Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Wdzięczni za posługę

Papież Franciszek przyjął rezygnację bp. Piotra Skuchy z pełnienia posługi biskupa pomocniczego diecezji sosnowieckiej. Biskup Skucha osiągnął wiek emerytalny.

Niedziela sosnowiecka 28/2021, str. I

[ TEMATY ]

emerytura

Bp Piotr Skucha

Archiwum

Biskup Piotr Skucha

Biskup Piotr Skucha

O decyzji Papieża poinformował 27 czerwca, w dniu 75. urodzin bp. Piotra Skuchy, Nuncjusz Apostolski w Polsce. W związku z przyjęciem przez Ojca Świętego rezygnacji z urzędu biskupa pomocniczego diecezji sosnowieckiej, w imieniu własnym oraz całej wspólnoty Kościoła sosnowieckiego bp Grzegorz Kaszak złożył wyrazy głębokiej wdzięczności za wszelkie dobro uczynione na rzecz diecezji sosnowieckiej, z którą bp Piotr Skucha jest związany od samego początku jej istnienia.

Reklama

„Wielu młodym diecezjanom udzielił Ksiądz Biskup sakramentu bierzmowania, przeprowadził wiele wizytacji kanonicznych parafii, przewodniczył wielu uroczystościom kościelnym. Trzeba nadmienić, że w tym czasie był Ksiądz Biskup wykładowcą m.in. w Akademii Ignatianum w Krakowie oraz na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Śląskiego. Wpisał się też w historię diecezji sosnowieckiej jako niestrudzony pielgrzym do Ziemi Świętej. Wielu diecezjan dzięki Waszej Ekscelencji miało okazję do poznania Ojczyzny Jezusa i lepszego zrozumienia istoty zdarzeń zapisanych na kartach Pisma Świętego. Ponadto jest Ksiądz Biskup autorem wielu publikacji. Za to wszystko składamy dziś Waszej Ekscelencji serdeczne Bóg zapłać” – napisał w specjalnym liście bp Grzegorz Kaszak.

„Wyrażając wdzięczność Panu Bogu za 75 lat życia, 51 lat kapłaństwa, 34 lata biskupiego posługiwania Waszej Ekscelencji, z których aż 29 Ksiądz Biskup oddał diecezji sosnowieckiej, uprzejmie proszę Księdza Biskupa, aby pomimo zasłużonej emerytury nadal wspierał diecezję sosnowiecką swoją posługą, w sposób szczególny przy udzielaniu sakramentu bierzmowania i wizytowaniu parafii. Ciesząc się z obecności Waszej Ekscelencji wśród nas, życzymy obfitości Bożego błogosławieństwa i Bożego pokoju, pogody ducha, radości wynikającej z czystego sumienia oraz zdrowia” – życzył Pasterz diecezji sosnowieckiej Grzegorz Kaszak.

Biskup Piotr Skucha 15 lutego 1987 r. otrzymał święcenia biskupie, stając się biskupem pomocniczym diecezji kieleckiej. 5 lat później został mianowany biskupem pomocniczym nowo utworzonej diecezji sosnowieckiej.

2021-07-07 11:38

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Premier Morawiecki: Realizujemy obietnice

[ TEMATY ]

rząd

premier

podsumowanie

emerytura

Mateusz Morawiecki

500 plus

źródło: wPolityce.pl

Premier Mateusz Morawiecki

Premier Mateusz Morawiecki

Rzeczywisty rozwój kraju odbywa się poprzez to, co dzieje się pomiędzy poszczególnymi wyborami, w czasie rzeczywistych rządów i zależy od tego, czy rząd potrafi wykonywać to, do czego się zobowiązał, czyli krótko mówiąc, czy jest wiarygodny— powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas podsumowania 100 dni rządu.

W sobotę w Kancelarii Premiera rozpoczęło się podsumowanie 100 dni rządu, w tym realizacji „piątki na 100 dni”. Chodzi o pakiet pięciu zapowiedzi, które rząd w kampanii parlamentarnej zobowiązał się zrealizować lub rozpocząć ich realizację w ciągu pierwszych 100 dni rządów.

CZYTAJ DALEJ

Zmarł rzeźbiarz i pedagog prof. Jan Kucz

2021-09-16 18:19

[ TEMATY ]

zmarły

rzeźbiarz

pomnik Wyszyńskiego

Karol Porwich/Niedziela

Nie żyje rzeźbiarz i pedagog prof. Jan Kucz, twórca m.in. pomników kardynała Stefana Wyszyńskiego w Częstochowie i Fryderyka Chopina w Parku Południowym we Wrocławiu. Wieloletni wykładowca Wydziału Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie odszedł w wieku 85 lat.

Informację o śmierci prof. Jana Kucza opublikował Wydział Rzeźby warszawskiej ASP. "Wydział Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie ze smutkiem żegna zmarłego 14 września 2021 r. profesora Jana Kucza, wieloletniego i zasłużonego dydaktyka Wydziału Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Żegnamy utalentowanego artystę i wyjątkowego człowieka. Rodzinie oraz bliskim składamy wyrazy głębokiego współczucia. Dziekani, pracownicy, studenci i absolwenci Wydziału Rzeźby" - czytamy.

CZYTAJ DALEJ

Prezydent dla polskatimes.pl: początkowo była propozycja, aby wprowadzić stan wyjątkowy na trzy miesiące

Początkowo była propozycja, aby wprowadzić stan wyjątkowy na trzy miesiące, powiedziałem wtedy, abyśmy go wprowadzili na krótszy czas – mówi w wywiadzie dla polskatimes.pl prezydent Andrzej Duda.

Od 2 września w pasie granicznym z Białorusią, czyli w części województw podlaskiego i lubelskiego, obowiązuje stan wyjątkowy. Obejmuje 183 miejscowości. Został wprowadzony na 30 dni na mocy rozporządzenia prezydenta Andrzeja Dudy, wydanego na wniosek Rady Ministrów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję