Reklama

Niedziela Częstochowska

Rodzina Franciszka

Wielu z nas zakon kojarzy się z habitem, osobami konsekrowanymi. Tymczasem ci bracia i siostry prowadzą zwyczajne życie poza zakonem, mają rodziny, nierzadko po prostu przechodzą koło nas na ulicy, a nawet codziennie rozmawiamy z nimi w pracy.

Niedziela częstochowska 11/2022, str. VI

[ TEMATY ]

Franciszkański Zakon Świeckich

Archiwum prywatne Haliny Koszeli

Czarne pelerynki z białym kołnierzykiem – dawny strój na uroczystości kościelne

Czarne pelerynki z białym kołnierzykiem – dawny strój na uroczystości kościelne

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Mowa o Franciszkańskim Zakonie Świeckich (FZŚ). W ubiegłym roku tercjarze i tercjarki obchodzili 800. rocznicę istnienia zakonu. 12 marca obchodzić będą 100. rocznicę śmierci swojej patronki – bł. Anieli Salawy. Jak widać, to wspólnota o głębokiej, wieloletniej tradycji. Czy jest więc dostosowana do naszych czasów? Czy „dzisiejszy” człowiek się tu odnajdzie?

Brat i siostra

Świecki zakon – pewnie wielu pomyśli, że to niemożliwe. A właśnie tak w skrócie można powiedzieć o tercjarzach. Jednak będzie to duże uproszczenie. Jaka jest prawda?

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

– Do FZŚ może wstąpić osoba stanu wolnego, żonaty czy mężatka, wdowa, wdowiec. Najważniejsze, by nosiła na co dzień Pana Boga w sercu – zaczyna swoją wypowiedź przełożona regionu częstochowskiego s. Stefania Kreczko. – Zgłosić można się do wspólnoty miejscowej przy swojej parafii, a jeśli jej tam nie ma, to do najbliższej swego miejsca zamieszkania. Gdy się zdecydujemy, potrzebne jest wypełnienie ankiety dla kandydata – kontynuuje siostra przełożona. Co dalej? Taka osoba staje się postulantem. Wówczas na spotkania przychodzi się raz w miesiącu. Potem składa się profesję. – Czas przygotowania trwa rok lub więcej. Złożenie profesji odbywa się w czasie Mszy św. na spotkaniu regionalnym. Jest to publiczne przyrzeczenie życia według Ewangelii w świeckim stanie, zachowując regułę i życie według charyzmatu franciszkańskiego, naśladując św. Franciszka z Asyżu, dla którego Chrystus był natchnieniem i centrum życia w odniesieniu do Boga i ludzi – zwraca uwagę rozmówczyni Niedzieli.

Bycie tercjarzem to wielka duma i radość, ale też pewne zobowiązania. – Po złożeniu profesji obowiązują: odmawianie brewiarza, uczestnictwo w spotkaniach, częsta Msza św., regularna spowiedź, częste czytanie Pisma Świętego – wymienia s. Kreczko. Wspólnoty franciszkańskie to przede wszystkim szkoły modlitwy opierające się na miłości do Boga i człowieka. – Każdy praktykujący chrześcijanin bez żadnych problemów może znaleźć swoje miejsce w naszej wspólnocie – zachęca siostra. No właśnie: brat, siostra, czy pan i pani? – Zwracamy się do siebie: siostro, bracie lub po imieniu, bo jesteśmy jedną rodziną św. Franciszka – wyjaśnia rozmówczyni. Franciszkanie świeccy noszą normalne świeckie ubrania, można ich jednak poznać po noszeniu tauki – znaku krzyża w kształcie litery tau.

Z przeszłości w teraźniejszość

Reklama

Pierwotna nazwa Zakonu to Bracia i Siostry od Pokuty. Następna nazwa wprowadzona w latach 1936-50 to III Zakon św. Franciszka z Asyżu. Po Soborze Watykańskim II, gdy papież Paweł VI zatwierdził Regułę FZŚ, przyjęto na stałe nazwę: Franciszkański Zakon Świeckich. Działa on według ściśle określonych struktur. – Funkcjonują Rada Międzynarodowa, Rada Narodowa (np. Polska), Rada Regionalna, taka jak nasza – w regionie częstochowskim, w skład której wchodzą wspólnoty miejscowe, czyli w parafiach – wymienia s. Kreczko. Każda Rada ma swój zarząd podległy wspólnocie wyższej, przełożoną/przełożonego, zastępcę, sekretarza, skarbnika.

– My, tercjarze z regionu częstochowskiego, uczestniczyliśmy w obchodach jubileuszu 800-lecia powstania FZŚ w Krakowie, jak i w nocnym czuwaniu na Jasnej Górze w czerwcu, czy w ogólnopolskiej pielgrzymce, która tradycyjnie odbyła się w lipcu – podsumowuje tercjarka. Co będzie działo się w tym roku? – Jak wspomniałam, co roku mamy Ogólnopolską Pielgrzymkę FZŚ na Jasną Górę, odbędzie się ona 22 i 23 lipca, natomiast 9 marca w klasztorze Franciszkanów w Częstochowie odbył się dzień skupienia dla wszystkich franciszkanów świeckich z regionu częstochowskiego. Było to też rozpoczęcie obchodów 100. rocznicy śmierci bł. Anieli Salawy, patronki FZŚ w Polsce.

Lokalne pax et bonum

Reklama

W archidiecezji częstochowskiej FZŚ to wspólnota również sięgająca wiele lat wstecz. Wystarczy chociażby spojrzeć na jej działalność w Radomsku. – FZŚ znajduje się na ziemi radomszczańskiej, tak jak i ojcowie franciszkanie, od przełomu XII i XIII wieku – zwraca uwagę tercjarka s. Halina Koszela. Dziś, choć czasy się zmieniły, zakon dalej działa. – Wspólnota franciszkańska w Radomsku zawsze była bardzo liczna. Przez dziesiątki lat siostry miały nawet specjalne stroje na uroczystości kościelne – czarne pelerynki z białym kołnierzykiem. Posoborowa reguła zabrania jednak specjalnych strojów – na co dzień, jak i od święta. Obecnie mamy 1 osobę w postulacie i 1 kandydata, razem 25 sióstr i 6 braci. Jedni są bardziej aktywni, zaś stan zdrowia drugich nie pozwala na czynne uczestnictwo. Sytuacja na przestrzeni lat się zmienia, ale to cały czas ta sama wspólnota – pracy i modlitwy – podkreśla s. Koszela.

Siostry i bracia spotykają się przez cały rok, w każdą II niedzielę miesiąca, a potem wspólnie uczestniczą we Mszy św. o godz. 18. – Wszyscy, którzy mogą, biorą czynny udział w klasztornych uroczystościach franciszkańskich, a także poza klasztorem, np. w parafii św. Lamberta w Radomsku lub w swoich parafiach. Członkowie wspólnoty uczestniczą w Dróżkach Matki Bożej Bolesnej, przyjmują wspólnie z innymi grupami uczestników pielgrzymek do Częstochowy na odpoczynek, biorą udział w Drodze Krzyżowej ulicami miasta. Jesteśmy obecni w Orszaku Trzech Króli i w czasie uroczystości ku czci patronki Radomska – św. Jadwigi Królowej – wymienia s. Koszela. Poza tym bracia i siostry zaangażowani są także w inne wspólnoty. – Śpiewamy w chórze, panie są zelatorkami w Żywym Różańcu – nie zamykamy się tylko na siebie, jesteśmy dla innych. Naszym powołaniem bowiem jest żyć Ewangelią Jezusa Chrystusa, a swoim życiem i zachowaniem dawać dobry przykład otoczeniu – podkreśla radomszczanka.

Duma i zobowiązanie

– Być siostrą we wspólnocie FZŚ to zaszczyt, duma, ale i zobowiązanie. Trzeba poświęcić wiele czasu na pracę nad sobą. Współpraca z siostrami, braćmi i ojcem duchowym, o. Krystianem Żmudą, przynosi dobre rezultaty. Obecnie przeszkadza nam pandemia, która bardzo dużo zmieniła w naszym życiu. Ale nie zmienili się siostry i bracia. Są zawsze uczynni, mili, rozmodleni; mając swoje rodziny, są jednocześnie dobrymi żonami/mężami, matkami/ojcami, babciami/dziadkami – podsumowuje s. Koszela i zaznacza: – Pozdrawiamy się wezwaniem: „Pokój i dobro”, na co odpowiadamy: „Zawsze i wszędzie”.

Bogaci ubodzy

III Zakon Franciszkański na swojej drodze życia znaleźli: św. Elżbieta Węgierska, św. Jadwiga Królowa, bł. Aniela Salawa, bł. Jan XXIII czy bł. Stefan Wyszyński. Warto wiedzieć, że również i sami księża mogą przystąpić do tercjarzy. Przed laty papież Jan Paweł II powiedział do FZŚ: „Mówią, że jesteście ubodzy, ale wy jesteście bogaci w świętych”. Niech orędownictwo tych świętych wyprasza kolejne świętości w szeregach sióstr i braci, a dewiza „Pokój i dobro” niesie dalej pomoc w codzienności.

2022-03-08 13:41

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Przyjechali z całej Polski

Do tego dnia świeccy franciszkanie przygotowywali się przez 9 lat.

W sobotę 2 października w bazylice franciszkanów miał miejsce jubileusz 800-lecia Franciszkańskiego Zakonu Świeckich (FZŚ). Do Krakowa przybyli bracia i siostry z odległych zakątków kraju. Wszystko po to, by ten uroczysty dzień przeżyć wspólnie – jako franciszkańska rodzina.
CZYTAJ DALEJ

Gdy sakramentu udziela człowiek niegodny, to czy traci on swoją moc?

2025-04-05 20:57

[ TEMATY ]

Katechizm Wielkopostny

Adobe Stock

Wielki Post to czas modlitwy, postu i jałmużny. To wiemy, prawda? Jednak te 40 dni to również czas duchowej przemiany, pogłębienia swojej wiary, a może nawet… powrotu do jej podstaw? W kolejnym dniu naszego katechizmu odpowiedź na pytanie - czy jeśli sakramentu udziela człowiek niegodny, to traci on swoją moc?

Czy wiesz, co wyznajesz? Czy wiesz, w co wierzysz? Zastanawiałeś się kiedyś nad tym? Jeśli nie, zostań z nami. Jeśli tak, tym bardziej zachęcamy do tego duchowego powrotu do podstaw z portalem niedziela.pl. Przewodnikiem będzie nam Katechizm Kościoła Katolickiego oraz Youcat – katechizm Kościoła katolickiego dla młodych.
CZYTAJ DALEJ

Głos Boga jest pierwszym źródłem życia

„Córka Głosu” – pod takim hasłem w sanktuarium w Otyniu odbyło się wielkopostne czuwanie dla kobiet.

Był czas na konferencję, modlitwę wstawienniczą, adorację Najświętszego Sakramentu i oczywiście Eucharystię. Czuwanie, które odbyło się 5 kwietnia, poprowadziła Wspólnota Ewangelizacyjna „Syjon” wraz z zespołem, a konferencję skierowaną do pań, które wyjątkowo licznie przybyły tego dnia na spotkanie, wygłosiła Justyna Wojtaszewska. Liderka wspólnoty podzieliła się w nim osobistym doświadczeniem swojego życia. – Konferencja jest zbudowana na moim świadectwie życia kobiety, która doświadczyła nawrócenia przez słowo Boże i która każdego dnia, kiedy to słowo otwiera, zmienia przez to swoją rzeczywistość. Składając swoje świadectwo chciałam zaprosić kobiety naszego Kościoła katolickiego do wejścia na tą drogę, żeby nauczyć się życia ze słowem Bożym i tak to spotkanie dzisiaj przygotowaliśmy, żeby kobiety poszły dalej i dały się zaprosić w tą zamianę: przestały analizować, zamartwiać się, tylko, żeby uczyły się tego, że głos Boga jest pierwszym źródłem życia, z którego czerpiemy każdego dnia. Taki jest zamysł tego spotkania, dlatego nazywa się ono „Córka Głosu” – mówi liderka Wspólnoty Ewangelizacyjnej „Syjon”.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję