Reklama

Niedziela Podlaska

Z pasterzem diecezji

Obchodzona w Kościele 29 czerwca uroczystość Świętych Apostołów Piotra i Pawła to dzień imienin pasterza diecezji drohiczyńskiej bp. Piotra Sawczuka.

Niedziela podlaska 28/2021, str. I

[ TEMATY ]

imieniny

bp Piotr Sawczuk

Monika Kanabrodzka/Niedziela

Msza św. sprawowana z okazji imienin bp. Piotra Sawczuka

Msza św. sprawowana z okazji imienin bp. Piotra Sawczuka

Dostojny solenizant tego dnia przewodniczył Mszy św. w katerze drohiczyńskiej. Słowa powitania do zebranych skierował i Słowo Boże wygłosił wikariusz generalny diecezji drohiczyńskiej ks. prał. Zbigniew Rostkowski.

Reklama

W homilii odwołał się do pytania, jakie Jezus zadał Apostołom pod Cezareą Filipową: „Za kogo ludzie uważają Syna Człowieczego?”. Aby lepiej zrozumieć jego sens, kaznodzieja nakreślił kontekst historyczno-topograficzno-kulturowy. Cezarea Filipowa, położona na północ od Jeziora Galilejskiego u stóp góry Hermon, gdzie swoje źródła ma rzeka Jordan, wcześniej nosiła nazwę Panion (Peneas). W tym miejscu starożytni wznosili małe świątynie otaczające źródełka, które były poświęcone bożkowi o imieniu Pan. Był on bożkiem pasterzy, lasów, łąk, pól, trzód i tych, którzy je paśli. Właśnie w to miejsce, gdzie pasterze z trzodami przychodzili do źródeł, aby czcić swego bożka, prawdziwy Pasterz Jezus przyprowadza swoją owczarnię oraz przyszłych pasterzy. Pytanie postawione przez Chrystusa rozbrzmiewa przez wieki. Zwracając się do biskupów, kapłanów, obecnych na liturgii, jak i do samego siebie kaznodzieja pytał: Kim jest Jezus w ich życiu? Za kogo Go uważają? Obok tych pytań nie można przejść obojętnie, ponieważ także i dziś pojawiają się różnorodni bożkowie. Jako przykład wiernego kapłana przywołał postać bł. ks. Mieczysława Bohatkiewicza, który 4 marca 1942 r. wraz z grupą więźniów został rozstrzelany w lesie Borek. W liście, napisanym na ostatniej stronie brewiarza, można przeczytać, że przebacza swoim wrogom, modli się za nich oraz wyznaje: „Niech żyje Chrystus Król!”. Brewiarz bł. kapłana znajduje się w Muzeum Diecezjalnym w Drohiczynie.

Modlitewne spotkanie stało się okazją do tego, aby dostojnemu solenizantowi złożyć życzenia. W imieniu kapłanów diecezji drohiczyńskiej przemówił ks. kan. Tomasz Szmurło. – Pobożny, skromny, rozważny i spokojny styl życia jest świadectwem głębokiej wiary i miłości do Boga – tak o pasterzu diecezji mówił uprzedni sekretarz biskupa. Ksiądz kanonik zapewnił o modlitwie oraz życzył obfitości łask Bożych. W imieniu zgromadzeń zakonnych życzenia złożyła s. Anna Pytka, salezjanka. Natomiast w imieniu ruchów, wspólnot i stowarzyszeń państwo Katarzyna i Sławomir Ślusarzowie – para diecezjalna Domowego Kościoła. Nie zabrakło również miłych słów od dzieci.

Biskup, dziękując za obecność, pamięć, życzenia, wyrazy życzliwości, polecił swoją osobę oraz pasterskie posługiwanie modlitwie. Poprosił także, aby modlono się o dar nowych powołań do kapłaństwa i życia zakonnego. Spotkanie zakończyła wspólna agapa.

2021-07-07 11:38

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Biskup Piotr w konkatedrze

Niedziela podlaska 35/2019, str. 1

[ TEMATY ]

bp Piotr Sawczuk

Ks. Marcin Gołębiewski

Symboliczny gest przekazania kluczy

Symboliczny gest przekazania kluczy

Bp Piotr Sawczuk 18 sierpnia br. celebrował Mszę św. ku czci św. Rocha – patrona miasta Sokołów Podlaski, która była jednocześnie ingresem Ekscelencji do kościoła konkatedralnego

W symbolicznym geście przekazania kluczy, w progu do świątyni księdza biskupa powitał proboszcz ks. prał. Andrzej Krupa. Następnie przedstawiciele parafii, młodzieży oraz władz samorządowych.

CZYTAJ DALEJ

Różaniec naszych nadziei

2021-09-28 04:54

[ TEMATY ]

różaniec

Karol Porwich/Niedziela

Różaniec to splecione ze sobą życie ludzkie i Boże. Tajemnice Jezusa i Maryi to także nasze życie, od narodzin po śmierć i nadzieję nieba.

Niektórym wystarczają palce u rąk, inni przesuwają dziesięć ząbków na obrączce, najczęściej jednak są to drewniane czy perłowe paciorki. Osobliwym wydarzeniem jest od kilku lat Męski Różaniec na ulicach Lublina, Puław i Chełma. Różaniec to splecione ze sobą życie ludzkie i Boże. Tajemnice Jezusa i Maryi to także nasze życie, od narodzin po śmierć i nadzieję nieba. Różaniec to także nadzieja w tym życiu i na to drugie, dlatego idzie za nami aż do trumny. W różańcu są wszystkie nasze troski, te matczyne i ojcowskie za dzieci, te dziecięce za wiekowych rodziców, nasze polskie za Ojczyznę, kościelne za papieża i misjonarzy. I jest w różańcu pamięć o tych co odeszli do Pana Boga i za tych co od Niego odeszli; o tych, co daleko poza granicami i o tych, którzy prosili nas o westchnienie. Październik. Mamy tyle trosk do ogarnięcia i tyle nadziei do ożywienia.

CZYTAJ DALEJ

Abp Paglia: w kontekście pandemii Papież upomniał się o nienarodzonych

2021-09-28 15:32

[ TEMATY ]

aborcja

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

To ważne, że Papież sytuuje kwestię aborcji i eutanazji w kontekście zdrowia publicznego. Jeśli opieka zdrowotna ma być rzeczywiście publiczna, powszechna, to nie może wykluczać nienarodzonych i starców. Tak papieskie słowa komentuje abp Vincenzo Paglia, przewodniczący Papieskiej Akademii Życia. Zwracając się wczoraj do członków Akademii Franciszek ponownie w mocnych słowach wypowiedział się przeciw aborcji i eutanazji.

Papież zauważył, że aborcyjne prawo nie tylko przyzwala na zabójstwo, ale także oswajają nas z tym, że zabójstwo, uciekanie się do usług płatnego mordercy jest sposobem na rozwiązywanie naszych problemów. Zdaniem Franciszka jest to straszny nawyk, przejaw kultury odrzucenia, która zabija również osoby starsze za pomocą eutanazji. Zdaniem abp. Paglii to bardzo ważne, że słowa te padły właśnie w kontekście zmagania się z pandemią.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję