Reklama

Niedziela Częstochowska

Bogactwo i życie parafii

W kaplicy domu parafialnego kościoła św. Jakuba Apostoła w Częstochowie 23 października zgromadzili się sympatycy poezji na spotkaniu autorskim z Tadeuszem Luterkiem.

Niedziela częstochowska 44/2021, str. VIII

[ TEMATY ]

poezja

spotkanie autorskie

Marcin Mucha

Tadeusz Luterek pokazuje Kościół jako żywą wspólnotę, z którą łączy go silna więź

Tadeusz Luterek pokazuje Kościół jako żywą wspólnotę, z którą łączy go silna więź

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Spotkanie poprowadził ks. Mariusz Frukacz, redaktor Tygodnika Katolickiego Niedziela, prezentując kompletnie i wnikliwie najnowszy tomik wierszy częstochowskiego poety i parafianina pt. Strofy Jakubowe. Publikacja ta, powstała dla uczczenia obecnego Roku św. Jakuba, ukazuje bogactwo i życie parafii przez poezję. W zbiorze znajdują się wiersze, które pierwotnie Tadeusz Luterek zamieszczał w Biuletynie Parafialnym, wydawanym w latach 1994 – 2012 przez ówczesnego proboszcza ks. Stanisława Mendakiewicza.

Dom nasz codzienny

W pierwszej części tomiku podziw budzi niezwykła głębia myśli teologicznych autora, pięknie wyrażona w formie poetyckiej. Słowo o moim kościele, jak również kolejne wiersze, są wymownym świadectwem szacunku dla świątyni. Ich tematem są przeżycia duchowe i religijne, Eucharystia i Hostia św. Tadeusz Luterek pokazuje Kościół jako żywą wspólnotę, z którą łączy go silna więź. Wskazują na to zwroty: „Kościele Boży, domu nasz codzienny” czy „Moi bracia i siostry, wyrośli z Jakubowego siewu”. Na drugą część zbioru składają się wiersze dedykowane konkretnym osobom, szczególnie duszpasterzom – dla upamiętnienia ich znaczenia w parafii św. Jakuba Apostoła w Częstochowie. Rys historyczny parafii i biografie proboszczów stanowią interesujące uzupełnienie tej cennej publikacji.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Więź poezji z historią

Reklama

Na umiejętne połączenie poezji z historią zwrócił uwagę ks. Stanisław Mendakiewicz, autor tekstu modlitwy do św. Jakuba Apostoła, przedmowy i rysu historycznego. Tadeusz Luterek wyraził podziękowanie wszystkim współpracownikom, którzy przyczynili się do powstania Strof Jakubowych. Poeta przedstawił w zarysie swą twórczość, wyróżniając znamienny wpływ nauczania św. Jana Pawła II oraz opiekę patrona parafii. Przebył w swoim życiu odnowę duchową. Zaangażował się w działalność prospołeczną. Trafił do Świeckiego Instytutu Karmelitańskiego w Czernej, gdzie odnalazł swoje miejsce. Jego zainteresowanie poezją odżyło dzięki Biuletynowi Parafialnemu. Wydał 10 tomików poezji; pierwszy z nich pt. Nie zerwę kwiatów w 2010 r. Ponadto napisał dwie książki: Prawda wiary. Historia życia św. Teresy Benedykty od Krzyża oraz Eliasz z Tiszbe. Prorok na czas bałwochwalstwa, posuchy i ucisku. Do przeczytania wierszy z prezentowanego tomiku Strofy Jakubowe autor zaprosił dwie parafianki, miłośniczki poezji oraz prowadzącego spotkanie. Odczytał też wiersz ułożony na okoliczność beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego Do kardynała.

Podczas spotkania głos zabrał także Tadeusz Wrona, były prezydent Częstochowy, samorządowiec, felietonista i poeta. Nawiązał do pielgrzymowania szlakiem św. Jakuba do Santiago de Compostela, co może być inspiracją twórczą dla poety.

Wieczór poetycki zakończyło podpisywanie tomiku przez autora. Jak podkreślił ks. Mariusz Frukacz, warto zachować tę książkę na pamiątkę.

2021-10-26 12:19

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Świdnica. Polonistyczny dwugłos o kulturze

[ TEMATY ]

kultura

Świdnica

spotkanie autorskie

Miejska Biblioteka Publiczna

Hubert Gościmski

Spotkanie z Mariolą Szaciło-Mackiewicz i Wojciechem Korycińskim poprowadził Jan Pelczar, dziennikarz Radia RAM.

Spotkanie z Mariolą Szaciło-Mackiewicz i Wojciechem Korycińskim poprowadził Jan Pelczar, dziennikarz Radia RAM.

Na co dzień jako nauczyciele w świdnickich liceach przekazują kolejnym pokoleniom wiedzę, ale to niejedyne oblicze Marioli Szaciło-Mackiewicz i Wojciecha Korycińskiego.

Najnowszym owocem ich pasji i talentów jest publikacja Świdnica – pejzaż kulturalny 1945-2020, a premierowe spotkanie jej poświęcone odbyło się 29 września we wnętrzu Miejskiej Biblioteki Publicznej w Świdnicy, przyciągając osoby związane z lokalnymi projektami i działaniami oraz miłośników szeroko pojętej kultury. Bo ludzie w tej publikacji są wyjątkowo ważni; autorzy już na wstępie podkreślili, że choć początkowo książka miała przedstawiać wyłącznie oblicza instytucji kultury, szybko okazało się, że bez historii osób stojących za każdym z miejsc czy wydarzeń byłaby to niepełna opowieść.
CZYTAJ DALEJ

Madonna, przed którą w Watykanie modlono się za Papieża

2025-03-29 16:52

[ TEMATY ]

Maryja

Vatican News

Maryja Matka Kościoła

Maryja Matka  Kościoła

Kiedy lekarze w Klinice Gemelli walczyli o życie Papieża, wierni na Placu św. Piotra gromadzili się co wieczór na modlitwie różańcowej przed wizerunkiem Maryi Matki Kościoła. Obraz ten zajmuje szczególne miejsce w pobożności maryjnej Wiecznego Miasta. To również on stał się wzorem dla mozaiki, którą Jan Paweł II umieścił nad placem św. Piotra w podziękowaniu za ocalenie po zamachu.

Od samych początków chrześcijaństwa wierzący zwracali się do Matki Jezusa o ochronę i pomoc w potrzebie. Modlitwa 'Pod Twoją obronę' jest przez nich odmawiana co najmniej od III w.
CZYTAJ DALEJ

Jerycho Różańcowe u św. Franciszka

2025-03-30 10:39

[ TEMATY ]

Jerycho Różańcowe

Parafia św. Franciszka z Asyżu

Łukasz Krzysztofka/Niedziela

Kościół ś. Franciszka z Asyżu przy ul. Strumykowej 25 w Warszawie

Kościół ś. Franciszka z Asyżu przy ul. Strumykowej 25 w Warszawie

Dzisiaj po wieczornej Mszy św. w parafii św. Franciszka z Asyżu na warszawskiej Białołęce rozpocznie się Jerycho Różańcowe.

Jerycho to nieprzerwane, rotacyjne czuwanie grup osób przed Najświętszym Sakramentem przez siedem dni.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję