Reklama

Niedziela Legnicka

Pielgrzymka osób konsekrowanych do Krzeszowa

Dawać siebie Bogu i ludziom

9 maja do krzeszowskiego sanktuarium Matki Bożej Łaskawej pielgrzymowały osoby konsekrowane posługujące w diecezji legnickiej. Siostry zakonne, bracia i ojcowie oraz świeckie osoby konsekrowane modliły się o umocnienie na drodze powołania.

[ TEMATY ]

osoby konsekrowane

bp Józef Zawitkowski

Ks. Waldemar Wesołowski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Spotkanie rozpoczęło się od adoracji Najświętszego Sakramentu. Kolejnym punktem była wspólna Eucharystia pod przewodnictwem biskupa legnickiego Zbigniewa Kiernikowskiego. We wstępnie do Mszy św. Biskup legnicki powiedział: „Konsekracja oznacza dawanie siebie, by Bóg spełniał w nas swoje dzieło. Ona wymaga od nas gotowości, ale ostatecznie jest dziełem Pana w nas”. Ta myśl była kontynuowana w homilii.

Bp Zbigniew przypomniał, że życie konsekrowane to „wprowadzenie w inny sposób egzystencji, inny styl życia”. Nawiązując do ewangelii św. Jana zaznaczył, że jest tam mowa o napięciu między tym światem i jego sprawami, a Jezusem i Jego sposobem życia, i życia tych, którzy poszli za nim. „Na tej drodze każdy z nas musi się odnaleźć” – powiedział. Ta decyzja oznacza również gotowość na odrzucenie, prześladowanie czy wręcz cierpienie, o którym Jezus wyraźnie przepowiadał. Brak takiej gotowości i świadomości sprawia, że stajemy się podobni do świata, nasze życie przestaje się różnić od jego spraw.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

„Wejść w mentalność Jezusa Chrystusa” – to zdanie dla każdego z nas. Ono musi się realizować każdego dnia. Nie zapewniają tego w sposób jednorazowy ani profesja wieczysta, ani święcenia prezbiteratu, ani konsekracja biskupia. „Każdego dnia mam stawać razem z Chrystusem do konfrontacji ze światem. W tym dziele nie może być żadnego kompromisu” – podkreślił Biskup legnicki.

„Być wybranym przez Boga, to znaczy być uwolnionym od chęci ustawienia siebie w życiu” – mówił dalej ks. Biskup. Przykładem takiej postawy jest sam Jezus, który zanurzył się całkowicie w ludzkiej egzystencji, stając się sługą wszystkich. Uczynił to, by uwolnić nas od fałszywych koncepcji ratowania siebie, by uświadomić nas, że potrzebujemy Jego zbawienia. „Poznać Jezusa to znaczy zgodzić się na to, że Jego prawda jest najważniejsza i że ona staje się naszą prawdą. Tę prawdę mamy też głosić innym” – powiedział bp Kiernikowski.

Po wspólnej modlitwie w klasztorze sióstr Benedyktynek odbyła się dalsza część spotkania. Podczas konferencji bp Zbigniew przypomniał o wielkiej roli słuchania Boga w życiu konsekrowanym. Obecność Słowa Bożego pomaga nam widzieć świat nie poprzez własny pryzmat, ale oczami Boga. Kolejnym krokiem jest głoszenie tego słowa innym. To funkcja prorocka, która bywa bardzo trudna i wymagająca, ale jest konieczna. „Tylko w taki sposób możemy stać się dla innych znakiem nadziei na inny, lepszy świat, stać się świadkami innej – bożej prawdy” – powiedział Biskup legnicki.

Pielgrzymka do Krzeszowa była jedną z form obchodów trwającego Roku Życia Konsekrowanego. Warto przypomnieć, że w diecezji legnickiej posługuje 15 zgromadzeń żeńskich oraz 6 męskich, a także świeckie osoby konsekrowane.

2015-05-10 09:45

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dobrze, że jesteście

Niedziela zamojsko-lubaczowska 5/2020, str. I

[ TEMATY ]

osoby konsekrowane

Dzień Życia Konsekrowanego

Ks. Krzysztof Hawro

Osoby konsekrowane zajmują ważne miejsce w Kościele

Osoby konsekrowane zajmują ważne miejsce w Kościele

Muszę przyznać, że po blisko jedenastu latach kapłaństwa wciąż nie potrafię sobie wyobrazić życia bez obecności na mojej drodze osób życia konsekrowanego.

Odwołując się do tego osobistego doświadczenia, powiem, że bardzo wiele zawdzięczam szczególnie siostrom zakonnym, które wspierają mnie modlitwą i dobrym słowem. Swoją wdzięczność wyrażam też wobec ojców zakonnych, bo przecież kierownictwo duchowe i posługa sakramentalna są możliwe dzięki ich kapłaństwu.
CZYTAJ DALEJ

Peregrynacja monstrancji „Królowa Pokoju” w diecezji świdnickiej

2025-03-20 12:22

[ TEMATY ]

diecezja świdnicka

Królowa Pokoju

Drapikowski Studio

archiwum prywatne

Monstrancja Królowa Pokoju

Monstrancja Królowa Pokoju

W diecezji świdnickiej wkrótce rozpocznie się szczególna inicjatywa modlitewna – peregrynacja monstrancji „Królowa Pokoju”. Adoracja Najświętszego Sakramentu w tej wyjątkowej monstrancji zostanie zainaugurowana w Kłodzku.

Celem tej inicjatywy jest nie tylko modlitwa o pokój, ale także duchowe wsparcie dla osób dotkniętych skutkami ubiegłorocznej powodzi, które nadal borykają się z jej konsekwencjami. - Wielu z nich przeżywa czas refleksji po trudnym okresie zmagań z żywiołem i jego konsekwencjami. Ufamy, że adoracja Najświętszego Sakramentu przyniesie im światło nadziei, umocni wiarę oraz pozwoli doświadczyć bliskości i miłosierdzia Boga – podkreśla prezes Stowarzyszenie Comunita Regina della Pace Piotr Ciołkiewicz.
CZYTAJ DALEJ

Niemcy: miasta odwołują imprezy w obawie przed atakami terrorystycznymi

2025-03-20 18:58

[ TEMATY ]

Niemcy

Adobe Stock

Festyny oraz wydarzenia takie jak targi staroci czy ogniska wielkanocne są odwoływane w miejscowościach w całych Niemczech, ponieważ według organizatorów nie są wystarczająco zabezpieczane przed ewentualnymi atakami - pisze w czwartek portal dziennika "Bild".

"Codziennie napływają nowe hiobowe wieści z całej Republiki" - podkreśla portal, wyliczając odwołane wydarzenia.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję