Reklama

Niedziela Kielecka

Pani Nowego Korczyna

Podczas uroczystości poświęconej św. Kindze w jej diecezjalnym sanktuarium bp Jan Piotrowski ogłosił, że święta księżna została patronką Nowego Korczyna.

Niedziela kielecka 32/2021, str. I

[ TEMATY ]

św. Kinga

TER

W role księżnej Kingi, księcia Bolesława Wstydliwego i ich dworzan wcieliła się młodzież

W role księżnej Kingi, księcia Bolesława Wstydliwego i ich dworzan wcieliła się młodzież

Dekret Stolicy Apostolskiej podczas Mszy św. w kościele św. Stanisława odczytał kanclerz Kurii Diecezjalnej ks. Adam Perz.

Uroczystości ku czci św. Kingi, pod hasłem „Zgromadzeni na Świętej Wieczerzy”, rozpoczęły się tradycyjnie, przy cudownym źródełku. Przy figurze świętej zgromadzili się m.in. przedstawiciele władz samorządowych, strażacy ze sztandarami, mieszkańcy Nowego Korczyna i pielgrzymi, a także młodzież przebrana w historyczne stroje z epoki.

Reklama

Po przypomnieniu postaci św. Kingi, jej życiorysu, służby Bogu i ludziom bp Jan Piotrowski pobłogosławił uczestników, a następnie po odmówieniu litanii do św. Kingi, którą odczytał ks. Paweł Majewski – kustosz diecezjalnego sanktuarium św. Kingi, wszyscy udali się do kościoła św. Stanisława. W kościele młodzi ludzie przebrani za księżną Kingę i Bolesława Wstydliwego odczytali historyczny dokument: „Akt Lokacyjny Nowego Miasta Korczyna”. Odprawiona została Msza św. pod przewodnictwem bp. Jana, przy ołtarzu wraz z nim modlili się kapłani z naszej diecezji a także z diecezji tarnowskiej i krakowskiej.

W homilii bp Piotrowski nawiązując do odczytanego Dekretu Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, który uznał św. Kingę za patronkę miasta, powiedział, że: – Dziś dziękujemy Bogu i ludziom, że ta chwila nadeszła i daje nam tak wiele radości i satysfakcji, ale przede wszystkim rodzi wielkie zobowiązanie natury moralnej i obyczajowej. Domaga się autentycznej sprawiedliwości społecznej i szczerej pobożności, uczciwości w samorządzie, oraz postawie wiernych i obywateli miasta Korczyna, tej nadwiślańskiej ziemi.

Biskup zwracając się do zebranych zadał pytanie: „Czy jesteśmy na to gotowi?”, dodając, że „nie wystarczy poznać historię św. Kingi i żyć wspomnieniami”. Biskup podkreślił, że potrzeba „duchowej odnowy, która nas uwiarygodni, jako ludzi o dojrzałej wierze, o szlachetnych obyczajach tej ziemi, jako prawych, mądrych i odpowiedzialnych ludzi”. Biskup przypomniał słowa św. Jana Pawła II, który podczas homilii kanonizacyjnej św. Kingi w Starym Sączu mówił, że: „świat potrzebuje świętości chrześcijan, którzy w zwyczajnych warunkach życia rodzinnego, zawodowego, podejmują codzienne obowiązki, którzy pragną spełniać wolę Stwórcy i na co dzień służyć ludziom, dają odpowiedź na Jego przedwieczną miłość”.

Biskup wskazał na św. Kingę, jako wzór do naśladowania dla wszystkich: – Nikt inny, tak jak ona nie zrozumiał, jak potrzeba wielkiej ofiary z samej siebie, aby prawdziwie i zawsze być blisko Boga i swoich bliźnich. Na zakończenie Eucharystii bp Jan Piotrowski pobłogosławił wszystkich relikwiami św. Kingi.

2021-08-03 11:47

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kanoniczna wizytacja i odpust u św. Kingi w Częstochowie

[ TEMATY ]

odpust

św. Kinga

Roman Tukaj

Odpust parafialny jest doroczną uroczystością rodziny parafialnej związaną ze świętem patronalnym parafii lub kościoła. Dzień odpustu jest związany z możliwością uzyskania daru duchowego jakim jest odpust zupełny, czyli darowanie wszystkich kar doczesnych za popełnione grzechy.

Przez grzech bowiem zaciągamy winę wobec Boga i ponosimy karę, która ma pomóc przezwyciężyć zło jaki grzech w nas wyrządził. Karę można odpokutować w doczesności np. przez uczynki pokutne, uczynki miłosierdzia, inne dobre uczynki czy modlitwy, a przede wszystkim przez odpust zupełny. Kościół dając możliwość zyskania w uroczystość odpustową odpustu zupełnego, wyznacza warunki jakie trzeba spełnić do jego zyskania. Zwyczajne warunki to spowiedź sakramentalna ( może być w okolicy odpustu, a nie w sam dzień), Komunia święta, brak przywiązania do jakiegokolwiek grzechu, odmówienie modlitw: Ojcze nasz, Wierzę… i dowolną modlitwę w intencjach Ojca Świętego oraz tzw. czynność odpustowa (w tym przypadku obecność na Mszy św. odpustowej). Możliwość uzyskania odpustu sprawiała, że na odpust ściągała cala okolica, a dla rodziny odpust był okazją do spotkania wielu pokoleń. Centralnym wydarzeniem jest suma odpustowa, którą prowadził specjalnie zaproszony kapłan, a kazania odpustowe głosił też kaznodzieja, zaproszony na tę okoliczność.

CZYTAJ DALEJ

Święci Archaniołowie – Michał, Rafał i Gabriel


Książę niebieski, święty Michale,
Ty sprawy ludzkie kładziesz na szale;
W dzień sądu Boga na trybunale
Bądź mi patronem, święty Michale.

CZYTAJ DALEJ

Bp Solarczyk: jakiej chcemy Polski, zależy od nas samych

2021-09-28 21:47

[ TEMATY ]

Bp Marek Solarczyk

Karol Porwich/Niedziela

Jakiej chcemy Polski, zależy od nas samych – mówił biskup Marek Solarczyk, który celebrował mszę świętą w kościele św. Stefana w Radomiu. Każdego 28. dnia miesiąca w świątyni kościele wierni będą gromadzić się na wspólnej modlitwie za Polskę i zgłębiać wciąż aktualne nauczanie Prymasa Tysiąclecia. Wspólna modlitwa była również inauguracją spotkań formacyjnych członków Akcji Katolickiej Diecezji Radomskiej.

Ks. Andrzej Jędrzejewski, proboszcz parafii św. Stefana i asystent diecezjalny Akcji Katolickiej wyraził radość, że „trwamy w radosnym dziękczynieniu za beatyfikację kard. Wyszyńskiego tak bardzo wyczekiwaną i wymodloną”. - To on mówił, że kocha Ojczyznę bardziej niż własne serce, dlatego jest dla nas szczególnym patronem Ojczyzny i orędownikiem spraw kraju. Taka intencja właśnie dzisiaj nas gromadzi. Dziękujemy za dar beatyfikacji, ale i prosimy o Boże błogosławieństwo dla Polski - mówił ks. Jędrzejewski, witając wiernych i członków Akcji Katolickiej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję