Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Uratowane życie

Kilkutygodniowego chłopca pozostawiono w Oknie Życia u Sióstr Karmelitanek w Sosnowcu. Trafił on do szpitala na szczegółowe badania.

Niedziela sosnowiecka 27/2021, str. I

[ TEMATY ]

okno życia

Archiwum

Okno Życia u Sióstr Karmelitanek w Sosnowcu

Okno Życia u Sióstr Karmelitanek w Sosnowcu

Misją Sióstr Karmelitanek Dzieciątka Jezus jest w sposób szczególny troska o dobro dzieci – to materialne i duchowe – dlatego będziemy otaczać modlitwą przyniesione dziecko oraz jego biologicznych rodziców, którzy podjęli tak trudną decyzję. Okno Życia przy naszym klasztorze w Sosnowcu jest dziełem Caritas Diecezji Sosnowieckiej i zostało poświęcone przez bp. Grzegorza Kaszaka 29 września 2009 r. – opowiada s. Makaria Wrona. – Pozostawienie dziecka w Oknie Życia daje pełną anonimowość matce. Po zabraniu dziecka z Okna uruchamiana jest specjalna procedura. Najpierw zostaje powiadomione pogotowie ratunkowe w celu podjęcia działań medycznych, a następnie dziecko trafia do pogotowia opiekuńczego. Tu rozpoczyna się proces sądowy i adopcyjny – tłumaczy siostra.

Reklama

Pierwsze współczesne Okno Życia w Polsce otwarto 19 marca 2006 r. u Sióstr Nazaretanek w Krakowie przy ul. Przybyszewskiego 39 i oznaczono herbem Jana Pawła II oraz logo Caritas. Okna Życia są prowadzone przez różne instytucje: to najczęściej szpitale, zakony czy domy samotnej matki. Caritas Polska prowadzi 61 takich miejsc w całej Polsce. Do końca kwietnia br. w Oknach Życia prowadzonych przez Caritas znaleziono ponad 110 dzieci.

W diecezji sosnowieckiej działają dwa Okna Życia: w Sosnowcu i Jaworznie. W sosnowieckim Oknie Życia pierwszy raz pozostawiono dziecko w 2018 r. Od tego czasu udało się uratować łącznie czwórkę dzieci: trzech chłopców i jedną dziewczynkę.

W 2013 r. Komitet Praw Dziecka ONZ zaapelował o zamknięcie Okien Życia, ponieważ – zdaniem Komitetu – nie zapewniają realizacji prawa do informacji, czyli prawa dziecka do poznania swoich biologicznych rodziców. Caritas Archidiecezji Krakowskiej poprosiła wówczas o komentarz rzecznika Sądu Okręgowego w Krakowie, sędziego Waldemara Żurka, który podkreślił m.in., że „w prawie znane jest pojęcie stanu wyższej konieczności, gdzie poświęcamy dobro niższej wartości, by ratować dobro o wartości wyższej”.

2021-06-29 13:49

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Żary: powstało Okno Życia

[ TEMATY ]

okno życia

Piotr Jaskólski

W Międzynarodowy Dzień Dziecka bp Tadeusz Lityński poświęcił trzecie Okno Życia w diecezji zielonogórsko-gorzowskiej. Zlokalizowane jest ono przy 105. Kresowym Szpitalu Wojskowym w Żarach.

Bp Tadeusz Lityński w przemówieniu odwołał się do uroczystości wręczenia medali „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata”. – Napisane na medalu słowa: „Kto ratuje jedno życie, to jakby cały świat ratował”, wpisują się także w dzisiejszą uroczystość. To okno daje wielką nadzieję i szansę na życie. Dziękuję wszystkim za tę inicjatywę. Niech to miejsce służy życiu – podkreślił pasterz diecezji.

CZYTAJ DALEJ

Andrea Tornielli: nowe spojrzenie na spowiedź, sakrament radości

"W centrum przebaczenia jest Bóg, który nas obejmuje, a nie lista grzechów i nasze upokorzenie" - pisze dyrektor wydawniczy mediów watykańskich Andrea Tornielii w swoim najnowszym komentarzu opublikowanym na portalu Vatican News.

Spowiedź jest "sakramentem radości", a nawet "ucztą", zarówno w niebie, jak i na ziemi. We wtorek 14 września, na stadionie w Koszycach, można było odnieść wrażenie, że papież Franciszek patrzy w oczy każdego z młodych ludzi, którzy przyszli go powitać, aby zaprosić ich do przeżywania sakramentu pokuty w nowy sposób. A to, co powiedział do nich Następca Piotra, było pocieszeniem nie tylko dla obecnych, ale dla każdego, kto śledził to spotkanie w telewizji lub w internecie, a nawet gdy tylko przeczytał papieskie przemówienie.

CZYTAJ DALEJ

By uczcić wielkich charyzmatyków

2021-09-17 14:38

Maria Fortuna- Sudor

    To już jutro! W sobotę 18 września w Sanktuarium Św. Jana Pawła II Wielkiego w Krakowie na Białych Morzach( ul. Totus Tuus 32) odbędzie się Sympozjum pt. „Światło-Życie. Blachnicki – Wojtyła” .

O    rganizatorem sympozjum jest Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie oraz Diakonia Ruchu Światło-Życie Archidiecezji Krakowskiej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję