Uroczystości rozpoczną się 4 września Mszą św. w bazylice jasnogórskiej o godz. 19. Eucharystii oraz Apelowi Jasnogórskiemu tego dnia przewodniczyć będzie nowo mianowany delegat KEP ds. Duszpasterstwa Rolników bp Leszek Leszkiewicz. Sumę dożynkową w niedzielę 5 września, transmitowaną przez TVP 1 i TVP Polonia, odprawi abp Wacław Depo.
W tym roku, jak podkreśla bp Leszkiewicz, pielgrzymi będą modlić się o owocne przeżycie beatyfikacji sług Bożych: kard. Stefana Wyszyńskiego oraz s. Róży Marii Czackiej. – Wpatrzeni w przykład ich życia chcemy się modlić, aby zawierzenie prymasa Wyszyńskiego: „Wszystko postawiłem na Maryję”, nieustannie w nas wzrastało. Będziemy się także modlić o ustanie pandemii COVID-19 i za ludzi dotkniętych klęskami żywiołowymi – powiedział biskup. Okazją do dziękczynienia stanie się również obchodzona w tym roku 40. rocznica podpisania porozumień rzeszowsko-ustrzyckich oraz 25-lecie reaktywowania Krajowej Rady Izb Rolniczych.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Do udziału w Dożynkach Jasnogórskich i Ogólnopolskiej Pielgrzymce Rolników na Jasną Górę zachęca ks. prof. Stanisław Sojka, sekretarz krajowy duszpasterstwa rolników: – Warto tu być. Każdego roku w uczestnikach tego dziękczynienia rodzi się poczucie wielkiej wspólnoty. Rolnicy nabierają przeświadczenia, że nie są sami, a ich trudom towarzyszą Bóg i Matka Najświętsza.
Starostami tegorocznych dożynek są państwo Maria i Robert Matyszczakowie ze wsi Zbory k. Częstochowy, którzy prowadzą gospodarstwo ekologiczne. Wśród rzeszy pielgrzymów należy się spodziewać także prezydenta Andrzeja Dudy.