Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Śladem naszych artystów

Bohaterami spotkań z kulturą wysoką w stolicy diecezji byli prof. Lidia Grychtołówna oraz postacie twórców związanych z bazyliką katedralną.

Niedziela sosnowiecka 28/2021, str. IV

[ TEMATY ]

kultura

recital

Zagłębiowska Mediateka

Lidia Grychtołówna podczas recitalu

Lidia Grychtołówna podczas recitalu

Z inicjatywy Towarzystwa Muzycznego im. Ignacego Jana Paderewskiego w Sosnowcu oraz Miejskiej Biblioteki Publicznej w Sosnowcu odbył się recital fortepianowy prof. Lidii Grychtołówny. Wydarzenie miało miejsce w auli Zagłębiowskiej Mediateki. Podczas spotkania nadano artystce honorowe członkostwo Towarzystwa Muzycznego im. Ignacego Jana Paderewskiego. Wśród zaproszonych gości znaleźli się m.in. prezydenci miast: Rybnika – Piotr Kuczera oraz Sosnowca – Arkadiusz Chęciński.

– To było niecodzienne spotkanie z wyjątkową osobą. Profesor Lidia Grychtołówna to wybitna pianistka i pedagog, związana z Sosnowcem przez udział w czasie okupacji niemieckiej w tajnych kompletach w domu Janiny i Zdzisława Polańskich w Sosnowcu. Od momentu inauguracji działalności Towarzystwa Muzycznego im. Ignacego Jana Paderewskiego w Sosnowcu w 2018 r. jest naszym częstym gościem. Nadanie artystce honorowego członkostwa Towarzystwa Muzycznego jest ukłonem w stronę tej wybitnej postaci. Spotkanie w Zagłębiowskiej Mediatece przysporzyło wszystkim uczestnikom wiele wrażeń i doznań artystycznych – opowiada prowadząca recital Elżbieta Konieczna.

Reklama

Świętując 160. rocznicę urodzin Włodzimierza Tetmajera i 115. rocznicę zakończenia prac nad polichromią w sosnowieckiej bazylice katedralnej Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny chór katedralny Lutnia wyruszył śladami twórców polichromii katedry. Pielgrzymi odwiedzili sanktuarium św. Brata Alberta „Ecce Homo” w Krakowie oraz nawiedzili groby Włodzimierza Tetmajera i Henryka Uziembły.

– Naszą wyprawę śladami postaci związanych z diecezją sosnowiecką oraz bazyliką katedralną rozpoczęliśmy od modlitwy przy relikwiach patrona diecezji św. Brata Alberta. Można powiedzieć, że była to inauguracją zbliżającej się 30. rocznicy powstania diecezji sosnowieckiej. Odwiedziliśmy cmentarz, gdzie spoczywają twórcy katedralnej polichromii. Z Krakowa udaliśmy się do zamku w Nowym Wiśniczu, gdzie mogliśmy m.in. podziwiać malarstwo oraz rzeźbę prof. Czesława Dźwigaja, twórcy okazałych drzwi do katedry oraz pomnika dedykowanego służbom mundurowym przy bazylice katedralnej. To była wspaniała wyprawa-pielgrzymka – opowiada organista i dyrygent chóru Lutnia, Paweł Koch.

Polichromia Włodzimierza Tetmajera, jako jedna z największych jego realizacji w zakresie malarstwa monumentalnego, stanowi wyjątkowe dzieło, które pod względem artystycznym wpisuje się do skarbca sztuki diecezji sosnowieckiej, a także kultury narodowej. Dzieło wykonane przez Tetmajera przy udziale Henryka Uziembły zespalają w harmonijną całość wątki religijne, patriotyczno-historyczne i ludowe. Jest ona, z punktu widzenia ikonografii chrześcijańskiej, jednym z najbardziej oryginalnych dzieł sakralnych Tetmajera. Jak głosi inskrypcja umieszczona w kruchcie bazyliki katedralnej polichromia została wykonana „ku czci Bożej chwale i Rzeczypospolitej nieszczęśliwej wspomożenia dla dźwignięcia serc wszystkich Polaków”.

2021-07-07 11:38

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Maj na Foksal

Niedziela warszawska 21/2017, str. 4

[ TEMATY ]

kultura

Łukasz Krzysztofka

Jolanta Hajdasz przekazała ks. Pawłowi Rytel-Andrianikowi, rzecznikowi Konferencji Episkopatu Polski, podpisy w sprawie wszczęcia procesu beatyfikacyjnego abp. Baraniaka

Jolanta Hajdasz przekazała ks. Pawłowi Rytel-Andrianikowi, rzecznikowi
Konferencji Episkopatu Polski, podpisy w sprawie wszczęcia procesu
beatyfikacyjnego abp. Baraniaka

Pokazem filmu Jolanty Hajdasz pt. „Żołnierz Niezłomny Kościoła” rozpoczął się cykl spotkań i imprez kulturalnych w Domu Dziennikarza – „Maj na Foksal”

Nie tylko dziennikarze i ludzie mediów, ale bardzo wielu warszawiaków różnych profesji i w różnym wieku uczestniczyło 9 maja w pokazie filmu Jolanty Hajdasz o abp. Antonim Baraniaku, więzionym i okrutnie torturowanym przez komunistyczne władze PRL-u. – Trudno znaleźć lepszy film i lepszego gościa. Sposób, w jaki ten film został zrobiony i cała historia z nim związana jest kwintesencją zarówno najnowszej historii Polski, jak i historii dziennikarstwa – mówił Piotr Legutko, dyrektor TVP Historia. Dodał, że jest to opowieść o tym, co się w Polsce działo przez ostatnie 70 lat, co się stało z ludzkimi duszami i umysłami, ale też opowieść o tym, na czym powinno polegać dzisiaj dziennikarstwo. – Chodzi o to, aby film zmieniał rzeczywistość, mentalność, aby wpływał na wydarzenia. A ten film naprawdę wpływa na rzeczywistość – podkreślił Legutko.

CZYTAJ DALEJ

Papież kontynuuje dialog z francuskimi biskupami

2021-09-24 19:18

[ TEMATY ]

Francja

biskupi

papież Franciszek

Vatican News

Papież nie chce brutalnego zaprzestania odprawiania Eucharystii według dawnego Mszału. On pragnie, by wierni, którzy są przywiązani do przedsoborowej liturgii, nie tylko w niej uczestniczyli, lecz mieli też kapelanów, którzy ich będą prowadzić, pomogą zrozumieć wiarę i żyć w duchu Soboru Watykańskiego II – powiedział Radiu Watykańskiemu bp Denis Jachiet po audiencji, na której Franciszek przyjął drugą grupę francuskich biskupów przybyłych z wizytą ad limina.

Jak zwykle, spotkanie z Papieżem miało charakter rozmowy. Tym razem trwała ona dwie i pół godziny. Jednym z głównych tematów było niedawne motu proprio, którym Franciszek ograniczył możliwość sprawowania Eucharystii według nadzwyczajnej formy rytu rzymskiego. Papież wyjaśnił francuskim biskupom motywy swej decyzji. Zapewnił, że chodzi mu jedynie o jedność Kościoła. W rozmowie z biskupami Franciszek okazał się o wiele mniej rygorystyczny niż ogłoszony przez niego dokument. Zgodził się na przykład, by w archidiecezji paryskiej w tej samej parafii ten sam proboszcz sprawował liturgie zarówno według dawnego rytu, jak i nowego – powiedział bp Jachiet, dodając, że Papież zdaje się w tej sprawie na biskupów.

CZYTAJ DALEJ

Warszawa: I dzień V Festiwalu Katolickiej Nauki Społecznej za nami

2021-09-25 09:16

[ TEMATY ]

edukacja

Mszą św. pod przewodnictwem bp. Piotra Jareckiego rozpoczął się w piątek (23.09) V Festiwal Katolickiej Nauki Społecznej organizowany przez „Civitas Christiana”. Wydarzenie objął patronatem honorowym Przewodniczący Episkopatu abp Stanisław Gądecki.

W kazaniu bp Piotr Jarecki nawiązał m.in. do beatyfikacji bł. kard. Stefana Wyszyńskiego, który zgłębiał katolicką naukę społeczną i ją upowszechniał, przytoczył jego słowa:„nie można dopuścić do tego, aby zapanowała zasada przemilczania. Za tą zasadą jest slogan, że katolicka nauka społeczna to piękne komunały, ogólniki i nic więcej”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję