Reklama

Polska

By nie zapomnieć

13 grudnia 1981 r. stał się dniem narodowej traumy. Dziś, gdy upływa 40 lat od wprowadzenia w Polsce stanu wojennego, pielęgnowanie historycznej pamięci o nim jest zadaniem kolejnych pokoleń Polaków.

W związku z 40. rocznicą wprowadzenia stanu wojennego w Polsce Stowarzyszenie Wspólnota Gaude Mater w Częstochowie przygotowało wydawnictwo albumowe oraz koncerty patriotyczne. Składają się one na rocznicowy projekt, który uzyskał Patronat Narodowy Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w 100. rocznicę odzyskania niepodległości. Cały projekt został zrealizowany w ramach Programu Fundusz Patriotyczny, ogłoszonego przez Instytut Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego.

W ramach projektu w artystycznej przestrzeni spotykają się ludzie należący do pokolenia Polaków, którzy uczestniczyli w bolesnych wydarzeniach zapoczątkowanych 13 grudnia 1981 r., oraz przedstawiciele młodszego pokolenia, którego zadaniem jest pielęgnowanie historycznej pamięci.

Wydawnictwo okolicznościowe nosi tytuł Trwamy niezłomni. W 40. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego w Polsce. Wiadomości z pierwszej ręki dotyczące tego czasu przekazuje w publikacji historyk, wykładowca akademicki prof. Jan Żaryn, który doświadczył tego, co znaczą rewizja, aresztowanie, oskarżenie, rozprawa sądowa i więzienie. Sytuację społeczno-polityczną poprzedzającą wprowadzenie stanu wojennego i jego konsekwencje opisuje Mateusz Wyrwich, politolog, pisarz, publicysta, m.in. Niedzieli, oraz komentator radiowy i telewizyjny. Spostrzeżenia z pierwszego dnia stanu wojennego spędzonego na Jasnej Górze przekazuje prof. Krystyna Czuba, polityk, wykładowca akademicki, medioznawca.

Bardzo sobie cenię autorski udział w tym wydawnictwie przez zaprezentowanie osobistych doświadczeń ze zmagań z reżimową cenzurą w PRL, szczególnie w okresie stanu wojennego, ale również w następnych latach, aż do zniesienia tego urzędu. Słowo wstępne do publikacji przygotował abp Wacław Depo.

Wydawnictwo albumowe prezentuje zdjęcia wykonane przez Stanisława Markowskiego, wybitnego twórcę fotografii faktu, który ma w swoim dorobku m.in. serię unikatowych zdjęć dokumentujących różne etapy walki narodu polskiego z komunistyczną dyktaturą. Niektóre fotografie, np. z okresu stanu wojennego, artysta wykonywał z narażeniem życia w dosłownie bojowych warunkach. Dramatyczne obrazy zebrane w tej publikacji mają szczególną rolę dokumentacyjną, ale też emocjonalną. Warto wiedzieć, że Stanisław Markowski skomponował muzykę do hymnu Solidarności, do którego słowa napisał Jerzy Narbutt. Pieśń zaczynająca się od słów: „Solidarni, nasz jest ten dzień”, towarzyszyła osobom internowanym w stanie wojennym. Uznana jest również za hymn godności narodu polskiego.

Reklama

Koncert składający się na rocznicowy projekt nosi tytuł Miejsca bezdomne. 40-lecie stanu wojennego. Stanowi artystyczną zadumę nad narodową traumą wywołaną przez wprowadzenie stanu wojennego w Polsce. Został przygotowany w formie poematu wokalnego, zbudowanego z muzyki skomponowanej przez Grzegorza Majkę do utworów poetyckich Tadeusza Szymy, które zostały wydrukowane w publikacji Trwamy niezłomni... z komentarzem kompozytora. Koncepcja koncertu jest bardzo wymowna. Dochodzi bowiem do połączenia dzieł poetyckich autorstwa polskiego patrioty, dysydenta, dziennikarza, filmowca, który odczuł grozę stanu wojennego, z muzyką twórcy, który przyszedł na świat w 1981 r. – w roku rozpoczęcia tych tragicznych doświadczeń politycznych w Polsce.

Koncert będzie zaprezentowany dwukrotnie. 27 listopada o godz. 17 zostanie wykonany w bazylice jasnogórskiej, a 28 listopada o godz. 17 w sali Miejskiego Centrum Kultury w Radłowie. Wykonawcy: Urszula Borzęcka – sopran, Stanisław Duda – baryton, Gabriela Potępa – klarnet, Katarzyna Sałapa – skrzypce, Grzegorz Majka – fortepian.

Patronat medialny nad wydawnictwem rocznicowym i koncertami sprawuje m.in. Niedziela.

2021-11-22 20:57

Ocena: 0 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Stan wojenny

Niedziela szczecińsko-kamieńska 50/2016, str. 8

[ TEMATY ]

stan wojenny

J. Żołnierkiewicz/pl.wikipedia.org

Zaproszono mnie ostatnio na telewizyjną dyskusję na temat stanu wojennego w Polsce. Zbliża się 35. rocznica ogłoszenia, była więc okazja, by o tym odrobinkę porozmawiać. Pytanie zasadnicze dziennikarza: czy stan wojenny pozostawił w nas, w społeczeństwie polskim, w kształcie polskiego państwa jakieś trwałe ślady? Czy możemy o czymś powiedzieć: to jest tak dlatego, że był stan wojenny, gdyby go nie było, to i to zjawisko by się nie pojawiło? Ciekawe pytanie…

CZYTAJ DALEJ

Św. Leokadia

[ TEMATY ]

św. Leokadia

Sitomon/pl.wikiedia.org

Krypta św. Leokadii w Oviedo

Krypta św. Leokadii w Oviedo

9 grudnia przypada wspomnienie Leokadii z Toledo (zm. ok. 304) – dziewicy, męczennicy i świętej Kościoła katolickiego.

CZYTAJ DALEJ

BBC: zakonnica z Watykanu na liście najbardziej wpływowych kobiet 2022 roku

2022-12-09 17:08

[ TEMATY ]

Watykan

zakonnica

BBC

en.wikipedia.org

Podsekretarz Synodu Biskupów s. Nathalie Becquart znalazła się na liście stu najbardziej inspirujących i wpływowych kobiet 2022 roku. Światowy ranking przygotowała po raz dziesiąty BBC.

O siostrze Nathalie Becquart napisano, że jest pierwszą w historii kobietą zajmującą stanowisko podsekretarza Synodu Biskupów. Tym samym stała się jednym z głównych doradców papieża w ważnych dla Kościoła katolickiego sprawach i jedyną kobietą mogącą brać udział w głosowaniach na Synodzie. Przypomniano, że wcześniej ta zakonnica ksaweriańska była pierwszą kobietą-dyrektorem Krajowej Służby Ewangelizacji Młodzieży i Powołań we Francji.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję