Reklama

Aspekty

Zawierzyć się Sercu Jezusa

W kościele parafialnym w Rzepinie ukończono prace przy nowym ołtarzu. Niczym wielka monstrancja kieruje wzrok odwiedzających świątynię ku kontemplacji Najświętszego Serca Pana Jezusa.

Niedziela zielonogórsko-gorzowska 38/2021, str. VI

[ TEMATY ]

Serce Jezusa

Kinga Babij

Nie byłoby tego dzieła bez ofiarności i zaangażowania parafian

Nie byłoby tego dzieła bez ofiarności i zaangażowania parafian

Dopełnieniem dzieła będzie jego uroczysta konsekracja z udziałem biskupa diecezjalnego, którą zaplanowano na 22 września.

Wielkie pragnienie

Od 32 lat proboszczem w parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Rzepinie jest ks. kan. Stanisław Wencel. Od kilku lat kapłan nosił się z pragnieniem, aby w kościele wybudować nowy ołtarz poświęcony Boskiemu Sercu Jezusa. Jego pragnienie zaczęło nabierać konkretne kształty przed czterema laty, w 2017 r. Wówczas Stefan Andrzej Deja z radomskiego Studia Wystroju Wnętrz Sakralnych w Zakresie Twórczości i Rękodzieła Artystycznego „ARTSakra” i synowie przedstawił proboszczowi najpierw wizualizację, a następnie kilka projektów nowego ołtarza. No i zaczęło się.

Prace były wykonywane etapowo – segment po segmencie. Ostateczny widok robi – dosłownie – „wielkie” wrażenie, bo sam ołtarz liczy w sumie 11 m. – Prace zostały zakończone na początku września, kiedy zostały zainstalowane ostatnie figury św. Siostry Faustyny i św. Michała Archanioła w ołtarzach bocznych, bo one także były wykonywane. Jeden z nich jest poświęcony św. Ojcu Pio, w nim znajdują się również jego relikwie, w drugim – Matki Bożej Nieustającej Pomocy – znajdują się relikwie św. Stanisława Kostki – mówi wikariusz ks. Damian Wierzbicki.

Olbrzymia monstrancja

Nowy ołtarz główny był wykonywany z kompozytu drewna litego i jest wpasowany w strukturę architektoniczną kościoła, czyli neogotyk. Z założenia jest podzielony na kilka planów. W centrum umieszczono obraz Pana Jezusa wskazującego na swoje Boskie Serce, co jest nawiązaniem do wezwanie parafii. Otaczają go figury czterech Ewangelistów, zaś nad nim, na samej górze umiejscowiono wizerunek przedstawiający Boga Ojca, a pomiędzy nimi Ducha Świętego w postaci gołębicy. Pod obrazem znajduje się podstawa ołtarza wraz z tabernakulum, zaś cały ołtarz uzupełniają stylizacje wież neogotyckich. Całość przypomina olbrzymią monstrancję, bogatą w złocenia i srebrzenia.

Reklama

Nie byłoby tego dzieła bez wielkiej ofiarności i zaangażowania parafian oraz wsparcia Urzędu Miasta. – Ołtarz przywożono w częściach, instalowano etapami, wówczas zawsze była grupa parafian, która przychodziła i pomagała przenosić elementy, a także przy instalacji bocznych ołtarzy. Widać było wielką ofiarność i zatroskanie wielu środowisk, które angażują się także w przygotowanie do konsekracji. Widać wielkie poruszenie w związku z tą uroczystością. Dzięki ludziom wszystko było możliwe. Z kolei proboszcz wszystko nadzorował, bardzo się interesował, jeździł do firmy oglądać postępy, a dziś jest przeszczęśliwy, że budowa ołtarza głównego, ołtarzy bocznych i nowej chrzcielnicy w prezbiterium dobiegły końca – dodaje ks. Wierzbicki.

Pokój i schronienie

Jak przystało na parafię, której patronuje Boskie Serce Jezusa, nie tylko w czerwcu, ale przez cały rok czci tu się Serce Jezusa. – W każdy pierwszy piątek miesiąca prowadzimy dzieci do spowiedzi św. i troszczymy się, by zbierały dziewięć pierwszych piątków miesiąca. W każdy piątek mamy adorację Najświętszego Sakramentu z oazą młodzieżową, która rozpoczyna ją, śpiewając Litanię do Serca Pana Jezusa z zawierzeniem dzieci, młodzieży, rodzin. Nowy ołtarz ma przypominać o tym, że w Sercu Jezusa ludzie znajdą pokój i schronienie, wynika to z obietnic złożonych św. s. Małgorzacie Marii Alacoque, ale także słów, które Jezus mówi do św. Siostry Faustyny, że ludzkość nie zazna spokoju, dopóki nie zwróci się do Miłosierdzia Bożego. Ten obraz z odsłoniętym Sercem Pana Jezusa ma tę prawdę przypominać ludziom i zachęcać ich do takiej codziennej praktyki zawierzania się Sercu Bożemu – kończy drugi wikariusz ks. Marcin Marciniak.

2021-09-13 18:30

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pakiet sms-ów do nieba

Obraz Serca Bożego kojarzy się z płomieniami miłości, z żarliwym uczuciem, jakim Bóg zapałał do ludzkich stworzeń, w których przypieczętował swą miłość

Gorące, ożywiające promienie, wzbudzające zieleń przyrody, wzrost i dojrzewanie owoców, najlepiej wiążą się z szóstym miesiącem roku. Jego nazwa być może pochodzi od czerwi, małych istot szczególnie aktywnych w tym okresie. Ich zadaniem od starożytności było czyścić ranę. Mnożące się larwy zjadają martwe tkanki i zostawiają miejsce na przyrost nowej, żywej i zdrowej. Małe i nic nieznaczące istoty są jak czerwcowa litania, która łączy się w nabożeństwo. Jej celem jest wywołać proces oczyszczenia duszy i ciała. Ma zanurzyć człowieka w płomieniach Boskiego uczucia, by on sam zapłonął miłością czystą i bez granic.

CZYTAJ DALEJ

Co naprawdę świętujemy?

W Boże Narodzenie warto odpowiedzieć sobie na kilka ważnych pytań: Dlaczego Syn Boży stał się człowiekiem? Po co nastąpiło Wcielenie? Po co żłóbek i kolędy?
Po co przygotowania i karp, i choinki?

W wyznaniu wiary mówimy: „On to dla nas, ludzi, i dla naszego zbawienia zstąpił z nieba. I za sprawą Ducha Świętego przyjął ciało z Maryi Dziewicy”. Jezus przychodzi do człowieka, staje się człowiekiem dla nas i dla naszego zbawienia, abyśmy mieli uczestnictwo w życiu Bożym. Słowo stało się ciałem, aby nas zbawić, to znaczy, aby nas zjednoczyć z Bogiem, aby dać nam możliwość zamieszkania z Nim w wieczności, co więcej – abyśmy mogli lepiej wniknąć w Bożą miłość.

CZYTAJ DALEJ

Sylwester z Ubogimi w Krakowie - możesz pomóc!

2022-12-09 18:32

Archiwum organizatorów

Chcielibyśmy, aby każdy gość poczuł, że wszystko zostało przygotowane z myślą o nim - mówi Krzysztof Szymkiewicz

Chcielibyśmy, aby każdy gość poczuł, że wszystko zostało przygotowane z myślą o nim - mówi Krzysztof Szymkiewicz

Wolontariusze i ludzie dobrej woli mogą wesprzeć inicjatywę Sylwestra z Ubogimi.

W Krakowie Sylwester z Ubogimi organizowany jest od 2016 r. Wyjątkowa zabawa taneczna w tym roku odbędzie się w Liceum im. św. Rity przy ul. Skałecznej 10 w Krakowie. Wciąż poszukiwani są wolontariusze do sekcji: towarzyskiej, kelnerskiej, kuchennej, logistycznej i porządkowej. Chętne osoby będą towarzyszyć gościom w zabawie, serwować potrawy, dbać o porządek, robić paczki z prezentami. W ramach wolontariatu można zaangażować się również jako fotograf, DJ, wodzirej, filmowiec, florysta czy dekorator. – Zachęcamy do dołączenia do naszego zespołu! – zaprasza Krzysztof Szymkiewicz, koordynator akcji. Osoby zainteresowane wolontariatem mogą zgłosić chęć współpracy, wypełniając formularz na stronie internetowej www.krakow.sylwesterzubogimi.pl lub dzwoniąc pod numer telefonu: 509 984 103. 

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję