Reklama

Wiadomości

Wakacje z Caritas po pandemii

Warsztaty artystyczne, kulinarne, ekologiczne, a nawet kosmiczne – to tylko niektóre z atrakcji, jakie czekają na uczestników tegorocznej Wakacyjnej Akcji Caritas, organizowanej w ramach kampanii Caritas Dzieciom. Pierwsze wakacyjne turnusy rozpoczęły się już pod koniec czerwca.

Podczas zajęć dzieci będą m.in. obserwować gwiazdy, projektować statki kosmiczne, budować bazę dla kolonizatorów Marsa czy przygotowywać posiłki dla kosmonautów – opowiada Katarzyna Szklarz, koordynatorka Wakacyjnej Akcji Caritas w diecezji łomżyńskiej. – Na naszym wakacyjnym statku Z-21 znajdą się trzy pokłady na „z”: zdrowie, zabawa, zachwyt. Chcemy zainteresować dzieci i młodzież nauką i techniką, umożliwić im symboliczny udział w fascynującym przedsięwzięciu, którym jest misja kosmiczna, gdzie każdy będzie mógł rozwijać swoje pasje i zainteresowania – wyjaśnia.

Z oferty przygotowanej przez Caritas w Łomży skorzysta w te wakacje ok. 3 tys. osób w wieku od 9 do 16 lat. Do dyspozycji mają ośrodek Caritas Bliźnim w Ptakach k. Nowogrodu na Podlasiu. Nie wyjadą więc daleko od domu, ale z pewnością nie będą się nudzić.

Atrakcyjnie i bezpiecznie

Reklama

W wielu innych diecezjach, po ubiegłorocznych nietypowych wakacjach w czasie pandemii, w tym roku postawiono na wyjazdy w góry czy nad wodę. Caritas Diecezji Sosnowieckiej wysyła 160 dzieci do Zakopanego. Obok zabawy i wycieczek przewidziano realizację programu profilaktycznego „Poprawiamy swoje JA”, czyli prowadzone przez pedagoga zajęcia warsztatowo-integracyjne z elementami profilaktyki uzależnień. Będzie również czas na profilaktykę zdrowotną i kształtowanie postaw ekologicznych w ramach programu edukacyjno-profilaktycznego „Jestem eko”. Nie zabraknie też lokalnych atrakcji – w planach są m.in.: spotkanie w szałasie, wieczór góralski oraz zapoznanie uczestników wyjazdu z kulturą i historią Zakopanego.

– Wszystko, oczywiście, z zachowaniem pandemicznych obostrzeń. W pokojach jest zakwaterowanych o połowę mniej dzieci niż w ubiegłych latach, obowiązkowe są maseczki, dystans i dezynfekcja – podkreśla Anna Myszkowska z Caritas Diecezji Sosnowieckiej.

Dla psychicznego zdrowia

Łącznie 23 diecezjalne Caritas zapewnią lub dofinansują wakacyjny wypoczynek blisko 8 tys. młodych uczestników kolonii, półkolonii i wycieczek. Jak podkreśla ks. Marcin Iżycki, dyrektor Caritas Polska, mimo że w ostatnich latach poprawiała się sytuacja materialna wielu rodzin, to wciąż nie brak takich, które potrzebują wsparcia.

Reklama

– Wyjazd na wakacje to jeszcze nie jest oczywista sprawa w każdym domu. Są inne, często pilniejsze potrzeby i część dzieci nadal może wyjechać tylko dzięki temu, że znajdują się darczyńcy zapewniający finansowanie takich wyjazdów. Caritas diecezjalne mają najlepsze rozeznanie w sytuacji poszczególnych rodzin, my ze swojej strony przekazujemy fundusze pochodzące m.in. z dystrybucji wigilijnych świec i ogłaszanych zbiórek – tłumaczy ks. Iżycki. I dodaje, że działania na rzecz najmłodszych, podejmowane w ramach kampanii Caritas Dzieciom, której częścią jest Wakacyjna Akcja Caritas, nabierają wyjątkowego znaczenia po roku pandemicznych ograniczeń, szczególnie dotykających dzieci i młodzież.

– W dobie ograniczonych kontaktów społecznych, tak przecież ważnych dla młodych ludzi, wobec nawarstwiających się deficytów, problemów ze zdrowiem i kondycją psychiczną, ważne jest zapewnienie dzieciom i młodzieży nie tylko odprężającego wypoczynku w gronie rówieśników, ale także możliwości wyrównania szans edukacyjnych i rozwijania talentów. I na tym właśnie będziemy się koncentrować w najbliższych miesiącach – zapowiada dyrektor Caritas Polska.

Jak pomóc?

• Dokonując wpłaty na stronie caritas.pl/dzieci

• Przekazując dowolną kwotę na konto 70 1020 1013 0000 0102 0002 6526 z dopiskiem DZIECI

• Wysyłając SMS o treści DZIECI pod numer 72052 (koszt 2,46 zł)

2021-07-05 19:34

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Przeczytam to pięknie, napiszę bezbłędnie

Niedziela podlaska 2/2014, str. 4-5

[ TEMATY ]

Caritas

konkurs

Wojciech Iwaniuk

11 grudnia 2013 r. w Świetlicy im. św. Siostry Faustyny w Siemiatyczach odbyła się Olimpiada Avivy „Przeczytam to pięknie, napiszę bezbłędnie”. W placówce prowadzanej przez Caritas Diecezji Drohiczyńskiej przy wsparciu burmistrza Siemiatycz, dzięki pomocy firmy Aviva i Fundacji Przyjaciółka, zorganizowano konkurs, którego tematem było posługiwanie się naszym językiem ojczystym, mówionym i pisanym.

CZYTAJ DALEJ

Postawić wszystko na Maryję - "Archidiecezjanie na Jasnej Górze"

2021-09-17 19:46

ks. Łukasz Romańczuk

Abp Józef Kupny

Abp Józef Kupny

W ramach Pielgrzymki Duchowieństwa i Wiernych Archidiecezji Wrocławskiej na Jasną Górę odprawiona została Msza św., której przewodniczył ks. abp Józef Kupny.

Licznie zgromadzeni duchowni, siostry zakonne i wierni, wsłuchując się w homilię, mogli usłyszeć słowa dotyczące Matki Bożej, w kontekście Jej osoby w wydarzeniach z Kany Galilejskiej. Nie zabrakło także odniesienia do ostatniej beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego oraz M. Elżbiety Róży Czackiej. - Prymas Tysiąclecia kochał to miejsce i które w czasach, gdy komuniście chcieli zniszczyć i uciszyć Kościół. Kiedy wydawało się, że nie ma dla Kościoła w Polsce żadnego ratunku, Prymas wszystko postawił na Maryję. Dziś mówi się, że nowy błogosławiony uratował Polskę przed potopem komunistycznego reżimu. Zrobił to odnawiając wiarę w naszym narodzie - podkreślił metropolita wrocławski.

CZYTAJ DALEJ

Fumigacja kościoła pw. Narodzenia NMP w Chlastawie

2021-09-17 22:26

[ TEMATY ]

Parafia Zbąszynek

kościół w Chlastawie

JAN MIKUŁAparafiazbaszynek.pl

Kościół pw. Narodzenia NMP w Chlastawie

Kościół pw. Narodzenia NMP w Chlastawie

Od 6 września w kościele filialnym pw. Narodzenia NMP w Chlastawie prowadzona jest fumigacja, której celem jest zwalczenie korników, które znajdują się w drewnianym kościółku.

Fumigacja jest przeprowadzana za pomocą substancji chemicznych w formie gazu. Substancje te nazywane są fumigantami. Główną zaletą fumigacji jest wysoka skuteczność w zwalczaniu szkodników drewna oraz neutralność procesu dla odkażanego materiału. Zakończenie prac fumigacji przewidywane jest pod koniec września i z tego powodu na ten czas zamknięty jest kościółek w Chlastawie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję