ponadczasowej instytucji prawa naturalnego, zagwarantują pełną ochronę życia każdego człowieka od jego poczęcia aż do naturalnej śmierci”. Zwrócili przy tym uwagę „na konieczność poszanowania godności osobowej dzieci nienarodzonych, a także kobiet w ciąży znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję