Reklama

Niedziela Łódzka

Nowi pasterze

Z początkiem sierpnia pracę w Łodzi rozpoczęli dominikanie. Nie chodzi jednak o zakonników z ulicy Zielonej, ale o braci, którzy objęli parafię Podwyższenia Krzyża Świętego.

Niedziela łódzka 36/2021, str. VI

[ TEMATY ]

dominikanie

Piotr Drzewiecki

Parafianie będą odtąd mogli korzystać z charyzmatu dominikanów

Parafianie będą odtąd mogli korzystać z charyzmatu dominikanów

Decyzję o powierzeniu dominikanom jednego z najstarszych kościołów w Łodzi podjął abp Grzegorz Ryś. Przekazanie parafii w nowe ręce odbyło się we wspomnienie św. Dominika, założyciela zgromadzenia.

Z otwartym sercem

We Mszy św., oprócz nowych pasterzy parafii, wziął udział także Prowincjał Polskiej Prowincji Dominikanów o. Paweł Kozacki oraz bp Marek Marczak. Na początku Eucharystii został odczytany dekret abp. Rysia o ustanowieniu proboszczem o. Marka Rojszyka. Metropolita łódzki mianował o. Macieja Biskupa i o. Tomasza Zamorskiego wikariuszami parafii.

Bp Marczak prosił zebranych w świątyni wiernych, aby przyjęli nowych kapłanów z otwartym sercem. Zwracając się do o. Rojszyka, prosił go, aby zachęcał swoich parafian do wspólnej troski o sprawy Kościoła. Wyraził także zadowolenie, że parafianie będą odtąd mogli korzystać z charyzmatu ojców dominikanów.

Prawdziwa wspólnota

Reklama

Homilię wygłosił o. Kozacki. Wskazywał w niej na silne więzy, jakie łączą zakon z krzyżem Chrystusa. Zakonnik wyraził również nadzieję na stworzenie w parafii prawdziwej wspólnoty, która wyda obfite, ewangeliczne owoce.

– Dziś przedstawiam nas dominikanów i zapraszam was parafian, aby te nasze duchowości się spotkały. I my i wy jesteśmy uczniami Jezusa, mamy wspólnie głosić Dobrą Nowinę o zbawieniu oraz Jezusa Chrystusa – powiedział o. Kozacki.

– To jest naszym charyzmatem: wzruszyć się niedolą człowieka, jego biedą, zobaczyć człowieka zagubionego i próbować do niego dotrzeć. Zarówno do tych ludzi bliskich, jak i dalekich – dodał dominikanin.

Zakonnik zaprosił także parafian do tego, aby obie duchowości: dominikańska i ta związana z Krzyżem Chrystusa spotkały się podczas codziennego, wspólnotowego życia. Następnie nowy proboszcz złożył indywidualne wyznanie wiary. Wierni odśpiewali uroczyste Te Deum i przywitali nowych gospodarzy swojej parafii. Z okazji objęcia parafii przez dominikanów na placu Wolności w Łodzi, przed kościołem Świętego Ducha odbył się Jarmark Dominikański.

Ostateczny cel

Zakon Braci Kaznodziejów, bo tak brzmi nazwa zakonu dominikanów, został założony w 1216 r. przez św. Dominika Guzmána. Święty odznaczał się wyjątkową skłonnością do modlitwy. Centralnym punktem jego duchowości była postać Chrystusa ukrzyżowanego. To w Nim widział św. Dominik ostateczny cel swojej duchowości. Z ukrzyżowanym Zbawicielem prowadził on dialog przez lekturę Pisma Świętego.

2021-08-31 12:09

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Warszawa: Dominikanie z Freta odkrywają tajemnice swojego klasztoru

[ TEMATY ]

Warszawa

dominikanie

on‑line

zwiedzanie

powolania.dominikanie.pl

- Przestrzeń klasztoru i kościoła, zwłaszcza ta ukryta za klauzurą, jest zawsze kusząca i kryje w sobie wiele ciekawych rzeczy – opowiada o. Piotr Oleś OP, który w ramach projektu „Poznaj nasz kościół” wirtualnie oprowadza po kościele i klasztorze ojców dominikanów.

- "Poznaj nasz kościół" jest częścią projektu "e-Freta", który powstał w naszym klasztorze w momencie, kiedy stanęliśmy wobec konieczności zamknięcia duszpasterstwa w jego normalnej formie. Epidemia wymusiła na nas znalezienie nowej drogi. Jako bracia chcielibyśmy być stale obecni wśród przychodzących do nas ludzi. Więc postanowiliśmy wziąć sprawę w swoje ręce – wyjaśnia w rozmowie z KAI o. Piotr Oleś OP, który zanim wstąpił do zakonu, skończył historię sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim.

CZYTAJ DALEJ

Londyński „bohater deskorolki” na drodze do świętości

2023-01-29 18:19

[ TEMATY ]

święty

Hiszpania

stock.adobe.com

W Madrycie rozpoczął się proces beatyfikacyjny 39-letniego Hiszpana, zwanego „bohaterem deskorolki”. Oddał swoje życie za innych, próbując powstrzymać terrorystów podczas ataku w centrum Londynu w 2017 roku.

Zanim sam został zabity, Ignacio Echeverría ocalił życie wielu ludzi. Do dramatu doszło 3 czerwca 2017 r. na Borough Market, największym targu spożywczym w Londynie, przy London Bridge. Ignacio był w drodze do skateparku, by spotkać się z przyjaciółmi, gdy zauważył mężczyznę, który z nożem rzucił się na policjanta, a następnie zaatakował kobietę. Wcześniej bandyci wjechali w tłum furgonetką. Ignacio chwycił deskorolkę i uderzył nią jednego z napastników, dzięki czemu kilkoro ludzi zdążyło uciec. Wtedy zobaczył drugiego terrorystę, atakującego policjanta. Zanim ruszył w jego stronę, został dwukrotnie pchnięty nożem w plecy. Zmarł z powodu odniesionych ran.

CZYTAJ DALEJ

Premier: decyzje w sprawie wydłużenia wakacji kredytowych zależą od sytuacji inflacyjnej w Polsce

2023-01-30 11:20

[ TEMATY ]

gospodarka

Adobe Stock

Decyzje w sprawie wakacji kredytowych nie zostały jeszcze podjęte, zależą one od ukształtowania się sytuacji inflacyjnej w Polsce w dalszej części tego roku - powiedział w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki.

Premier Mateusz Morawiecki w poniedziałek podczas konferencji prasowej odniósł się do możliwości wydłużenia wakacji kredytowych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję