Reklama

Kościół

Ewangelia radosną obietnicą

Pod tym hasłem w dniach 10-11 lipca odbywała się na Jasnej Górze 30. Pielgrzymka Rodziny Radia Maryja.

Pielgrzymuję tu regularnie. Przynależność do tej rodziny daje mi pewność siebie i spokój. Radio wyjaśnia sprawy, które dzieją się teraz w kraju – powiedziała Niedzieli Kazimiera Piekarz z parafii św. Michała Archanioła w Spiach. – Radio Maryja pomogło nam w wielu sprawach rodzinnych i małżeńskich – dodał jej mąż Jan.

– Radio prowadzi nas do Boga – przyznał Stanisław z parafii św. Jana Chrzciciela w Lubniu k. Myślenic. Życzył temu medium „wiary i niezależności”.

Reklama

Pielgrzymka na Jasną Górę oraz słuchanie Radia Maryja są umocnieniem dla Krystyny z parafii św. Stanisława Kostki w Jasionce. – To jedyne radio, w którym można usłyszeć prawdę – podkreśliła i życzyła rozgłośni jak największej liczby słuchaczy. Jej koleżanka Maria nie kryła tego, że należy do „moherowych beretów”. – Mam do siebie zdrowy dystans. Niech sobie mówią, co chcą. Wierzę w Matkę Bożą i koniec – uśmiechała się.

Pielgrzymkę rozpoczął koncert w wykonaniu Orkiestry Kopalni Węgla Kamiennego „Staszic”. Następnie pielgrzymi wzięli udział we Mszy św., której przewodniczył biskup senior diecezji świdnickiej Ignacy Dec. Wierni uczestniczyli również w modlitwie różańcowej i w Apelu Jasnogórskim. – Matko Najświętsza, chcemy być Twoi. Pomóż nam, posługuj się nami – prosił w rozważaniu o. Tadeusz Rydzyk, założyciel i dyrektor Radia Maryja. – Dziękujemy Ci za to miejsce, dzięki któremu nasz naród, ta polska rodzina, jest jedna. Mamy tożsamość, bo mamy Chrystusa, Twojego Syna – zaznaczył.

Drugi dzień pielgrzymki rozpoczął się śpiewem Godzinek ku czci Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Potem wierni trwali na modlitewnym czuwaniu wraz z zespołem muzyki sakralnej Lumen. Mszy św. na placu przed szczytem przewodniczył abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, przewodniczący Rady Konferencji Episkopatu Polski ds. Środków Społecznego Przekazu.

Reklama

Przed rozpoczęciem liturgii list prezydenta Andrzeja Dudy skierowany do uczestników pielgrzymki odczytała minister Grażyna Ignaczak-Bandych, szef Kancelarii Prezydenta RP. Andrzej Duda dziękował Rodzinie Radia Maryja „za wielki wkład w budowanie Polski wiernej swojemu patriotycznemu i chrześcijańskiemu dziedzictwu”. Europoseł PiS Jadwiga Wiśniewska odczytała natomiast list od prezesa partii Jarosława Kaczyńskiego.

W homilii abp Depo prosił, „aby Opatrzność Boża nadal strzegła i prowadziła dzieła i wspólnoty: Rodziny Radia Maryja, Telewizji Trwam oraz Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej, by mogły bez niesprawiedliwych nękań i sądowych oskarżeń wzrastać w prawdzie i ewangelicznej służbie Kościołowi i Polsce”.

Metropolita częstochowski nawiązał również do hasła pielgrzymki i podkreślił, że prawda objawiona przez Boga „czyni nas ludźmi wolnymi, obdarowanymi radosną obietnicą życia poza granicami cierpienia i śmierci”. – Chrześcijanin nie może żyć naprawdę bez perspektywy radosnej nadziei spotkania z Bogiem w wieczności – przypomniał za kard. Raniero Cantalamessą, kaznodzieją papieskim.

Arcybiskup zauważył, że dzieła powstałe wokół Radia Maryja służą zaszczepianiu prawdy w umysłach i sercach ludzi. – Dzieło ewangelizacji, które przez nie jest prowadzone, nie może i nie powinno być nigdy pojmowane jako rodzaj ideologicznej propagandy czy religijnego marketingu – przestrzegał.

Pozdrowienie i błogosławieństwo uczestnikom pielgrzymki przekazał także papież Franciszek. Na mocy decyzji Stolicy Apostolskiej abp Depo udzielił im błogosławieństwa papieskiego wraz z odpustem zupełnym.

Po Mszy św. wystąpiła orkiestra Victoria z parafii Matki Boskiej Zwycięskiej w Warszawie-Rembertowie. Pielgrzymkę zwieńczyła Koronka do Bożego Miłosierdzia.

2021-07-14 12:11

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Prezydent RP: wielkie dzieła Rodziny Radia Maryja są źródłem mojej radości i dumy

[ TEMATY ]

Radio Maryja

Andrzej Duda

Grzegorz Jakubowski/KPRP

Podziękowanie Rodzinie Radia Maryja za zaangażowanie na rzecz chrześcijańskich wartości i zasad wyraził w specjalnym liście Andrzej Duda. W związku z jutrzejszą pielgrzymką tego środowiska na Jasną Górę prezydent napisał, że "wielkie dzieła realizowane przez Rodzinę Radia Maryja" są dla niego "źródłem radości i dumy oraz inspiracją do podejmowania aktywności społecznej i publicznej".

XIX Pielgrzymka Rodziny Radia Maryja odbędzie się jutro, 11 lipca. Uroczystej Mszy św., przewodniczyć będzie i wygłosi homilię, metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski.

CZYTAJ DALEJ

Warszawa: Profanacja figury Matki Bożej w Aninie

2021-09-17 17:10

[ TEMATY ]

Warszawa

profanacja

figura

wPolityce

W nocy z czwartku na piątek w ogrodzie domu zakonnego Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi w Warszawie-Aninie zrzucono z cokołu przedwojenną figurę Matki Bożej. Brak ponad metrowej figury dostrzegły siostry wracające z Mszy św.

W rozmowie z Radiem Warszawa proboszcz parafii Matki Bożej Królowej Polski w Aninie ks. Marek Doszko wskazał, że na intencjonalne działanie sprawców wskazuje kabel telefoniczny owinięty wokół szyi figury Maryi. Na szczęście figura wylądowała ona na miękkiej ziemi i liściach, nie uległa więc poważnemu zniszczeniu.

CZYTAJ DALEJ

Rok szkolny w Europie w czasach pandemii: testy, maseczki, kary dla niezaszczepionych nauczycieli

2021-09-18 08:57

[ TEMATY ]

koronawirus

Karol Porwich/Niedziela

W większości regionów Unii Europejskiej rozpoczął się nowy rok szkolny. W niektórych krajach, np. we Francji i w Czechach w szkołach przeprowadza się testy. W Hiszpanii zmniejszono wymagany dystans społeczny do 1,2 metra. Z kolei w Szwecji nie wprowadzono żadnych dodatkowych restrykcji.

We Francji prawie 12,3 mln uczniów wróciło do szkół 2 września i od tego dnia około 3 tys. klas zostało zamkniętych z powodu Covid-19, w tym 545 w minionym tygodniu. Tygodniowo przeprowadza się około 600 tys. testów w szkołach. Nauczyciele i dzieci powyżej 6. roku życia noszą maseczki przez cały czas nauki z wyjątkiem zajęć sportowych. Szczepienia dla dzieci powyżej 12 lat organizowane są również w szkołach od 2 września i wymagana jest zgoda rodziców.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję