...wysoko w Andach znajduje się posąg, który zjednoczył dwa zwaśnione narody? Jest to zarazem jedna z najwyżej na świecie usytuowanych rzeźb przedstawiających Jezusa.
W drugiej połowie XIX wieku Argentyna i Chile toczyły spory o wytyczenie granicy w Andach. Konflikt eskalował do tego stopnia, że tylko krok dzielił oba kraje od wojny. W najbardziej newralgicznym momencie sporu papież Leon XIII wystosował encyklikę, w której apelował o pokój i harmonię na świecie, a zarazem wzywał do większego nabożeństwa do Chrystusa Odkupiciela. Odpowiedzią na papieski apel była inicjatywa wzniesienia posągu Chrystusa Odkupiciela Andów, który pojednałby oba narody. Pierwotnie posąg miał stanąć w argentyńskiej części Andów, ale gdy udało się wypracować pojednawcze rozwiązanie sporu, prezydenci obu państw przystali na to, by statuę ustawić na bezkonfliktowo wytyczonej granicy.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Czterotomową rzeźbę wraz z cokołem w wysokie pasma górskie przewieziono na mułach na wysokość 3854 m n.p.m. W 1904 r. stanęła ona na przełęczy Uspallata. Została tak ustawiona, że Jezus patrzy wzdłuż linii granicznej, w lewej ręce trzyma krzyż, prawą zaś ma uniesioną w geście błogosławieństwa. Andyjski posąg wyraża pragnienie, aby pokój między oboma narodami trwał wiecznie.
Statua Chrystusa Odkupiciela Andów ma 7 m wysokości, a cokół, na którym została ustawiona – 6 m. Jej historia sprawiła, że stała się ikoną Andów i dążenia do pokoju na świecie. Replika posągu znajduje się w Pałacu Pokoju w Hadze, który jest siedzibą m.in. Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości.