Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

W rocznicę Porozumień Sierpniowych

Uroczystości związane z 41. rocznicą podpisania przez strajkujących porozumień z rządem PRL odbyły się w Biłgoraju.

Niedziela zamojsko-lubaczowska 38/2021, str. VI

Joanna Ferens

Przed tablicą upamiętniającą bł. ks. Jerzego Popiełuszkę

Przed tablicą upamiętniającą bł. ks. Jerzego Popiełuszkę

Obchody rocznicowe rozpoczęły się w kościele św. Jerzego. Udział w niech wzięli przedstawiciele władz samorządowych, członków „Solidarności” i Komitetu Obywatelskiego Ziemi Biłgorajskiej. Już na wstępie ks. proboszcz Roman Sawic zachęcał do modlitwy za Ojczyznę. – Znakiem krzyża świętego, który uobecnia Mękę Chrystusa, rozpoczynamy wspólną modlitwę. Dzieje się ona w świątyni przy ołtarzu, ale dziś w sposób szczególny chcemy stanąć przy ołtarzu naszej Ojczyzny, aby ta Eucharystia, która ze swej natury jest dziękczynieniem była podziękowaniem za dar wolności. Na historię polskich sierpniów i wrześniów musimy patrzeć szerzej. Dziś 101. rocznica Bitwy pod Komarowem, gdzie kawaleria polska rozgromiła armię Budionnego. Jednak to przede wszystkim rocznica zrywu „Sierpnia 1980”, który zapoczątkował upadek komunizmu, nie tylko w Polsce, ale w całej naszej części Europy. Mamy za co dziękować, dlatego módlmy się w intencji Ojczyzny, a także za wszystkich, którzy przez wieki walczyli o wolną Polskę – powiedział.

Zaczyn wolności

– Narodziny „Solidarności” to początek upadku komunizmu i transformacji Polski, która – patrząc na to jak wyglądały podobne wydarzenia w krajach sąsiednich, przeszła pokojowo. Niestety, nie udało się tego dokonać bez ofiar, ale poniesione ofiary stały się zaczynem wolnej Polski. Biłgoraj w walce o wolną Ojczyznę nie stał z boku. Duże zakłady pracy działające na terenie miasta były zaczynem strajków i upominania się o podstawowe prawa. Wiele z tych osób było później internowanych, więzionych, straciło pracę i było szykanowane przez władzę – tłumaczył przewodniczący rady powiatu, Marian Kurzyna.

Świadectwo świadka

Komitet strajkowy w Zakładach Mewa w Biłgoraju współtworzyła Krystyna Wasyluk – Dzięki naszym działaniom powstał sztandar zakładu i była odprawiona wówczas Msza św., podczas której został on poświęcony. Mówiliśmy o prawach pracownika, o podstawowych prawach każdego człowieka. Podczas stanu wojennego byłam internowana. Przyszli po mnie nad ranem, zabrali bez słowa, najpierw na komendę przy ul. Polnej, później do więzienia w Krasnymstawie i Nisku. Ale nie złamali mojego ducha i nie zwątpiłam nigdy w wolną Polskę – wyjaśniała.

Reklama

Te wydarzenia zapoczątkowały przemiany, które wstrząsnęły podstawami komunizmu i dały wolność i suwerenność nie tylko naszej Ojczyźnie, ale i krajom byłego bloku sowieckiego.

Pamięć jest konieczna

Nie możemy zapomnieć o tamtych wydarzeniach, tak ważnych dla historii naszego kraju – podkreślała poseł Beata Strzałka. – Musimy pamiętać o tym zrywie naszych rodziców i dziadków, pielęgnować i przekazywać kolejnym pokoleniom. To te wydarzenia zapoczątkowały przemiany, które wstrząsnęły podstawami komunizmu i dały wolność i suwerenność nie tylko naszej Ojczyźnie, ale i krajom byłego bloku sowieckiego. To kolejny nasz wkład w historię naszego kontynentu. Mamy być z czego dumni i musimy o tym wciąż mówić, szczególnie młodemu pokoleniu, aby takie daty jak ta z sierpnia 1980 r. nie zaginęły – powiedziała.

Po Mszy św. pod tablicami upamiętniającymi bł. ks. Jerzego Popiełuszkę, kapelana „Solidarności” oraz biłgorajskich działaczy opozycji antykomunistycznej złożono kwiaty i zapalono znicze.

2021-09-13 18:30

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież: sport ma wielką siłę tworzenia wspólnoty

2022-10-01 19:50

[ TEMATY ]

sport

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

„Kościół jest blisko sportu, ponieważ wierzy w grę i aktywność sportową jako miejsce spotkania ludzi, kształtowania wartości i braterstwa” - powiedział Papież do uczestników międzynarodowego szczytu: „Sport dla wszystkich – spójny, dostępny i na miarę każdej osoby”. Franciszek zaznaczył, że aby sprostać tytułowemu wyzwaniu należy podjąć je w drużynie i solidarnie połączyć siły. Zwrócił także uwagę, że sport czuje się w Kościele jak w domu, szczególnie w szkołach, oratoriach i centrach młodzieży.

Ojciec Święty stwierdził, że kiedy uprawiając sport, stawia się w centrum osoby, to wówczas wzrasta przyjemność ze wspólnej gry, rośnie w ludziach świadomość uczestnictwa, dzielenia się i poczucia bycia częścią grupy. Nawet zawodowcy nie powinni tracić smaku gry, zachowując „amatorskiego ducha” ponieważ ten wymiar jest fundamentalny, budzi radość, buduje relacje i rodzi przyjaźnie. Sport ma wielką siłę tworzenia wspólnoty.

CZYTAJ DALEJ

2 października obchodzimy Dzień Pamięci o Cywilnej Ludności Powstańczej Warszawy

2022-10-02 08:02

[ TEMATY ]

Powstanie Warszawskie

Archiwum

Mieszkańcy Śródmieścia w Alejach Jerozolimskich budowali powstańczą barykadę

Mieszkańcy Śródmieścia w Alejach Jerozolimskich
budowali powstańczą barykadę

Ofiarna, zdeterminowana postawa mieszkańców Warszawy spowodowała, że Powstanie utrzymało się przez 63 dni. [...] Ustanawiając 2 października Dniem Pamięci o Cywilnej Ludności Powstańczej Warszawy, oddajemy im sprawiedliwość, czcimy pamięć pomordowanych, których tak wielu spoczywa nadal bezimiennie na Cmentarzu Powstańców na stołecznej Woli – czytamy w sejmowej uchwale z 2015 r. Dzień Pamięci zbiega się z datą podpisania układu o zaprzestaniu działań wojennych w stolicy.

Powstanie Warszawskie w powszechnej świadomości najczęściej kojarzy się z żołnierzami Armii Krajowej, powstańcami oraz barykadami. Jednak w tym czasie obok powstańców była ludność cywilna. Przed wybuchem zrywu w Warszawie mieszkało 920 tys. ludzi, z czego 720 tys. w lewobrzeżnej części miasta. Wybuch powstania dla części ludności cywilnej był dużym zaskoczeniem.

CZYTAJ DALEJ

Zawołać po imieniu

2022-10-02 12:15

Renata Czerwińska

W Toruńskim Parku Pamięci Ofiar Zbrodni Pomorskiej 1939 odbyły się dziś doroczne uroczystości upamiętniające mieszkańców przedwojennego województwa pomorskiego, zamordowanych przez hitlerowców.

Obecni byli m.in. przedstawiciele władz miasta i województwa, wojska, harcerze, kombatanci i poczty sztandarowe. Podczas tegorocznego spotkania wspominano szczególnie dr Józefa Bednarza, wybitnego psychiatrę, dyrektora szpitala w Świeciu, który dobrowolnie poszedł na śmierć razem ze swoimi pacjentami.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję