Reklama

Niedziela Przemyska

Ministerialne odznaczenia

Minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Piotr Gliński nadał medale i odznaki zasłużonym osobom.

Niedziela przemyska 29/2021, str. VII

[ TEMATY ]

odznaczenia

Anna Magda

Ks. Mieczysław Gniady odbiera nagrodę

Ks. Mieczysław Gniady odbiera nagrodę

Srebrny Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” ks. prał. dr. hab. Mieczysławowi Gniademu z Przemyśla, a kierowanemu przez niego Archidiecezjalnemu Chórowi „Magnificat” – Odznakę Honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej”. Wyróżnienia przemyślanie odebrali z rąk wojewody podkarpackiego dr Ewy Leniart na gali wręczenia odznaczeń ministerialnych i nagród Marszałka Województwa Podkarpackiego, która odbyła się 30 czerwca w Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie.

Laureat od lat promuje kulturę muzyczną w kraju i za granicą. Jest autorem licznych opracowań utworów religijnych na chór i orkiestrę. Wychował wiele pokoleń organistów, będąc dyrektorem i wykładowcą Archidiecezjalnego Instytutu Muzyki Sakralnej. Na co dzień wykłada także w Wyższym Seminarium Duchownym. Szerszemu gronu znany jest jednak przede wszystkim jako dyrygent chóru, który założył w 1984 r.

Reklama

Ksiądz Mieczysław Gniady jest już posiadaczem Brązowego Medalu „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, przyznanego mu w 2008 r. Tym razem zdobył uznanie ministra w dziedzinie muzykologii, gdyż dzięki pracy badawczej i artystycznej przywrócił do muzycznego życia dzieła cenionego niegdyś, a później zapomnianego wiedeńskiego kompozytora i dyrygenta Ignaza Rittera von Seyfrieda (1776 – 1841), ucznia Mozarta i bliskiego współpracownika Beethovena. Przemyski kapłan opracował rękopisy dwóch nieznanych w świecie kompozycji twórcy i kierował ich prawykonaniami w Przemyślu i Krasiczynie. Odniósł sukces międzynarodowy, gdyż płyta z utworem Missa solemnis h-moll Ignaza Rittera von Seyfrieda nagrana pod batutą ks. Mieczysława Gniadego została uhonorowana paryskim Złotym Orfeuszem, jedną z najważniejszych nagród muzycznych na świecie.

Bogatym dorobkiem może się także pochwalić zespół kierowany przez ks. Mieczysława Gniadego. W ciągu 35 lat występował ponad tysiąc razy. Śpiewał podczas dwóch wizyt Ojca Świętego Jana Pawła II na Podkarpaciu oraz trzykrotnie w Watykanie w jego obecności. Oprócz Włoch oklaskiwany był także w Austrii, Belgii, Francji, Niemczech czy Ukrainie.

Na gali 30 czerwca w Rzeszowie w imieniu zespołu Odznakę „Zasłużony dla Kultury Polskiej” odebrali Monika Maziarz oraz prezes chóru Jacek Gawron.

2021-07-14 12:11

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zasłużeni dla archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej

Niedziela szczecińsko-kamieńska 50/2017, str. 5

[ TEMATY ]

odznaczenia

Ks. Robert Gołębiowski

Uhonorowani Krzyżami Zasługi Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej

Uhonorowani Krzyżami Zasługi Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej

Kościół to wspólnota wiernych składająca się z osób konsekrowanych i laikatu. Bardzo ważną rolę w budowaniu duchowego i materialnego wizerunku Kościoła powszechnego od zawsze zajmują wierni świeccy. Ich zaangażowanie, okazywane świadectwo wiary oraz trud wnoszony w kształtowanie piękna oblicza Kościoła zawsze zasługują na najwyższy szacunek. Stało się już tradycją, że za tak godną postawę zostają docenieni odznaczeniami, które uhonorować mają ich całokształt życia. W strukturach naszej archidiecezji od wielu lat nadawany jest Wielki Order Świętego Ottona z Bambergu. Został on ustanowiony w 2004 r. przez abp. Zygmunta Kamińskiego. Przyznawany jest w dowód szczególnego uznania za zasługi wniesione w pomnażanie dobra duchowego i materialnego Kościoła w naszej archidiecezji. Od niedawna z racji 45-lecia istnienia diecezji zostało ustanowione kolejne wyróżnienie w postaci Krzyża Zasługi Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej. Ideą przyznawania tego odznaczenia jest chęć docenienia długoletniego świadectwa chrześcijańskiego życia i wkładu w rozwój archidiecezji przez poszczególnych członków wspólnot parafialnych.

CZYTAJ DALEJ

Na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej odkryto pradziejową kopalnię krzemienia czekoladowego

2021-09-22 07:13

[ TEMATY ]

wykopaliska

Monika Książek/Niedziela

Na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskie archeolodzy odkryli mającą nawet 10 tys. lat kopalnię krzemienia czekoladowego. Jak podkreśla kierownik badań dr Magdalena Sudoł-Procyk – to dotąd najdalej wysunięty na południowy zachód w Polsce tego typu obiekt.

Wcześniej uważano, że choć zasiedlający te tereny neandertalczycy, a następnie homo sapiens posługiwali się narzędziami z krzemienia czekoladowego, to nie wydobywali go na miejscu, ale transportowali z oddalonych o ok. 150 km Gór Świętokrzyskich.

CZYTAJ DALEJ

Abp de Moulins-Beaufort o sporach migracyjnych w Europie

2021-09-24 20:51

[ TEMATY ]

Europa

CCEE

kryzys migracyjny

Vatican News/AFP

Abp de Moulins-Beaufort

Abp de Moulins-Beaufort

W kryzysie migracyjnym nie można się domagać, by kraje Europy Wschodniej ponosiły ten sam ciężar, co dawne imperia kolonialne – uważa przewodniczący Episkopatu Francji. Uczestniczy on w obradach Rady Konferencji Episkopatów Europy (CCEE), która jest poświęcona braterstwu w kontekście encykliki Fratelli tutti. Jednym z tematów obrad jest kryzys migracyjny.

Jak zauważa abp Éric de Moulins-Beaufort, ważne jest, abyśmy zdali sobie sprawę, że kraje naszego kontynentu miały różną historię. „To my kraje zachodnie byliśmy mocarstwami kolonialnymi, wyruszyliśmy na podbój świata, z dobrymi i złymi tego konsekwencjami, podczas gdy kraje Europy Wschodniej przez całe stulecia były dla nas przedmurzem, chroniącym nas przed Turkami, ale nie miały możliwości czy ochoty na kolonialne wyprawy. Mamy więc różną historię i różną odpowiedzialność. Nie możemy domagać się od krajów Europy Wschodniej, by w równej mierze ponosiły one konsekwencje naszych działań – mówi abp de Moulins-Beaufort.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję