Pandemia zebrała żniwo
Ta wiadomość jest dramatyczna. W Irlandii w ostatnich dwóch latach zmarła aż 1/5 wszystkich księży, zarówno czynnych, jak i emerytowanych. Zakończyło życie dokładnie 521 kapłanów. Odchodzili do Pana w większości kapłani starsi, już na emeryturze, ale także duchowni czynni. Według danych z 2018 r., we wszystkich irlandzkich diecezjach było 2520 kapłanów, w tym 720 emerytowanych. Dziś zatem pozostało ich niewiele ponad 2000.
THE TABLET
Gorąco w necie
Reklama
Po słowach papieża podczas audiencji generalnej, w których skrytykował współczesny egoizm przejawiający się w przedkładaniu posiadania zwierząt domowych nad posiadaniem dzieci, media społecznościowe rozgrzały się niemal do czerwoności. Zarzucono Ojcu Świętemu, że wyparł się patrona swojego pontyfikatu – św. Franciszka, który był przecież przyjacielem zwierząt. Wypisywano wiele innych bzdur, które tylko dowodzą tego, że media głównego nurtu ukazują Franciszka w krzywym zwierciadle. Papież już wielokrotnie podkreślał, że coś jest nie tak w sytuacji, gdy przedkłada się zwierzęta nad ludzi. Jego zdaniem, to przejaw choroby egoizmu. Mówił to już jako metropolita Buenos Aires; wskazywał, że zachodni świat wydaje gigantyczne pieniądze na zwierzęta, a miliony dzieci cierpią głód. Gdy został biskupem Rzymu, punktował „dobroczynność” Zachodu, który najpierw zaspokaja potrzeby swoich czworonożnych pupilów, a później to, co zostaje, przekazuje na pomoc dla potrzebujących.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
IL SECOLO XIX
Osieroca dzieci
Blisko 100 tys. peruwiańskich dzieci zostało w ostatnich 2 latach pandemii półsierotami lub sierotami. To skutek najwyższej na świecie śmiertelności spowodowanej zakażeniem koronawirusem. Ogłosiło to niedawno recenzowane naukowe czasopismo medyczne The Lancet. W Peru umiera najwięcej ludzi, oczywiście przy uwzględnieniu wielkości populacji. Ten andyjski kraj zamieszkuje 33 mln obywateli, a śmiertelność na COVID-19 wynosi 6 tys. na milion. Obecnie Peru mierzy się z czwartą falą pandemii. Wprowadzono rygorystyczne obostrzenia w okresie Bożego Narodzenia. Odwołano wiele imprez, w tym Światowy Dzień Chorego, który miał się odbyć w peruwiańskim mieście Arequipa, ale odbędzie się w Watykanie. Jaki plan ma rząd, aby powstrzymać pandemię? Władze pokładają nadzieję w szczepionkach. W 2022 r. w Peru będzie podawana czwarta dawka wakcyny. Otrzymają ją personel medyczny i osoby z grup ryzyka. Podstawową przyczyną wysokiej śmiertelności jest słaby system peruwiańskiej opieki medycznej.
TASS
Jaskółki pokoju
Patriarcha Cyryl na zakończenie bożonarodzeniowej celebracji odniósł się do napiętej sytuacji w wielu regionach świata. Przyznał, że ceni sobie relacje z papieżem i wyraził nadzieję, że przełożą się one na zażegnanie konfliktów. Miał na myśli m.in. sytuację na granicy ukraińsko-rosyjskiej. W ostatnim czasie mówi się, że Franciszek wybiera się na Ukrainę. Cerkiew rosyjska w tej sprawie nie protestuje. Papież w dniu swoich urodzin rozmawiał także z Władimirem Putinem, który zadzwonił do niego z życzeniami. Oby były to prawdziwe jaskółki pokoju na wschodzie Europy.
Il Fatto Quotidiano
Atak na papieża seniora
Gazeta Die Zeit oskarżyła Benedykta XVI o to, że gdy przez 4 lata był ordynariuszem niemieckiej diecezji Monachium i Fryzyngi, przyjął do swojej diecezji księdza, który dopuścił się przestępstw wobec nieletnich. To, że kard. Ratzinger inkardynował kapłana, jest prawdą, ale absolutnym fałszem jest, że wiedział on wtedy o jego haniebnych czynach. Podkreślił to osobisty sekretarz Benedykta XVI – abp Georg Gänswein. Podstawą oskarżenia rzuconego przez gazetę jest dekret trybunału kościelnego, który badał w ostatnim czasie sprawę sprzed niemal czterech dekad. Skrytykowano w nim działania niektórych hierarchów, m.in. Ratzingera. Obrońcy papieża seniora przekonują, że broni go cały jego dorobek na froncie walki z pedofilią wśród duchownych. Od samego początku chciał zmian w prawie kanonicznym, które miały na celu surowe karanie przestępców. Jako papież w 2011 i 2012 r. przeniósł do stanu świeckiego 400 księży oskarżonych o to, że skrzywdzili nieletnich.