Reklama

Niedziela Przemyska

Dziękczynienie serc

Pożegnanie to „słowo klucz” dla wielu parafii, skąd – czasem po kilkudziesięciu latach ofiarnej służby – kapłani odchodzą na zasłużoną emeryturę.

Nadesłane przez parafian z Leszna i Nakła listy gratulacyjne pokazują, jak wiele dobra wylewał Pan Bóg przez posługę ks. Jana Bawoła. To nie tylko materialne inwestycje, ale nade wszystko to sakramenty sprawowane przez kapłańską posługę, godziny w konfesjonale, sprawowane Eucharystie, wygłaszane homilie i codzienna życzliwość.

– Szczerze dziękujemy Ci za to, że poświęciłeś nam 35 lat swojego życia – to słowa parafian z kościoła dojazdowego w Nakle. To także wspomnienie lekcji katechez w szkole i w salkach parafialnych, inicjatyw mających na celu upiększanie filialnej świątyni, w końcu to słowa podziękowania za dyskretną pomoc ofiarowaną potrzebującym. – Dzisiaj, kiedy przechodzisz na zasłużoną emeryturę, na pewno przeżywasz i rozpamiętujesz swoją posługę. Zapewniamy, iż Twoja zatroskana osoba, doglądająca wszystkiego po ojcowsku, na zawsze zostanie w naszych sercach i modlitwach – mówili przedstawiciele parafian.

Zrodzone powołania

Reklama

Największą zasługą kapłanów jest, że w czasie sprawowanej posługi we wspólnocie parafialnej zrodziły się powołania wyłącznej służby Bogu. Stąd słowa ks. Tomasz Maziarza pochodzącego z parafii Leszno, dziś pracującego w Polskiej Misji Katolickiej w Anglii: „Wczoraj, w pierwszą sobotę miesiąca odprawiłem w mojej parafii w Wolverhampton Eucharystię w Twojej intencji. Złożyłem duchowo na patenie Twoje kapłańskiej serce, jako podziękowanie za Twój przykład życia dla naszej parafii oraz dla mnie, kiedyś młodego chłopaka, dziś kapłana. Dziękowałem za wszystkie wskazówki, rozmowy, gościnność i okazaną pomoc” – pisze ks. Tomasz, wdzięczny za długoletnia posługę ks. Bawoła. Warto wspomnieć o opiece, jaką ks. Jan sprawował nad klerykami i diakonami WSD w Przemyślu. Rokrocznie przyjmował na praktykę wielkopostną diakonów, a zdarzało się również, że przyjmował kleryków będących na urlopie dziekańskim. Jego opieka, przykład życia i życzliwość często wydawały owoce w postaci nie tylko dobrych kapłanów, ale także przyjaźni, które trwały latami.

Praca społeczna

Posługa kapłańska często wykracza poza strukturalne ramy parafii. Dlatego w czasie pożegnania słowa wdzięczności skierował wójt gminy Stubno Ryszard Adamski, zaznaczając, że lata kapłańskiej posługi ks. Jana zaowocowały również w gminie Medyka. „Obok troski o sprawy duchowe, dziękuję za szereg działań gospodarczych i wiele inicjatyw, które sprawiły, że społeczność Leszna wzbogaciła się o budynek nowej szkoły, plebanii oraz o wspieranie innych działań. Ziarno, które zasiał Ksiądz w naszych sercach, będzie wzrastało i – mamy nadzieję – obficie owocowało – mówił wójt.

– Chcielibyśmy powiedzieć znacznie więcej, ale nawet najpiękniejsze słowa nie wyrażą tego, co czują dziś nasze serca. Wdzięczność za wszystko, czego dzięki Twej obecności wśród nas doświadczyliśmy, wyrazimy najprościej – modlitwą i różami – tak dziękowali ks. Janowi parafianie z Leszna.

W tym roku 9 kapłanów przeszło na emeryturę. Niech nie zabraknie ciepłego słowa i wdzięczności za posługę kapłańską. Każdy gest, słowo, telefon czy nawet krótka wiadomość pomaga przeżywać zasłużoną emeryturę jako czas odpoczynku, gorliwszej modlitwy, zatrzymania się i spokoju.

2021-07-20 10:24

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kalwaria Pacławska: w niedzielę rusza 32. Franciszkańskie Spotkanie Młodych

[ TEMATY ]

Kalwaria Pacławska

"Niedziela Przemyska"

Bożena Sztajner/Niedziela

Pod hasłem "Obecność" w niedzielę 21 lipca w Kalwarii Pacławskiej k. Przemyśla rozpocznie się 32. Franciszkańskie Spotkanie Młodych (FSM). Jest to najstarsze ogólnopolskie spotkanie dla młodzieży o charakterze religijnym. Pierwsza edycja odbyła się w 1988 roku. „Nie będzie nudy” – obiecuje dyrektor FSM o. Marcin Drąg OFMConv.

„Zaczynamy treningiem fitness, śniadaniem oraz jutrznią. W późniejszych porach dnia będziemy mieli okazję spotkać wyjątkowego gościa, który podzieli się swoim świadectwem lub powie do nas konferencję. Z pewnością nie będzie nudy, bo różnorodność gości jest w tym roku wyjątkowa!” – deklaruje szef FSM.

CZYTAJ DALEJ

Modlitwa powinna być „krótka”… - poznaj benedyktyński sposób na dobrą modlitwę!

2021-09-27 13:02

[ TEMATY ]

modlitwa

Karol Porwich/Niedziela

Niezmiernie ważnym tematem codziennego życia mnichów jest modlitwa indywidualna. Jaka powinna być modlitwa? W jaki sposób dobrze się modlić?

Jednak św. Benedykt bardzo krótko pisze na jej temat w dwóch rozdziałach Reguły: w rozdziale 20 i 52:

CZYTAJ DALEJ

Święty Krzyż: włodarze 10 gmin świętokrzyskich sprzeciwiają się szkalowaniu oblatów

2021-09-28 20:46

[ TEMATY ]

Święty Krzyż

oblaci

Archiwum autora

Opactwo na Świętym Krzyżu

Opactwo na Świętym Krzyżu

Sprzeciw wobec rozpowszechnianych w przestrzeni publicznej przez przeciwników zmiany granic Świętokrzyskiego Parku Narodowego komunikatów szkalujących działalność Zgromadzenia Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej na Świętym Krzyżu wyrazili 28 września we wspólnym stanowisku wójtowie i burmistrzowie 10 gmin zrzeszonych w Związku Gmin Gór Świętokrzyskich.

Stanowisko wójtów i burmistrzów – członków Związku Gmin Gór Świętokrzyskich - w sprawie komunikatów związanych z planami zmiany granic Świętokrzyskiego Parku Narodowego, które pojawiają się w przestrzeni publicznej odnośnie do działalności Domu Zakonnego Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej na Świętym Krzyżu poparł m.in. także wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz podczas konferencji pasowej w Kielcach.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję