Reklama

Niedziela Małopolska

By strzec i upowszechniać dziedzictwo

To w archidiecezji krakowskiej drugie diecezjalne sanktuarium św. Jana Pawła II, a pierwsze na Podhalu, które polski papież tak ukochał.

Niedziela małopolska 39/2021, str. VI

[ TEMATY ]

sanktuarium

abp Marek Jędraszewski

Nowy Targ

MFS/Niedziela

Metropolita krakowski wręcza ks. proboszczowi dekret ustanawiający sanktuarium

Metropolita krakowski wręcza ks. proboszczowi dekret ustanawiający sanktuarium

W sobotnie popołudnie 11 września w kościele na nowotarskiej Równi Szaflarskiej zebrali się parafianie i zaproszeni goście, w tym liczne grono kapłanów, sióstr zakonnych oraz przedstawiciele władz samorządowych, aby uczestniczyć w ogłoszeniu, przez metropolitę krakowskiego abp. Marka Jędraszewskiego, sanktuarium św. Jana Pawła II.

Idea

Budowniczy i proboszcz kościoła, który został ogłoszony sanktuarium, ks. Jan Karlak w rozmowie z Niedzielą wyjaśnia: – Zależało nam przede wszystkim na uczczeniu św. Jana Pawła II i okazaniu wdzięczności Bogu za jego pontyfikat. Podkreśla rozwijający się w parafii kult – czciciele św. Jana Pawła II przychodzą codziennie do kościoła, aby się pomodlić przed wystawionymi tu relikwiami i wypraszają potrzebne im łaski. Dodaje: – Poprosiłem, aby zostały spisane 3 świadectwa zawierające historie wyproszenia w naszej świątyni, za wstawiennictwem św. Jana Pawła II, daru potomstwa.

W staraniach o ustanowienie sanktuarium wsparli proboszcza kapłani z nowotarskiego dekanatu oraz parafianie. Decyzja miała być ogłoszona w październiku 2020 r., jednak z powodu pandemii i związanych z nią ograniczeń uroczystość została przeniesiona, ale już wtedy Ojciec Święty Franciszek pobłogosławił nowe sanktuarium. Napisał m.in.: „Ojciec Święty Franciszek udziela całym sercem Apostolskiego Błogosławieństwa Ks. Kustoszowi, Duszpasterzom i wszystkim nawiedzającym Sanktuarium Świętego Jana Pawła II w Nowym Targu…”.

Świątynia na Równi Szaflarskiej stanowi wotum wdzięczności za życie i pontyfikat Jana Pawła II. – Kościół został wzniesiony dzięki modlitwom, ofiarom i pracy parafian i dobroczyńców, stając się miejscem modlitwy przez wstawiennictwo św. Jana Pawła II nie tylko dla mieszkańców Nowego Targu, ale dla Podhalan i przybywających do naszego regionu turystów i gości – poinformował proboszcz, witając zebranych. Dodał, że św. Jan Paweł II prosił, abyśmy budowali cywilizację życia i miłości opartą na „dziedzictwie Chrystusowej wiary i ładzie moralnym”. I przyznał, że wraz z ogłoszeniem kościoła sanktuarium on sam i wspólnota parafialna mają do spełnienia nowe zadania – budowanie świątyni duchowej w sercach i sumieniach ludzi, w ich codziennym życiu. Zapewnił: – Ufni we wstawiennictwo św. Jana Pawła II nie ustaniemy w tym szlachetnym wysiłku, by – jak nasz patron – prowadzić ludzi do Chrystusa.

Reklama

Zadania

W wygłoszonej homilii abp Marek Jędraszewski odwołał się m.in. do wydarzeń z życia św. Jana Pawła II, jego nauczania. Wskazał rolę nowego sanktuarium, do którego mają przybywać parafianie i pielgrzymi także z odległych regionów ojczyzny, i spoza niej i mają tu wyznawać wiarę w Jezusa Chrystusa. Przekonywał: – Tu w sanktuarium św. Jana Pawła II trzeba ciągle na nowo w Jezusie Chrystusie jednorodzonym Synu Bożym odkrywać klucz do zrozumienia siebie w świecie, który za wszelką cenę chciałby nas sprowadzić do rangi zwierząt. (…) To sanktuarium jest właśnie po to, żeby zrozumieć, że jesteśmy ponad wszystkie inne istoty tego świata, bo stworzeni na Boży obraz i Boże podobieństwo, znaczy powołani do tej miłości, która ma swoje źródło jedynie w Tym, który jest miłością.

Kończąc homilię, abp Jędraszewski nawiązał do słów Jana Pawła II wypowiedzianych do górali 42 lata temu. I wołał: – Niechaj tego dziedzictwa Chrystusowej wiary i ładu moralnego strzegą św. Stanisław – patron Polaków, świadek Chrystusa od tylu stuleci na naszej ojczystej ziemi, i św. Jana Paweł II Wielki, największy z rodu Polaków, za którego Bogu musimy nieustannie dziękować, a jednocześnie prosić, abyśmy w sobie ustrzegli ten skarb wiary, to dziedzictwo, które nam przekazywał, abyśmy je przejęli, pomnażali i przekazali kolejnym pokoleniom na chwałę Boga w Trójcy Świętej Jedynego.

Kanclerz Kurii Metropolitalnej w Krakowie ks. Grzegorz Kotala przeczytał dekret z informacją: „(…) Aby przybysze licznie przemierzający szlak prowadzący w kierunku gór oraz góralski ród od pokoleń strzegący tradycji mógł znaleźć w Zgromadzeniu Eucharystycznym, w posłudze konfesjonału, w ciszy adoracji i we wspomnieniu przykładu życia oraz słów wypowiadanych na Podhalu przez Świętego Jana Pawła II odpowiedź na swoje duchowe potrzeby, zgodnie z kan. 1230 Kodeksu Prawa Kanonicznego, ustanawiam Sanktuarium Świętego Jana Pawła II w kościele parafialnym pw. św. Jana Pawła II w Nowym Targu…”.

Reklama

Zobowiązanie

Za ustanowienie sanktuarium podziękował Jan Guziak, który podkreślał, że stolica Podhala to miejsce ważne dla góralskiej tożsamości zbudowanej przede wszystkim na katolickiej wierze. – Wiarę tę gorliwie wyznajemy i wzmacniamy przez słuchanie słowa Bożego oraz uczestniczenie w Eucharystii – zaznaczył i zapewnił: – Tej świętej wiary zobowiązujemy się bronić i przekazać ją następnym pokoleniom. Zauważył też, że Karol Wojtyła i nowotarski oddział Związku Podhalan są rówieśnikami i przekonywał: – Górale orawscy, spiscy, gorczańscy, beskidzcy czy podhalańscy, a szczególnie ci zrzeszeni w Związku Podhalan, muszą postać św. Jana Pawła II Wielkiego mieć stale przed oczyma. Muszą rozważać w sercach jego słowa, trzymać się jego pouczeń i wskazówek, muszą wreszcie z daru, którym jest to sanktuarium, korzystać i często, i licznie tu pielgrzymować. Apelował: – Drodzy mieszkańcy tej ziemi, przyjmując sanktuarium jako dar, przyjmujemy również odpowiedzialne zadanie – podejmowanie dziedzictwa, które zostawił św. Jan Paweł II Wielki. I zaznaczył, że w oparciu o to dziedzictwo należy kształtować młode pokolenie.

Za ustanowienie sanktuarium podziękował metropolicie krakowskiemu także nowy kustosz. Gdy zapytałam, w jaki sposób zadania i zobowiązania, wynikające z nowej roli kościoła, będą realizowane, ks. Karlak wyjaśnił, że nie da się od razu wprowadzić w życie wszystkich planów. Podkreślił, że świątynia jest otwarta przez cały dzień, że każdy może przyjść i się pomodlić. Dodał: – Jest nabożeństwo do św. Jana Pawła II. Poszerzyliśmy godziny korzystania z sakramentu pokuty. Będziemy konsultować w szerszym gronie i księży, i osób świeckich sposoby realizacji nowych zadań.

Kustosz zapowiada przygotowanie statutu sanktuarium. Zapewnia, że szczególne miejsce w misji sanktuarium zajmą starania o upowszechnianie nauczania św. Jana Pawła II wśród młodzieży. Zaznacza: – Chcemy zainteresować kolejne pokolenia mieszkańców Orawy, Spiszu, Podhala życiem i nauczaniem św. Jana Pawła II. Chcemy im przekazać miłość i szacunek dla patrona naszego sanktuarium.

2021-09-22 07:48

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Depo: modlitwa i miłosierdzie to konkretna synteza nauczania Ojca Pio

– Modlitwie Ojca Pio towarzyszyła również intensywna działalność charytatywna – powiedział abp Wacław Depo. 25 maja metropolita częstochowski przewodniczył w sanktuarium św. Ojca Pio na Świętej Górce Przeprośnej w Siedlcu k. Częstochowy Mszy św. z okazji 135. rocznicy urodzin i 20. rocznicy kanonizacji słynnego stygmatyka.

Witając uczestników liturgii, o. Eugeniusz Maria Lorek, rektor sanktuarium, zwrócił uwagę, że św. Ojciec Pio był człowiekiem samotnym, chorym i odrzuconym. – W tym wszystkim możemy zobaczyć chwałę Boga, który poprzez ludzi pokornych objawia swoje wielkie miłosierdzie – zaznaczył. Przytoczył również słowa świętego kapucyna, który w najtrudniejszych chwilach mówił: „Jedynie myśl o Bożym miłosierdziu podtrzymuje mnie”.

CZYTAJ DALEJ

Nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły!

[ TEMATY ]

modlitwa

nowenna

Karol Porwich/Niedziela

Zachęcamy do odmawiania Nowenny do Matki Bożej rozwiązującej węzły. Już od dziś poświęć kilka minut w Twoim życiu i zwróć swą twarz ku Tej, która zdeptała głowę szatanowi.

1. Znak krzyża

CZYTAJ DALEJ

Papież prosi o modlitwę w intencji pokoju na Ukrainie, Bliskim Wschodzie i Kaukazie

2023-01-29 13:20

[ TEMATY ]

modlitwa

pokój

papież Franciszek

pokój dla Ukrainy

Grzegorz Gałązka

Po odmówieniu modlitwy „Anioł Pański” i udzieleniu apostolskiego błogosławieństwa Ojciec Święty zaapelował do wiernych o modlitwę w intencji pokoju na Ukrainie, Bliskim Wschodzie i Kaukazie.

Drodzy bracia i siostry. Z wielkim smutkiem przyjmuję wiadomości napływające z Ziemi Świętej, w szczególności o śmierci dziesięciu Palestyńczyków, w tym kobiety, zabitych podczas izraelskich antyterrorystycznych akcji wojskowych w Palestynie; oraz o tym, co wydarzyło się w pobliżu Jerozolimy w piątek wieczorem, kiedy siedmiu izraelskich Żydów zostało zabitych przez Palestyńczyka, a trzech zostało rannych, gdy wychodzili z synagogi. Zwiększająca się z dnia na dzień spirala śmierci zamyka jedynie nieliczne iskierki zaufania, które istnieją między oboma narodami. Od początku roku w wymianach ognia z izraelską armią zginęły dziesiątki Palestyńczyków. Apeluję do obu rządów i społeczności międzynarodowej o natychmiastowe i bezzwłoczne znalezienie innych dróg, które obejmują dialog i szczere poszukiwanie pokoju. Módlmy się o to, bracia i siostry.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję