Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

Jedyne na świecie

Owocem beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego jest ustanowienie pierwszego na świecie Sanktuarium Stefana Kardynała Wyszyńskiego Prymasa Tysiąclecia w Kobylance.

Niedziela szczecińsko-kamieńska 40/2021, str. I

[ TEMATY ]

sanktuarium

Kobylanka

bł. kard. Stefan Wyszyński

Archiwum sanktuarium w Kobylance

Liturgia poświęcenia i konsekracja

Liturgia poświęcenia i konsekracja

W dzień ustanowienia sanktuarium od rana trwało modlitewne czuwanie, poparte promocją książki ks. Jarosława Wąsowicza, salezjanina o Prymasie Tysiąclecia i ks. Piotrze Głogowskim, proboszczu Kobylanki. Wręczono również pamiątkowe monety NBP przygotowane z okazji powstania sanktuarium.

18 września uroczystej Mszy św. pontyfikalnej przewodniczył abp Jan Romeo Pawłowski z Watykanu, delegat papieża Franciszka, Sekretarz ds. Reprezentacji Papieskich. Koncelebrowali również: abp Andrzej Dzięga, bp prof. Henryk Wejman, biskup senior Marian Błażej Kruszyłowicz oraz bp Krzysztof Włodarczyk z Koszalina a także blisko stu kapłanów zarówno salezjańskich, w tym Inspektor Tadeusz Itrych, salezjanin, jak i diecezjalnych. Wojewoda Zbigniew Bogucki odczytał list od premiera Mateusza Morawieckiego, który stwierdził m.in.: „Trudno w pełni oddać rolę jaką odegrał w powojennej historii Polski nowy błogosławiony. Bez Niego nie byłoby tak silnej i ważnej pozycji Kościoła w życiu duchowym i społecznym naszej Ojczyzny. Nie byłoby programów duszpasterskich takich jak Jasnogórskie Śluby Narodu Polskiego czy Wielka Nowenna Tysiąclecia, które kształtowały postawę Polaków gruntując trwanie przy wierze i tradycji”.

Obecni byli poseł Michał Jach, Anna Rastawicka z Instytutu Prymasowskiego oraz przedstawiciele samorządu Kobylanki, Stargardu i pobliskich gmin, służby mundurowe i pielgrzymi z archidiecezji i z całego kraju. Po powitaniach przez ks. kustosza Pawła Żurawińskiego, salezjanina oraz po odczytaniu dekretu metropolity szczecińsko-kamieńskiego ustanawiającego sanktuarium, rozpoczęły się obrzędy poświęcenia świątyni oraz ołtarza do sprawowania Eucharystii. – Błogosławiony ks. kard. Stefan Wyszyński przez całe swoje życie czuł obecność Pana Boga i nią żył. Z obecności Boga wypływała także świadomość misji Kościoła katolickiego – dawać ludziom Boga, mówić i świadczyć o Bogu – powiedział abp Pawłowski. Wskazał także na rolę Maryi oraz kobiet i na obszar patriotyzmu. – Postawmy i my na Maryję. Uciekajmy się pod Jej opiekę, nie przyzwalajmy na szydzenie z Matki Boga na tej ziemi, na wieszanie Jej wizerunku na śmietnikach, na hańbienie jakimiś kolorowymi aureolami, bo każdy akt poniżania Maryi jest poniżaniem Twojej i mojej Mamy. Potrzeba nam także silnej Ojczyzny, nie byle jakiej. Arcybiskup zachęcił zgromadzonych aby modlili się już o kanonizację Prymasa Tysiąclecia. W sanktuarium Jemu poświęconemu ta modlitwa trwa od dawna. Włączmy się w nią także przez dziękczynienie za dar beatyfikacji i ustanowienia sanktuarium w Kobylance.

2021-09-28 11:24

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Płacząca Madonna z Książa Wielkiego

Niedziela kielecka 29/2014

[ TEMATY ]

sanktuarium

TD

Obraz Matki Bożej Pocieszenia w Książu Wielkim

Obraz Matki Bożej Pocieszenia w Książu Wielkim

Przepiękny wizerunek Madonny z Dzieciątkiem, godny szkoły włoskich mistrzów, w typie zupełnie innym niż te rozpoznawalne w naszej swojskiej, rodzimej ikonografii, może zaskakiwać w polskim kościele na prowincji. Co prawda Książ Wielki był niegdyś w posiadaniu wielu znakomitych rodów, a mistrz florencki Santi Gucci wznosił tutaj wspaniałą rezydencję magnacką. Może tą drogą ów obraz, zabytek malarstwa renesansowego, identyfikowany z XVI-wieczną szkołą Cranacha, a nazywany Matką Bożą Pocieszenia w Książu Wielkim, trafił do ksiąskiego kościoła? Cud łez spływających po twarzy Maryi odnotowano w 1648 r. lub 1661 r.

CZYTAJ DALEJ

Sympozjum ,,Oblicza pojednania”

2023-01-28 14:31

[ TEMATY ]

Toruń

O. Tadeusz Rydzyk

radiomaryja.pl

W pojednaniu powinniśmy myśleć po katolicku i po polsku, w duchu najlepszych Polaków, naszych wzorców. Śp. ks. bp Stanisław Stefanek mówił o tym, dlaczego nie możemy radzić sobie w Polsce. Kiedyś dawaliśmy radę w najtrudniejszych czasach, nawet komunizmu, gdy nas dzielili. Teraz nie możemy sobie poradzić, bo Polacy i katolicy korzystają z mediów, które nie są polskiego ducha – powiedział o. Tadeusz Rydzyk, CSsR, prof. AKSiM, dyrektor i założyciel Radia Maryja, podczas sympozjum ,,Oblicza pojednania” w Akademii Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu.

W Akademii Kultury Społecznej i Medialnej odbywa się kolejne sympozjum z cyklu ,,Oblicza”. Tegoroczne spotkanie przebiegło pod hasłem „Oblicza pojednania” z okazji wspomnienia św. Franciszka Salezego, patrona dziennikarzy.

CZYTAJ DALEJ

Londyński „bohater deskorolki” na drodze do świętości

2023-01-29 18:19

[ TEMATY ]

święty

Hiszpania

stock.adobe.com

W Madrycie rozpoczął się proces beatyfikacyjny 39-letniego Hiszpana, zwanego „bohaterem deskorolki”. Oddał swoje życie za innych, próbując powstrzymać terrorystów podczas ataku w centrum Londynu w 2017 roku.

Zanim sam został zabity, Ignacio Echeverría ocalił życie wielu ludzi. Do dramatu doszło 3 czerwca 2017 r. na Borough Market, największym targu spożywczym w Londynie, przy London Bridge. Ignacio był w drodze do skateparku, by spotkać się z przyjaciółmi, gdy zauważył mężczyznę, który z nożem rzucił się na policjanta, a następnie zaatakował kobietę. Wcześniej bandyci wjechali w tłum furgonetką. Ignacio chwycił deskorolkę i uderzył nią jednego z napastników, dzięki czemu kilkoro ludzi zdążyło uciec. Wtedy zobaczył drugiego terrorystę, atakującego policjanta. Zanim ruszył w jego stronę, został dwukrotnie pchnięty nożem w plecy. Zmarł z powodu odniesionych ran.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję