Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

W rocznicę Porozumień Sierpniowych

Uroczystości związane z 41. rocznicą podpisania przez strajkujących porozumień z rządem PRL odbyły się w Biłgoraju.

2021-09-13 18:30

Niedziela zamojsko-lubaczowska 38/2021, str. VI

Joanna Ferens

Przed tablicą upamiętniającą bł. ks. Jerzego Popiełuszkę

Przed tablicą upamiętniającą bł. ks. Jerzego Popiełuszkę

Obchody rocznicowe rozpoczęły się w kościele św. Jerzego. Udział w niech wzięli przedstawiciele władz samorządowych, członków „Solidarności” i Komitetu Obywatelskiego Ziemi Biłgorajskiej. Już na wstępie ks. proboszcz Roman Sawic zachęcał do modlitwy za Ojczyznę. – Znakiem krzyża świętego, który uobecnia Mękę Chrystusa, rozpoczynamy wspólną modlitwę. Dzieje się ona w świątyni przy ołtarzu, ale dziś w sposób szczególny chcemy stanąć przy ołtarzu naszej Ojczyzny, aby ta Eucharystia, która ze swej natury jest dziękczynieniem była podziękowaniem za dar wolności. Na historię polskich sierpniów i wrześniów musimy patrzeć szerzej. Dziś 101. rocznica Bitwy pod Komarowem, gdzie kawaleria polska rozgromiła armię Budionnego. Jednak to przede wszystkim rocznica zrywu „Sierpnia 1980”, który zapoczątkował upadek komunizmu, nie tylko w Polsce, ale w całej naszej części Europy. Mamy za co dziękować, dlatego módlmy się w intencji Ojczyzny, a także za wszystkich, którzy przez wieki walczyli o wolną Polskę – powiedział.

Zaczyn wolności

– Narodziny „Solidarności” to początek upadku komunizmu i transformacji Polski, która – patrząc na to jak wyglądały podobne wydarzenia w krajach sąsiednich, przeszła pokojowo. Niestety, nie udało się tego dokonać bez ofiar, ale poniesione ofiary stały się zaczynem wolnej Polski. Biłgoraj w walce o wolną Ojczyznę nie stał z boku. Duże zakłady pracy działające na terenie miasta były zaczynem strajków i upominania się o podstawowe prawa. Wiele z tych osób było później internowanych, więzionych, straciło pracę i było szykanowane przez władzę – tłumaczył przewodniczący rady powiatu, Marian Kurzyna.

Świadectwo świadka

Reklama

Komitet strajkowy w Zakładach Mewa w Biłgoraju współtworzyła Krystyna Wasyluk – Dzięki naszym działaniom powstał sztandar zakładu i była odprawiona wówczas Msza św., podczas której został on poświęcony. Mówiliśmy o prawach pracownika, o podstawowych prawach każdego człowieka. Podczas stanu wojennego byłam internowana. Przyszli po mnie nad ranem, zabrali bez słowa, najpierw na komendę przy ul. Polnej, później do więzienia w Krasnymstawie i Nisku. Ale nie złamali mojego ducha i nie zwątpiłam nigdy w wolną Polskę – wyjaśniała.

Te wydarzenia zapoczątkowały przemiany, które wstrząsnęły podstawami komunizmu i dały wolność i suwerenność nie tylko naszej Ojczyźnie, ale i krajom byłego bloku sowieckiego.

Pamięć jest konieczna

Nie możemy zapomnieć o tamtych wydarzeniach, tak ważnych dla historii naszego kraju – podkreślała poseł Beata Strzałka. – Musimy pamiętać o tym zrywie naszych rodziców i dziadków, pielęgnować i przekazywać kolejnym pokoleniom. To te wydarzenia zapoczątkowały przemiany, które wstrząsnęły podstawami komunizmu i dały wolność i suwerenność nie tylko naszej Ojczyźnie, ale i krajom byłego bloku sowieckiego. To kolejny nasz wkład w historię naszego kontynentu. Mamy być z czego dumni i musimy o tym wciąż mówić, szczególnie młodemu pokoleniu, aby takie daty jak ta z sierpnia 1980 r. nie zaginęły – powiedziała.

Po Mszy św. pod tablicami upamiętniającymi bł. ks. Jerzego Popiełuszkę, kapelana „Solidarności” oraz biłgorajskich działaczy opozycji antykomunistycznej złożono kwiaty i zapalono znicze.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

„Cud św. Januarego”: krew przechowywana w ampułce ponownie się upłynniła

2021-09-21 08:37

[ TEMATY ]

św. January

cud św. Januarego

twitter.com/Chiesadinapoli

W niedzielę krew patrona Neapolu, przechowywana w ampułce w katedrze w tym mieście, ponownie się upłynniła. „Cud św. Januarego” został ogłoszony przez metropolitę abp. Domenico Battaglię.

Kościół katolicki obchodzi 19 września wspomnienie św. Januarego. Od kilkuset lat tego właśnie dnia krew patrona Neapolu upłynnia się. Tak też stało się i tym razem. Abp Domenico Battaglia wyjął w niedzielę ampułkę z relikwiarza przechowywanego w Królewskiej Kaplicy Skarbu św. Januarego.

CZYTAJ DALEJ

Bp Krzysztof Włodarczyk: oddaję dla diecezji bydgoskiej swoje serce, talenty, charyzmaty i siły

2021-09-21 16:53

[ TEMATY ]

biskup

papież Franciszek

Bp Krzysztof Włodarczyk

Karol Porwich/Niedziela

Bp Krzysztof Włodarczyk

Bp Krzysztof Włodarczyk

„Oddaję dla diecezji bydgoskiej swoje serce, talenty, charyzmaty i wszystkie siły. Chcę służyć całym sobą” – powiedział w rozmowie biskup nominat Krzysztof Włodarczyk.

O woli Ojca Świętego dowiedział się na kilka dni przed ogłoszeniem nominacji. – Było to dla mnie zaskoczenie. Po ludzku pojawiły się również lęk i strach. Jednak natychmiast usłyszałem od nuncjusza apostolskiego słowa, w których przypomniał mi moje biskupie zawołanie „Łaska, miłosierdzie, pokój”. Trochę ochłonąłem i wyraziłem zgodę – dodał.

CZYTAJ DALEJ

Podwójne obdarowanie

2021-09-21 20:46

[ TEMATY ]

abp Wacław Depo

bierzmowanie

konsekracja ołtarza

Aleksandria

Beata Pieczykura/Niedziela

– Ilekroć będziecie wstępować do tej świątyni, to będziecie pamiętać to przybliżenie się do nowo konsekrowanego ołtarza i odkrywanie Boga w tajemnicy Trójcy Przenajświętszej i Ducha Świętego, który was obdarowuje swoim światłem i swoją mocą – powiedział abp Wacław Depo 21 września w parafii pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego w Aleksandrii podczas Mszy św. połączonej z obrzędem konsekracji ołtarza oraz udzieleniem sakramentu bierzmowania.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję