Reklama

Tydzień w Kościele

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

POMOC
Prawdziwa twarz Kościoła

24 lutego serwisy agencyjne, także agencji katolickich, były zdominowane przez depesze informujące o reakcji na brutalną rosyjską agresję na Ukrainę. W doniesieniach dotyczących wypowiedzi liderów religijnych dominowało wezwanie do jeszcze intensywniejszych i wytrwalszych starań o pokój. Dla chrześcijanina oznacza to błagalną modlitwę i wyrzeczenie, w tym post i jałmużnę. Arcybiskup Stanisław Gądecki nazwał sytuację, w której obudziliśmy się tego pamiętnego dnia, po imieniu: „Jest kolejną odsłoną działania antychrześcijańskiego, które nie bierze pod uwagę ani cierpienia innych ludzi” i dodał: „Ta sytuacja nie tylko dotyczy Ukrainy i Rosji, ale Polski i całej Europy”. Natychmiast rozpoczęto też przygotowania miejsc dla ewentualnych uchodźców. Biskupi z różnych diecezji polecili Caritas Diecezjalnym, aby przygotowali schronienie w swoich ośrodkach. Proszono też proboszczów, aby zadeklarowali, ile osób mogą przyjąć w budynkach parafialnych. Solidarność z Ukraińcami szybko wyraziły też uniwersytety katolickie KUL i UKSW, informując, że też są gotowe przyjąć uchodźców wojennych zza wschodniej granicy. W tym dniu, i to bardzo szybko, przebiła się autentyczna twarz wspólnoty zatroskanej o bliźniego, wspólnoty miłości, co obnażyło miałkość zarzutów o skostnieniu Kościoła.

WOJNA
Nadzieja w Bożym Miłosierdziu

Reklama

Ludzie nie byli w stanie zachować tego bezcennego daru, którym jest pokój. Pozostaje nam tylko liczyć na Bożą interwencję, którą ma wypraszać błagalna modlitwa o pokój. Po szaleńczym ataku Rosji na Ukrainę reakcja ludzi wierzących może być jedna: jeszcze bardziej gorliwa i wytrwała modlitwa o pokój. Stąd apele abp. Stanisława Budzika z Lublina, bp. Edwarda Dajczaka z Koszalina czy bp. Marka Solarczyka z Radomia. Arcybiskup Marek Jędraszewski szybko zaprosił wszystkich na Mszę św. w intencji pokoju na Wawel. W Kielcach miejscowa Caritas zaplanowała Eucharystię w swoim ośrodku w Piekoszowie, gdzie mieszka na co dzień dwadzieścioro siedmioro Ukraińców. We Wrocławiu nabożeństwo ekumeniczne w intencji pokoju na Ukrainie w katedrze greckokatolickiej zorganizował bp Włodzimierz Juszczak, a w Zielonej Górze modlili się kapłani diecezjalni i zakonni. Wszyscy wierzący ludzie padli na kolana. Co cieszy, nie brakło inicjatyw ze strony młodych. Częstochowskie Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży zachęciło do modlitwy o pokój Koronką do Bożego Miłosierdzia, koniecznie o 3 w nocy. Staliśmy się pionkami w skomplikowanej geopolitycznej grze. Dla wielkich graczy poświęcenie nawet wielu „pionków” to nic. Tylko Bóg może nas przed tym szaleństwem uchronić.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

WOJNA
Co widzi patriarcha?

Cały świat zamarł, słuchając przemówienia rosyjskiego prezydenta, bo takich słów nie słyszał od kilku dekad. Spośród najważniejszych przywódców religijnych do porządku dziennego przeszedł nad nimi zwierzchnik rosyjskiej Cerkwi – patriarcha Cyryl. 23 lutego, dwa dni po tym przemówieniu, którego nie powstydziliby się najwięksi dyktatorzy wszech czasów, Cyryl wystosował do Władimira Putina wiernopoddańczy list, a okazją do tego był obchodzony w krajach byłego ZSRR Dzień Obrońcy Ojczyzny. „Dziś czcimy dokonania tych, którzy pełnią odpowiedzialną służbę wojskową, strzegą granic ojczyzny i dbają o wzmocnienie jej zdolności obronnych i bezpieczeństwa narodowego” – napisał patriarcha. W kontekście ponad 100-tysięcznej armii, która z trzech stron otacza Ukrainę, urąga to już nie tyle rozumowi, ile zwykłej ludzkiej przyzwoitości.

CZĘSTOCHOWA
O wspólnotach charyzmatycznych

Reklama

W Domu Rekolekcyjnym Misjonarzy Krwi Chrystusa odbyło się spotkanie Krajowego Zespołu Koordynatorów Katolickiej Odnowy w Duchu Świętym w Polsce. Głównym tematem spotkania była troska o właściwe, duchowe i ludzkie, oblicze wspólnot Odnowy. Konferencję na temat: „Zdrowa wspólnota i rola koordynatorów w czuwaniu nad właściwym budowaniem wspólnot im powierzonych” wygłosili o. Emil Smolana i o. Radosław Broniek z Dominikańskiego Centrum Informacji o Nowych Ruchach Religijnych i Sektach. Oprócz praktycznej wiedzy na temat mechanizmów manipulacji pojawiających się we wspólnotach religijnych, prelegenci szczególną uwagę zwrócili na zagrożenia dotyczące wspólnot charyzmatycznych. W spotkaniu uczestniczył również bp Andrzej Przybylski – delegat KEP ds. Odnowy w Duchu Świętym, który wskazał na obecnie najważniejsze zadania wspólnot Odnowy; wśród nich m.in. podjęcie ewangelizacji, zaangażowanie w posługę ubogim oraz większą troskę Odnowy o formację rodzin i młodzieży. Poprosił także wszystkie wspólnoty Odnowy o zaangażowanie się w pomoc poszkodowanym w wojnie na Ukrainie i o modlitwę o pokój. Zachęcił też do włączenia się w pokutę Kościoła w Polsce za nadużycia wobec nieletnich, w tym te występujące w niektórych wspólnotach charyzmatycznych. Na zakończenie spotkania omówiono plany Odnowy w Duchu Świętym w Polsce na nadchodzący rok, m.in. Ogólnopolskie Czuwanie Odnowy na Jasnej Górze (20 i 21 maja) oraz lipcowe rekolekcje dla rodzin w Licheniu. Spotkanie koordynowali przewodniczący KZK ks. Artur Potrapeluk i Jerzy Malisiewicz. /a.p.

WOJNA
Reakcja papieża

Franciszek, nie po raz pierwszy, złamał protokół dyplomatyczny i, dając wyraz swojej boleści, ale i dramatyzmowi chwili, pojechał 25 lutego – mimo tego, że w tym samym dniu ogłoszono, iż nie pojedzie do Florencji ani nie będzie odprawiał nabożeństwa Środy Popielcowej z powodu nawrotu dolegliwości – na Via della Conciliazione, do ambasady rosyjskiej. Znak był jasny i mocny, choć nie znamy słów, które w półgodzinnej rozmowie z ambasadorem Aleksandrem Awdiejewem (byłym przedstawicielem Federacji Rosyjskiej w Polsce) powiedział Franciszek. Możemy się tylko domyślać, że było to twarde „nie” dla wojny, bo w tym kontekście papież, który wyrażał się o niej nie raz – już kilka lat temu mówił o III wojnie światowej, która trwa w kawałkach – zawsze powtarza jedno i to samo: to zbrodnia. Ta ocena dotyczy każdej wojny. W tym samym dniu rozmawiał on z abp. Światosławem Szewczukiem, duchowym zwierzchnikiem grekokatolików. Powiedział mu: „Zrobię wszystko, co w mojej mocy”.

MODLITWA
Duchowe zmagania

Co najmniej w 408 kościołach i kaplicach trwało w nocy z 26 na 27 lutego modlitewne czuwanie przeżywane pod hasłem „Noc walki o błogosławieństwo Boże dla Polski”. Modlono się przede wszystkim w Polsce, ale także w czterdziestu pięciu miejscowościach z dziewiętnastu krajów poza granicami Polski – od Japonii, przez Nową Zelandię, po wschodnie wybrzeże USA. Organizatorzy proponowali 8-godzinny, nocny maraton modlitewny, który rozpoczynał się Apelem Jasnogórskim, ze szczytowym momentem, którym była Msza św. o północy i zwieńczeniem, którym było błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem. Nie da się ludzkimi narzędziami zmierzyć owoców ofiarowania, wyrzeczenia tysięcy osób z całego świata, którzy czuwali przed Księciem Pokoju, gdy Ukraina krwawiła, ale walczyła, a większość świata spała. Wyobraźnia wiary podpowiada, że był to czas bezcenny. Czas prawdziwego duchowego zmagania – nie z Bogiem, ale z ludzkimi niedoskonałościami, które do takich sytuacji, jak ta na Ukrainie, doprowadzają.

Rubrykę przygotował Tomasz Musiał

2022-03-01 13:05

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Miłujcie waszych nieprzyjaciół

2025-02-18 13:38

Niedziela Ogólnopolska 8/2025, str. 20

[ TEMATY ]

homilia

Adobe Stock

Heroizm odpowiedzi na to wezwanie rozumieją tylko ci, którzy doświadczywszy dotkliwych skutków wrogości, postanowili naśladować Jezusa Chrystusa w tym, co naprawdę najtrudniejsze. Nie chodzi bowiem jedynie o to, abyśmy jako wyznawcy Chrystusa miłowali się wzajemnie, ani nawet o to, żeby wyzbyć się pragnienia odwetu i zemsty i na tym poprzestać, ale chodzi o tak głęboką wewnętrzną przemianę, która zaowocuje postawą miłości wobec naszych prześladowców i wrogów. Żaden człowiek własnymi siłami nie jest do tego zdolny. Wezwania do miłowania nieprzyjaciół nie ma w żadnej innej religii, nawet w tych, które jako monoteistyczne, czyli judaizm i islam, są pod wieloma względami najbliższe chrześcijaństwu. Jedna i druga dopuszczają odwet i zemstę, co widać w dramatycznej sytuacji politycznej na Bliskim Wschodzie, gdzie obowiązuje zasada: „oko za oko, ząb za ząb, siniec za siniec”.

Często i słusznie podkreśla się konieczność i wartość cnoty sprawiedliwości. Nakazuje ona, żeby każdemu oddać to, co mu się słusznie należy. O ile jednak w sprawach materialnych jest to wymierne, o tyle w sprawach duchowych sytuacja staje się zdecydowanie bardziej złożona. W sprawach materialnych można – i często trzeba – przezwyciężyć sprawiedliwość np. przez darowanie czy zmniejszenie długu, co zakłada rezygnację z pewnej części należnych mi dóbr, bez których mogę się obyć. W sprawach duchowych to, co najważniejsze, odbywa się we wnętrzu człowieka i potrzebuje gruntownej przemiany umysłu i serca. Poczucie wyrządzonej krzywdy może być tak wielkie, że domaga się ukarania krzywdziciela, a nawet odwzajemnienia doznanej krzywdy. I właśnie wtedy miejsce sprawiedliwości powinno zająć miłosierdzie. Motywacja sprawiedliwości jest z gruntu naturalna, motywacja miłosierdzia natomiast ma charakter nadprzyrodzony. Jezus Chrystus idzie jeszcze dalej i uczy trudnej prawdy: nie ma sprawiedliwości bez miłosierdzia, ale nie ma miłosierdzia bez przebaczenia. Dopiero na gruncie przebaczenia wyrasta postawa miłowania nieprzyjaciół.
CZYTAJ DALEJ

Niezbędnik Katolika miej zawsze pod ręką

2025-02-13 14:00

[ TEMATY ]

Niezbędnik Katolika

mk

Do wersji od lat istniejącej w naszej przestrzeni internetowej niezbędnika katolika, która każdego miesiąca inspiruje do modlitwy miliony katolików, dołączamy wersję papierową. Każdego miesiąca będziemy przygotowywać niewielki i poręczny modlitewnik, który dotrze do Państwa rąk razem z naszym tygodnikiem w ostatnią niedzielę każdego miesiąca.

CZYTAJ DALEJ

Bp Przybylski do seminarzystów: Mamy dorastać do takiej obecności w Kościele, aby brać za niego współodpowiedzialność

Niecodzienny dzień skupienia przeżyli seminarzyści z Wyższego Międzydiecezjalnego Seminarium Duchownego w Częstochowie. W niedzielę, 23 lutego 2025 r., opuścili na jeden dzień budynek seminarium, żeby udać się najpierw do kościoła jubileuszowego w sanktuarium Matki Bożej w Leśniowie, a następnie do klasztoru Małych Sióstr Baranka w Choroniu. Seminarzystom przez cały dzień towarzyszył Bp Andrzej Przybylski.

Głównym tematem dnia skupienia był temat Kościoła. Co to znaczy utożsamiać się z Kościołem? Jak realizować swoje powołanie do współodpowiedzialności za Kościół? Jaką twarz ma Jezus w Kościele w naszych twarzach? To tylko niektóre pytania, jakie padały podczas tego spotkania formacyjnego. „Nasze utożsamienie się z Kościołem to nie tyle utożsamianie się z instytucją, z funkcjami i zadaniami kościelnymi, ani nawet z ludźmi Kościoła, ale przede wszystkim utożsamianie się z Chrystusem. Tylko wtedy wszystko, co widzialne w Kościele będzie miało twarz Chrystusa.” – mówił bp Andrzej.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję