Reklama

Aspekty

Dzielić się miłością

XXX Światowy Dzień Chorego obchodzony był w naszej diecezji 11 i 12 lutego.

Niedziela zielonogórsko-gorzowska 8/2022, str. I

Maciej Krawcewicz

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Główne obchody miały miejsce w kościele św. Józefa w Zielonej Górze, gdzie bp Tadeusz Lityński przewodniczył Eucharystii. Po Mszy św. odbył się koncert Antoniny Krzysztoń, zadedykowany chorym i ich rodzinom. W Bibliotece Uniwersytetu Zielonogórskiego odbyła się prezentacja orędzia papieskiego oraz dyskusja o różnych aspektach opieki nad osobami cierpiącymi. W różnych miejscach diecezji zostały odprawione Msze św. z udzieleniem sakramentu namaszczenia chorych. Również w Bibliotece UZ wygłoszono wykłady: „Opieka nad osobą chorą w domu”, „Pierwsza pomoc przedmedyczna” oraz „Rola rodziny w chorobie osoby bliskiej”.

Reklama

Hasło tegorocznego orędzia papieskiego na Światowy Dzień Chorego brzmiało: „Bądźcie miłosierni, jak Ojciec wasz jest miłosierny”. – To ukazanie Boga, który jest pełen miłości i miłosierdzia wobec każdego człowieka, szczególnie tego, który potrzebuje pomocy – wyjaśnia ks. Tomasz Duszczak, diecezjalny duszpasterz chorych i służby zdrowia. – Jest to zarówno hasło, jak i wezwanie do realizacji dla wszystkich ludzi. Człowiek, który doświadcza miłości, żyje miłością, ma w sobie – myślę – pragnienie dzielenia się tą miłością. Doświadczywszy miłosierdzia, mamy to miłosierdzie dawać. Miłosierdzie jest potrzebne przy osobie chorej, cierpiącej. Tam potrzeba, jak mówi papież Franciszek, i czułości ojca, i czułości matki. Z dzisiejszego dnia płynie wielkie wołanie o wyobraźnię miłosierdzia.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Biskup Tadeusz Lityński podkreślił, że wszyscy, nie tylko duszpasterze i kapelani, jesteśmy odpowiedzialni za pomoc cierpiącym. – Życzliwość, serdeczne słowo, towarzyszenie – w ten sposób pokazujemy bliskość Boga – mówił pasterz diecezji. – Powinniśmy spojrzeć na człowieka nie tylko z perspektywy ciała, narządów, które są zespolone, ale również z perspektywy osoby.

Pasterz diecezji z okazji Światowego Dnia Chorego napisał list, w którym wyjaśnia znaczenie sakramentu namaszczenia chorych i zachęca do korzystania z tej łaski. Treść listu znaleźć można na naszej stronie aspekty.niedziela.pl .

2022-02-15 13:17

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież planuje publikację adhortacji apostolskiej poświęconej dzieciom

Zamykając obrady watykańskiego Międzynarodowego Szczytu Praw Dziecka, Papież Franciszek poinformował, że planuje przygotowanie adhortacji poświęconej dzieciom.

Ojciec Święty, który rano rozpoczął swoim przemówieniem obrady Międzynarodowego Szczytu Praw Dziecka, z udziałem 50 liderów politycznych i społecznych z całego świata, spotkał się z uczestnikami także na zakończenie obrad, aby podziękować im za zaangażowanie i zachęcić do dalszych działań, dla których watykańskie spotkanie będzie dodatkowym bodźcem.
CZYTAJ DALEJ

Irlandia: minister kultury zachęcał do świeckiego obchodzenia dnia św. Brygidy

2025-02-03 08:03

[ TEMATY ]

Irlandia

św. Brygida

Wikipedia

W Irlandii 1 lutego rozpoczyna się wiosna i obchodzony jest "Lá Fhéile Bríde" - Dzień Św. Brygidy. Dla miejscowych katolików była to zawsze znacząca data, ponieważ ta żyjąca na przełomie V i VI w. święta jest współpatronką tego kraju wraz ze świętymi Patrykiem i Kolumbą. Od 2023 jest to święto państwowe w Republice Irlandii, nazwane przez rząd „Dniem św. Brygidy / Imbolc” (ten drugi człon nazwy oznaczał święto pogańskie, związane z nadejściem wiosny). Dzień ten zaczął być wykorzystywany do uczczenia św. Brygidy, ale wyobrażanej jako bogini przedchrześcijańska.

W oświadczeniu z 30 stycznia minister kultury Patrick O’Donovan zachęcał rodaków do udziału w serii wydarzeń związanych z tym świętem, pomijając jednocześnie jakiekolwiek odniesienia do katolicyzmu lub w ogóle chrześcijaństwa.
CZYTAJ DALEJ

Papież na Rok Kardynała Hossu: prawdziwy brat prześladowanych

2025-02-03 14:40

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Rok Kardynała Hossu

PAP/EPA

Papież Franciszek

Papież Franciszek

Orędownikiem ekumenizmu i dialogu międzyreligijnego oraz prawdziwym bratem prześladowanych nazwał papież Franciszek rumuńskiego błogosławionego, kard. Iuliu Hossu (1885-1970). Przesłanie na rozpoczęcie ogłoszonego przez parlament Rumunii Roku Kardynała Iuliu Hossu przesłał w imieniu Franciszka kard. Pietro Parolin, sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej.

Opisując „nadzwyczajną osobowość” bł. Iuliu Hossu, papież podkreślił, że „zachwycony i zainspirowany miłością Chrystusa”, wyróżniał się on „jako prawdziwy orędownik ekumenizmu i dialogu międzyreligijnego, bez względu na religię czy narodowość”. Stał się też „prawdziwym bratem uciśnionych i prześladowanych”. Przezwyciężał „przemoc i niesprawiedliwość miłosierdziem i przebaczeniem”. Franciszek życzył, by świadectwo tego męczennika czasów komunizmu „pozostało żywe w Rumunii, szczególnie w młodym pokoleniu”.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję