Reklama

Niedziela Świdnicka

Uhonorowali zmarłego proboszcza

Zmarły przedwcześnie ks. kan. Marek Żmuda, proboszcz parafii Najświętszego Zbawiciela i Matki Bożej Szkaplerznej w Strzegomiu pozostał w sercach wielu ludzi.

Niedziela świdnicka 43/2021, str. VII

[ TEMATY ]

tablica pamiątkowa

Ryszard Wyszyński

Tablicę upamiętnijącą zmarłego proboszcza poświęcił bp Ignacy Dec

Tablicę upamiętnijącą zmarłego proboszcza poświęcił bp Ignacy Dec

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Był wielkim autorytetem, nie tylko dla swoich parafian. Bardzo lubiany, szanowany i otwarty kapłan służył każdemu pomocą, jednocząc lokalną społeczność. Odgrywał wielką rolę w życiu religijnym, społecznym i kulturalnym na terenie miasta i sołectw. W dowód uznania Rada Miejska Strzegomia w 2017 r. nadała ks. kan. Markowi Żmudzie tytuł honorowego obywatela miasta. W rok po śmierci kapłana władze samorządowe, parafianie i mieszkańcy przypomnieli, że pamięć o zmarłym proboszczu nadal trwa, co potwierdzono pamiątkową tablicą i nazwą ulicy, której będzie patronował.

Postać zmarłego kapłana

– Nowa ulica w Strzegomiu będzie upamiętniać człowieka, którego bardzo ceniliśmy i szanowaliśmy. Dziś nie ma go już z nami. Zmarł przedwcześnie. Odszedł od nas, ale pamięć pozostała – mówił Zbigniew Suchyta, burmistrz Strzegomia. Zmarły kapłan pod koniec lat dziewięćdziesiątych nie tylko stanął na czele nowo utworzonej parafii, ale wraz z wiernymi przeprowadził odbudowę wielowiekowego i długo nieużytkowanego kościoła w centrum miasta, któremu przywrócił pierwotną funkcję i bogactwo piękna.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Uroczystościom odsłonięcia pamiątkowej tablicy i nadania imienia ks. Żmudy jednej z miejskich ulic przewodniczył bp Ignacy Dec, który sprawował 10 października Mszę św. i wygłosił okolicznościową homilię, w której przypomniał postać zmarłego kapłana. – Byłem jego nauczycielem w seminarium duchownym. Jestem pewien, że on wymodlił swoje powołanie do kapłaństwa. Cieszył się w swoim ziemskim życiu bardzo z tego, że głosił słowo Boże i sprawował sakramenty. Wierzymy, że po śmierci został przyjęty do szczęśliwej wieczności. Taką nagrodę obiecał nam Jezus Chrystus, gdy się służy Bogu i ludziom wedle jego przykazań. Otrzymał życie wieczne! Ale widzimy też, że przyszła także dla ks. Żmudy nagroda na ziemi – nagroda pośmiertna – podkreślił biskup, dodając, że jest to pamięć i modlitwa parafian.

Dedykacja ulicy

– Ks. kan. Marek Żmuda z pewnością nie przestał was kochać. I troszczyć się o was w nowym niebiańskim świecie. Tą nagrodą widzialną jest także dedykowanie mu ulicy i poświęcenie tablicy o tym mówiącej. To są widzialne znaki, które przypominają jego troskę o was, jego zasługi dla parafii i miasta – zauważył biskup senior.

Po Mszy św. jej uczestnicy udali się w procesji przed kościół, gdzie na murze ogradzającym dom parafialny odsłonięta została okolicznościowa tablica informująca o nowej nazwie rozpoczynającej się tutaj ulicy imienia śp. ks. kan. Marka Żmudy, pierwszego proboszcza tej parafii. Aktu odsłonięcia tablicy dokonał, w obecności przedstawicieli władz miasta i parafian, bratanek proboszcza – Tomasz Żmuda, a tablicę poświęcili bp Dec oraz proboszcz ks. kan. Tadeusz Karasiewicz, który na zakończenie podziękował zarówno biskupowi, jak i władzom miasta, mamie zmarłego kapłana oraz parafianom za udział i zaangażowanie w wydarzeniu upamiętniającym zasłużonego proboszcza. – Myślę, że tam w niebie cieszy się, że o nim pamiętamy – dodał burmistrz Suchyta.

2021-10-19 13:48

Oceń: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Prezydent Duda odsłonił tablicę poświęconą Żołnierzom Wyklętym

W tym dniu spełniamy obowiązek, dzięki któremu Polska w dużym stopniu wobec swoich żołnierzy odzyskuje honor

— powiedział prezydent Andrzej Duda w swoim przemówieniu przed defiladą wojskową zaplanowaną na święto Wojska Polskiego.
CZYTAJ DALEJ

Kto jest winny aborcji w 9. miesiącu ciąży w Oleśnicy?

2025-04-14 07:37

[ TEMATY ]

komentarz

aborcja

Fot: Pro Prawo do Życia

Zły stan psychiczny, natarczywy adwokat proaborcyjnej FEDERY oraz uległość lekarzy wystarczą by zabić dziecko w 9. miesiącu ciąży bez zmiany ustawy. Chłopca zabito śmiertelnym zastrzykiem w szpitalu w Oleśnicy. Jak do tego doszło skoro lekarze w Łodzi twierdzili, że jego aborcja jest sprzeczna z prawem?

Chłopiec miał już 37 tygodni życia, a więc w świetle nomenklatury medycznej nie był nawet wcześniakiem. W ginekologicznym szpitalu w Łodzi nie chciano go zabić, choć adwokat fundacji FEDERA żądał „indukcji asystolii płodu”, czyli zabicia dziecka zdolnego do życia poprzez wbicie igły do jego serca z podaniem chlorku potasu. - Zaproponowaliśmy natychmiastowe rozwiązanie przez cięcie cesarskie (ze względu na zły stan psychiczny Pani Anity) w znieczuleniu ogólnym z objęciem dziecka wysokospecjalistycznym leczeniem pediatrycznym. Oznacza to, że zaproponowaliśmy Pani Anicie niezwłoczne zakończenie ciąży, co nie jest jednoznaczne z uśmierceniem płodu zdolnego do życia – napisał w oświadczeniu prof. Piotr Sieroszewski, kierownik ginekologii szpitala w Łodzi i prezesa Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników.
CZYTAJ DALEJ

Czy Żydzi są winni śmierci Jezusa?

2025-04-14 20:45

[ TEMATY ]

Żydzi

Katechizm Wielkopostny

Karol Porwich/Niedziela

Wielki Post to czas modlitwy, postu i jałmużny. To wiemy, prawda? Jednak te 40 dni to również czas duchowej przemiany, pogłębienia swojej wiary, a może nawet… powrotu do jej podstaw? Dziś trudne pytanie, ale potrzebne.

Czy wiesz, co wyznajesz? Czy wiesz, w co wierzysz? Zastanawiałeś się kiedyś nad tym? Jeśli nie, zostań z nami. Jeśli tak, tym bardziej zachęcamy do tego duchowego powrotu do podstaw z portalem niedziela.pl. Przewodnikiem będzie nam Katechizm Kościoła Katolickiego.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję