Reklama

Niedziela Podlaska

Podaj rękę Ukrainie!

Tegoroczny Wielki Post głęboko zapisze się w naszych sercach i pamięci. Kontekst wojny na Ukrainie nadał mu swoistego znaczenia i osadził w nowej rzeczywistości.

Niedziela podlaska 13/2022, str. IV

[ TEMATY ]

pomoc dla Ukrainy

Mateusz Stefaniuk

Wolontariusze z Holandii przebyli długą drogę do ośrodka w Broku

Wolontariusze z Holandii przebyli długą drogę do ośrodka w Broku

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dobrze znane praktyki wielkopostne skupiły się wokół jednej intencji. Na pytanie, jak Kościół pomaga w obecnej sytuacji wojny, a właściwie jak angażuje się cała wspólnota Kościoła, można odpowiedzieć w kluczu wielkopostnym: Kościół modli się za Ukrainę, pości za Ukrainę, daje jałmużnę na rzecz Ukrainy. Z doświadczenia wiadomo, że praktyki te wzajemnie się przenikają i uzupełniają.

By skutecznie pomagać

Na zaproszenie bp. Piotra Sawczuka do Drohiczyna przybyli proboszczowie z parafii diecezji drohiczyńskiej. Celem spotkania było omówienie dotychczasowo podjętych działań na rzecz uchodźców z Ukrainy oraz skoordynowanie różnorodnych form pomocy. Biskup podziękował księżom za zaangażowanie. Jak zauważył, dynamicznie zmieniająca się sytuacja sprawia, że liczba uchodźców przybywających do Polski z ogarniętego wojną kraju wciąż rośnie. Wymaga to działań adekwatnych do sytuacji. Pasterz diecezji zaapelował również o otoczenie Ukraińców opieką duszpasterską.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Dyrektor Caritas Diecezji Drohiczyńskiej ks. Łukasz Gołębiewski zaprezentował, w jaki sposób organizacja ta wspiera uchodźców. Zebrane w Środę Popielcową oraz I niedzielę Wielkiego Postu środki są przeznaczane na ten cel. Zostało przygotowanych m.in. 200 kartonów z artykułami pierwszej potrzeby i żywnością dla rodzin z Ukrainy, przekazano ponad 300 koców, pościeli, kołder, poduszek, ręczników do miejsc pobytu uchodźców.

Notariusz kurii ks. Jarosław Rzymski przedstawił kilka praktycznych wskazówek, w jaki sposób pomagać uchodźcom. Zauważył, nie chodzi tylko o zapewnienie bytu i zaspokojenie podstawowych potrzeb. Troska o uchodźców jest przede wszystkim praktyczną realizacją Ewangelii. Wynika z przykazania miłości Boga i bliźniego. Potrzeba, aby we wspólnotach parafialnych rozwijał się duch solidarności oraz zaangażowanie w wolontariat.

Spotkanie stało się również okazją, aby oszacować zdolność budynków parafialnych na przyjęcie uchodźców. Jak dotychczas zauważono, uciekający przed wojną chętniej zatrzymują się w dużych ośrodkach miejskich, jednak niewykluczone jest, że za chwilę będą szukać schronienia również na terenie naszej diecezji. Zebrane informacje dotyczące dostępności obiektów parafialnych z pewnością pomogą w koordynacji działań.

Reklama

Ekonom diecezji ks. Piotr Jurczak opowiedział o przyjęciu do budynków diecezjalnych w Drohiczynie grupy uchodźców. Została im zapewniona niezbędna pomoc i opieka. Ksiądz ekonom koordynuje przyjmowanie Ukraińców w ośrodkach diecezjalnych w Drohiczynie.

Istotnym punktem spotkania był czas wymiany doświadczeń. Proboszczowie dzielili się rozwiązaniami, jakie już zastosowali w swoich wspólnotach parafialnych.

Sytuacja jest dynamiczna i wciąż ulega zmianie. Szacunkowo można powiedzieć, że w budynkach diecezjalnych w Drohiczynie przebywa blisko 40 osób. Dom Miłosierdzia w Sokołowie Podlaskim otacza opieką podobną liczbę osób. W Nadbużańskim Ośrodku Edukacji w Broku prowadzonym przez Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Diecezji Drohiczyńskiej schronienie znalazło blisko 110 uchodźców. Według deklaracji proboszczów w budynkach parafialnych diecezji drohiczyńskiej schronienie znajdzie ok. 250 osób.

Wśród przyjaciół

Biskup Piotr Sawczuk odwiedził uchodźców z Ukrainy, którzy przebywają w Nadbużańskim Ośrodku Edukacji w Broku prowadzonym przez Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Diecezji Drohiczyńskiej przy współpracy Instytutu „M jak młodzież”. Zwracając się do poszkodowanych w wojennej zawierusze pasterz diecezji zapewnił o solidarności i gotowości niesienia pomocy na miarę możliwości. Jak zauważył, pewnie trudno poczuć się jak w domu, jednak z pewnością można się poczuć jak wśród przyjaciół. Podkreślił, że organizowana pomoc powinna odpowiadać bieżącym potrzebom i być kierowana zarówno do uchodźców przebywających na terenie Polski, jak i tych pozostałych na Ukrainie i walczących o jej wolność. Przebywający w ośrodku okazywali wdzięczność za okazaną pomoc i otwarte serca. Prosili również o modlitwę w intencji ukraińskich żołnierzy oraz o szybkie zakończenie wojny. Uchodźcy do ośrodka zostali skierowani przez Wydział Zarządzania Kryzysowego Województwa Mazowieckiego. Głównie są to matki z dziećmi. Zapewniono im nocleg oraz wyżywienie. Mają dostęp do podstawowych środków higieny. Dzieci i młodzież zaczęły uczęszczać do szkół w Broku oraz w okolicznych miejscowościach. Proboszcz parafii Brok ks. Jarosław Hrynaszkiewicz zaprosił do wspólnej modlitwy w kościele parafialnym. Jak podkreślił, świątynia otwarta jest dla każdego bez względu na wyznanie.

Reklama

Pomocne dłonie

Wspólnoty parafialne starają się organizować pomoc na miarę swoich możliwości. Zebrane dary wciąż trafiają do ośrodków niosących pomoc. Wsparcie płynie również zza granicy naszego kraju. W poniedziałek 14 marca do siedziby Caritas Diecezji Drohiczyńskiej w Sokołowie Podlaskim dotarł transport darów z Diecezji Arezzo we Włoszech. Dzień wcześniej do Nadbużańskiego Ośrodka Edukacji w Broku przybył transport z Holandii.

Z inicjatywy abp. Riccardo Fontany wierni diecezji Arezzo przeprowadzili zbiórkę, by udzielić pomocy dotkniętym wojną uchodźcom z Ukrainy. Cały tir zapakowany artykułami pierwszej potrzeby, żywnością, środkami czystości, rzeczami dla dzieci itp., został rozładowany do magazynów Caritas. W przekazaniu pomocy uczestniczyli: wikariusz generalny diecezji Arezzo – ks. prał. Fabrizio Vantini oraz inicjator zbiórki ks. Andrzej Zalewski – rektor seminarium w Arezzo, kapłan pochodzący z diecezji drohiczyńskiej.

Przekazanie darów odbyło się w obecności bp. Piotra Sawczuka, który wyraził wdzięczność za świadectwo wiary, którą poznajemy poprzez dobre uczynki. Wyraża się ona w niesieniu pomocy uchodźcom. Transport przyczyni się do pomocy tym, którzy przebywają już na terenie diecezji oraz zostanie przekazany bezpośrednio na Ukrainę.

Reklama

Natomiast 13 marca czteroosobowa grupa wolontariuszy z Holandii przywiozła do Broku blisko 8 ton darów. Znalazły się wśród nich m.in. żywność długoterminowa, ubrania, środki czystości i higieny osobistej oraz medykamenty. Zbiórki dokonano za pośrednictwem lokalnego radia Continu. W ciągu tygodnia zebrano dary, które trafiły do Nadbużańskiego Ośrodka Edukacji. Środki posłużą uchodźcom przybywającym na terenie ośrodka oraz zostaną konwojami dostarczone na Ukrainę.

To tylko niektóre przykłady podejmowanej pomocy. Nie można zapomnieć o rzeszy wolontariuszy oraz anonimowych darczyńców, którzy z otwartym sercem przyjmują i troszczą się o osoby potrzebujące. Całą wspólnota Kościoła stara się okazać miłość i miłosierdzie bliźniemu. Przy tych działaniach, widocznych dla oczu, które da się zebrać w liczby i tabelki, nie można zapomnieć o wielkim wsparciu duchowym i modlitewnym. Z kościołów, kaplic, domów prywatnych płynie nieustanna modlitwa w intencji pokoju oraz osób poszkodowanych. Członkowie Kół Żywego Różańca podejmują post o chlebie i wodzie w tej intencji. Każdy z dekanatów ma wyznaczone postne dni. Dzięki temu post trwa nieustannie.

Podejmowane działania podtrzymują nadzieję, że zbrojny konflikt szybko się zakończy, a każdy potrzebujący znajdzie odpowiednią pomoc i schronienie.

2022-03-22 13:23

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Trzy słowa

Niedziela Ogólnopolska 21/2022, str. 18-19

[ TEMATY ]

pomoc dla Ukrainy

rosyjska agresja na Ukrainę

Archiwum autora

Uratowane dzieci i Aliona – już bezpieczni w Polsce

Uratowane dzieci i Aliona – już bezpieczni w Polsce

Jesus, I trust in You – „Jezu, ufam Tobie”. Ta krótka modlitwa, która w języku polskim składa się tylko z trzech słów, połączyła ludzi w niezwykłej akcji ratowania życia.

Rosja napadła na Ukrainę 24 lutego i już po kilku dniach miałem kilka zaproszeń od moich zaniepokojonych przyjaciół z Ameryki. Każdy z nich oferował mnie i mojej rodzinie dom i bezpieczny pobyt.

CZYTAJ DALEJ

Brazylia: Sąd zakazał cytowania Biblii w urzędzie miejskim

2024-04-23 07:32

[ TEMATY ]

Biblia

Brazylia

Karol Porwich/Niedziela

Sąd stanu Sao Paulo, na wschodzie Brazylii, zakazał cytowania fragmentów Biblii podczas sesji rady miejskiej w 400 tys. mieście Bauru. Dominującą religią jest tam chrześcijaństwo, które wyznaje ponad 87 proc. miejscowej ludności.

W poniedziałkowym orzeczeniu, cytowanym przez lokalne media, sąd orzekł, że cytowanie Biblii, które dotychczas było powszechne w radzie miejskiej, jest sprzeczne ze świeckim charakterem państwa.

CZYTAJ DALEJ

Wierność i miłość braterska dają moc wspólnocie

2024-04-23 13:00

Marzena Cyfert

Rejonowe spotkanie presynodalne w katedrze wrocławskiej

Rejonowe spotkanie presynodalne w katedrze wrocławskiej

Ostatnie rejonowe spotkanie presynodalne dla rejonów Wrocław-Katedra i Wrocław-Sępolno odbyło się w katedrze wrocławskiej. Katechezę na temat Listu do Kościoła w Filadelfii wygłosił ks. Adam Łuźniak.

Na początku nakreślił kontekst rozważanego listu. Niewielkie, lecz bogate miasteczko Filadelfia zbudowane zostało na przełęczy, która stanowiła bramę do głębi półwyspu. Było również bramą i punktem odniesienia dla hellenizacji znajdujących się dalej terenów. Mieszkańcy Filadelfii mieli więc poczucie, że są bramą i mają misję wobec tych, którzy mieszkają dalej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję