Reklama

Niedziela Łódzka

Pielgrzymują do Rzymu

Z ks. Zbigniewem Traczem, kanclerzem łódzkiej kurii i koordynatorem Pielgrzymki Jubileuszowej Archidiecezji Łódzkiej do Rzymu, rozmawia ks. Paweł Gabara.

Niedziela łódzka 9/2022, str. IV

Ks. Zbigniew Tracz

Rzym

Rzym

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ks. Paweł Gabara: W ramach obchodów 100-lecia diecezji łódzkiej zaplanowana jest pielgrzymka do Rzymu. Dlaczego ważne jest to, byśmy udali się do Wiecznego Miasta?

Ks. Zbigniew Tracz: Jubileusz 100-lecia archidiecezji łódzkiej został zainaugurowany 12 grudnia 2020 r. w łódzkiej bazylice archikatedralnej przez legata papieskiego kard. Konrada Krajewskiego. Otworzył on wtedy Drzwi Święte, ogłosił Rok Jubileuszowy i odczytał list papieża Franciszka, skierowany do wiernych łódzkiego Kościoła. Podobna inauguracja Roku Jubileuszowego i otwarcie Drzwi Świętych nastąpiło w 16 innych kościołach archidiecezji łódzkiej. Pierwotnie zakończenie Roku Jubileuszowego miało nastąpić 5 grudnia 2021 r. w kościołach stacyjnych archidiecezji i 11 grudnia 2021 r. w łódzkiej bazylice archikatedralnej. Jednak z powodu pandemii pielgrzymowanie do tych świętych miejsc po łaskę odpustu jubileuszowego było utrudnione, dlatego na prośbę metropolity łódzkiego abp. Grzegorza Rysia, papież Franciszek zgodził się na przedłużenie jubileuszu do Wielkanocy, czyli do 17 kwietnia w kościołach stacyjnych i do niedzieli Miłosierdzia, czyli do 24 kwietnia, w łódzkiej katedrze. Następnego dnia, tj. 25 kwietnia, jako Kościół łódzki wyruszymy na pielgrzymkę do Apostolskich Progów, do Rzymu.

Dlaczego pielgrzymka rozpoczyna się w Bazylice Matki Bożej Większej, a nie w Bazylice św. Piotra czy też św. Jana na Lateranie?

Rzeczywiście, jako pielgrzymi spotkamy się na wspólnej Eucharystii we wtorek 26 kwietnia o godz. 16 w Bazylice Matki Bożej Większej i do niej też wrócimy w piątek 29 kwietnia, gdy będziemy się modlić przy obrazie Matki Bożej Salus Populi Romani. Papież Franciszek nawiedza tę ikonę przed i po każdej pielgrzymce zagranicznej, i my chcemy go w tym naśladować, bo głęboko wierzymy w to, co powiedział o obecności Matki Bożej w tej bazylice: „Salus Populi Romani jest Mamusią, która uzdrawia nas w naszym wzroście, uzdrawia nas w naszym podejmowaniu i rozwiązywaniu problemów, uzdrawia nas, byśmy stali się wolni w podejmowaniu ostatecznych wyborów; jest Mamą, która uczy nas płodności, otwartości na życie i bycia płodnymi w dobru, w radości, w nadziei, byśmy nigdy nie stracili nadziei, byśmy dawali życie innym, życie cielesne i duchowe”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

W programie jest zapowiedziane spotkanie pielgrzymów z papieżem Franciszkiem. Czy będzie to indywidualna audiencja?

Arcybiskup Grzegorz Ryś podczas jednego z ostatnich spotkań z papieżem Franciszkiem poprosił Ojca Świętego o spotkanie z wiernymi podczas tej pielgrzymki. Dziś wiadomo, że papież spotka się z nami w auli św. Pawła VI w czwartek 28 kwietnia o godz. 12. Wpisanie tej audiencji do papieskiego kalendarza potwierdził również regens Prefektury Domu Papieskiego, ks. prał. Leonardo Sapienza.

Czy oprócz nawiedzenia większych bazylik Rzymu są przewidziane modlitewne spotkania w innych miejscach? Jeżeli tak, to w jakich?

Ramowy program pielgrzymki dla wszystkich grup wygląda następująco: 26 kwietnia o godz. 16 celebrowana będzie Msza św. rozpoczynająca naszą pielgrzymkę w Bazylice Matki Bożej Większej; 27 kwietnia od godz. 9 pielgrzymi wezmą udział w audiencji ogólnej z udziałem papieża Franciszka; 28 kwietnia o godz. 7.10 uczestniczyć będziemy we Mszy św. przy grobie papieża św. Jana Pawła II, a o godz. 12 weźmiemy udział w prywatnej audiencji dla pielgrzymów z archidiecezji łódzkiej, o której wspomniałem wcześniej. Tego dnia w godz. 14.30-18.00 będziemy także zwiedzać katakumby św. Kaliksta, św. Sebastiana, św. Pryscylli i Pretestata, a o godz. 19 weźmiemy udział w Nieszporach ekumenicznych w Bazylice św. Pawła za Murami. Jak widać, ten dzień będzie wyjątkowo ciekawy, ale i wymagający. Natomiast 29 kwietnia pielgrzymować będziemy do kościołów jubileuszowych Rzymu: o godz. 9 rozpoczniemy celebrację Mszy św. w Bazylice św. Piotra, a następnie na modlitwach spotkamy się: o godz. 12 w Bazylice Matki Bożej Większej, o godz. 13 w Bazylice św. Wawrzyńca za Murami, o godz. 14.30 w Bazylice Świętego Krzyża Jerozolimskiego i o godz. 16 w Bazylice św. Jana na Lateranie. W ostatnim dniu naszego wspólnego pielgrzymowania, tj. 30 kwietnia o godz. 9, spotkamy się na Mszy św. w Bazylice św. Jana na Lateranie. Program jest bardzo bogaty, bo każde z nawiedzanych miejsc ma swoją historię i ogromny potencjał w rozbudzaniu naszej wiary. Muszę zaznaczyć, że podany program jest ramowym dla wszystkich grup, które przyjadą do Wiecznego Miasta. Oprócz tego programu każda z grup realizuje jeszcze swój harmonogram, w którym nawiedza inne święte miejsca we Włoszech.

Reklama

Co trzeba zrobić, aby wziąć udział w pielgrzymce jubileuszowej?

Wystarczy zgłosić się do proboszcza w swojej parafii, ponieważ to księża zgłoszą osoby chętne do pielgrzymowania do wybranej grupy pielgrzymkowej. Przewodnikami grup pielgrzymkowych są ksiądz dziekan lub w jego zastępstwie inny kapłan z danego dekanatu oraz księża odpowiedziani za poszczególne duszpasterstwa (np. młodzieży, pracowników nauki, ministrantów, osób niepełnosprawnych, pracowników służby zdrowia, itp.). Każdy proboszcz archidiecezji łódzkiej otrzymał dziewięć różnych co do długości, sposobów dotarcia do Rzymu i trasy programów pielgrzymkowych, przygotowanych przez profesjonalne i sprawdzone biura podróży. Chcę zaznaczyć, że możliwe jest również pielgrzymowanie indywidulane, które jednak należy zgłosić do kurii, aby uzyskać bilety wstępu na spotkanie z Ojcem Świętym Franciszkiem. Niewykluczone, że w ramach indywidualnego pielgrzymowania znajdą się tacy pątnicy, którzy do Wiecznego Miasta wybiorą się również pieszo.

Czy już jakieś konkretne grupy, wspólnoty zadeklarowały swój udział w pielgrzymowaniu?

Tak, i jedną z pierwszych zgłoszonych były wspólnoty ekumeniczne, które odpowiedziały na zaproszenie abp. Grzegorza Rysia. Wiemy również, że do Wiecznego Miasta pielgrzymować będą klerycy seminariów duchownych znajdujących się na terenie archidiecezji, kandydaci do diakonatu stałego ze swoimi rodzinami, reprezentanci wspólnot neokatechumenalnych i Ruchu Światło-Życie oraz członkowie wspólnoty Mocni w Duchu. Zapraszam wszystkich do udziału w pielgrzymowaniu do świętych dla nas, chrześcijan miejsc.

Ks. Zbigniew Tracz prałat, dr prawa kanonicznego, wykładowca Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi.

2022-02-22 11:34

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Biskup nominat Krzysztof Nykiel: pragnę z ojcowskim sercem służyć Chrystusowi w Kościele

2024-05-03 14:57

[ TEMATY ]

ks. Krzysztof Nykiel

@VaticanNewsPL

bp Krzysztof Józef Nykiel

bp Krzysztof Józef Nykiel

Pragnę z ojcowskim sercem służyć Chrystusowi w Kościele. Serce Ojca, to serce w którym jest miejsce dla każdego, dlatego pragnieniem jest to, aby moja posługa, jako następcy Apostołów, była właśnie w ten sposób przeżywana i realizowana - powiedział Vatican News - Radiu Watykańskiemu regens Penitencjarii Apostolskiej, biskup nominat Krzysztof Józef Nykiel, którego 1 maja Papież Franciszek mianował biskupem.

Motto biskupie ks. prałat Nykiel zaczerpnął z tytułu listu apostolskiego Ojca Świętego „Patris Corde” („Ojcowskim sercem”) ogłoszonego w 2020 roku i związanego z zapowiedzianym wówczas Rokiem św. Józefa. „Niewątpliwie ważną rolę w moim życiu i posłudze kapłańskiej odgrywa postać św. Józefa. Czuję się duchowo z nim związany” - podkreślił ks. Nykiel. Biskup nominat zaznaczył, że owocem przemyśleń i studiów nad postacią św. Józefa i jego rolą w życiu Maryi i Józefa jest książka jemu poświęcona, która w polskim tłumaczeniu ukaże się w najbliższych dniach.

CZYTAJ DALEJ

Świadectwo: moja Matka Jasnogórska tak mnie uzdrowiła

2024-05-02 20:40

[ TEMATY ]

świadectwo

uzdrowienie

Karol Porwich/Niedziela

To Ona, moja Matka Jasnogórska, tak mnie uzdrowiła. Jestem Jej niewolnikiem, zdaję się zupełnie na Jej wolę i decyzję.

Przeszłość pana Edwarda z Olkusza pełna jest ran, blizn i zrostów, podobnie też wygląda jego ciało. Podczas wojny walczył w partyzantce, był w Armii Krajowej. Złapany przez gestapo doświadczył ciężkich tortur. Uraz głowy, uszkodzenie tętnicy podstawy czaszki to pamiątki po spotkaniu z Niemcami. Bili, ale nie zabili. Ubowcy to dopiero potrafili bić! To po ubeckich katorgach zostały mu kolejne pamiątki, jak torbiel na nerce, zrosty i guzy na całym ciele po biciu i kopaniu. Nie, tego wspominać nie będzie. Już nie boli, już im to wszystko wybaczył.

CZYTAJ DALEJ

Niech miłość do Maryi będzie sprawdzianem polskiego ducha

2024-05-03 23:18

Karol Porwich / Niedziela

- Maryja Królowa Polski, to tytuł, którym określił Bogarodzicę 1 kwietnia 1656 r. król Jan Kazimierz podczas ślubów lwowskich, by dramatyczne wówczas losy Ojczyzny i Kościoła powierzyć jej macierzyńskiej opiece, przypomniał na rozpoczęcie wieczornej Mszy św. w intencji archidiecezji częstochowskiej o. Samuel Pacholski, przeor Jasnej Góry. Wieczorna Eucharystia pod przewodnictwem abp Wacława Depo, metropolity częstochowskiego oraz Apel Jasnogórski z udziałem Wojska Polskiego zwieńczyły uroczystości trzeciomajowe na Jasnej Górze. Towarzyszyła im szczególna modlitwa o pokój oraz w intencji Ojczyzny.

Witając wszystkich zebranych o. Samuel Pacholski, przypomniał, że „Matka Syna Bożego może być i bardzo chce być także Matką i Królową tych, którzy świadomym aktem wiary wybierają ją na przewodniczkę swojego życia”. Przywołując postać bł. Prymasa Stefana Wyszyńskiego, który tak dobrze rozumiał, że to właśnie Maryja jest Tą, „która zawsze przynosi człowiekowi wolność, wolność do miłowania, do przebaczania, uwolnienie od grzechu i każdego nieuporządkowania moralnego”, zachęcał wszystkich, by te słowa stały się również naszym programem, który będzie pomagał „nam wierzyć, że zawsze można i warto iść ścieżką, która wiedzie przez serce Królowej”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję