Reklama

Niedziela Legnicka

Dali świadectwo Bożej obecności

Tegoroczna uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Jezusa Chrystusa, stała się okazją do dawania świadectwa o Jego obecności w Eucharystii.

Niedziela legnicka 27/2021, str. V

[ TEMATY ]

Boże Ciało

Artur Grabowski

Znów można było wyruszyć z procesją na ulice miasta

Znów można było wyruszyć z procesją na ulice miasta

Był to także dzień szczególny z innego powodu. Neoprezbiter ks. Karol Diduszko, odprawił w Olszynie swoje prymicje, przewodniczył procesji eucharystycznej i udzielił prymicyjnego błogosławieństwa.

Znów na ulicach

Po roku przerwy możliwe stało się wyjście z eucharystyczną procesją na ulice Olszyny. Parafianie oczekiwali tego bardzo mocno, poświęcając w tej intencji swoją modlitwę. Tradycyjną procesję do czterech ołtarzy poprzedziła Msza św. Aby umożliwić udział większej ilości wiernych, Eucharystia sprawowana była na tarasie Domu Katechetycznego, a uczestnicy liturgii gromadzili się na łące przy plebanii oraz przykościelnym placu.

Z udziałem księdza neoprezbitera

Reklama

Mszy św. przewodniczył neoprezbiter ks. Karol Diduszko, który we wrześniu 2020 r. odbywał w olszyńskiej wspólnocie parafialnej praktykę diakońską. W swojej homilii ks. Karol nawiązał do historii tego święta, które od średniowiecza ma swoje ważne miejsce w kalendarzu liturgicznym. Kaznodzieja wspomniał, iż zostało ono wprowadzone na specjalne życzenie Pana Jezusa, który objawił się Juliannie z Cornillon w 1209 r. Wskazał na to, że Eucharystia jest centrum życia Kościoła – osią całego życia chrześcijańskiego.

Podziękowanie za czas obecności

Po zakończonej Mszy św., liderka Apostolstwa Pomocy Duszom Czyśćcowym Elżbieta Żołna, w imieniu całej parafialnej złożyła ks. Karolowi życzenia z racji przyjętego niedawno sakramentu święceń w stopniu prezbiteratu. Była to także okazja, by jeszcze raz wyrazić wdzięczność za czas praktyki diakońskiej i zaangażowania w sprawy parafii, do której został przysłany jako praktykant.

Procesja

Następnie ks. Karol wystawił w monstrancji Najświętszy Sakrament, który niesiony był do czterech ołtarzy ulicami: Legnicką, Kolejową, 1 Maja, Szkolną i Wolności. Każdy z ołtarzy poświęcony był przeżywanym właśnie jubileuszom i wybitnym postaciom: Rokowi św. Józefa, św. Janowi Pawłowi II, bł. ks. Michałowi Sopoćce i słudze Bożemu Stefanowi kard. Wyszyńskiemu. Przy każdym z nich ks. proboszcz Bogusław Wolański wygłosił krótką homilię. Była to więc okazja do refleksji, modlitewnego skupienia i spojrzenia na Eucharystię oczami świętych, by znów móc dostrzec w Niej kochające oblicze Chrystusa.

Liturgię zakończyło uroczyste Te Deum odśpiewane w kościele parafialnym i błogosławieństwo eucharystyczne. Jednak to nie był jeszcze koniec uroczystości, bowiem ks. Karol, przy znajdującej się przy kościele grocie Matki Bożej, każdego kto tylko chciał, obdarował prymicyjnym kapłańskim błogosławieństwem.

2021-06-29 13:49

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Boże Ciało na toruńskiej starówce

[ TEMATY ]

Boże Ciało

Renata Czerwińska

Przez toruńską Starówkę przeszła procesja Bożego Ciała, zatrzymując się w 4 kościołach stacyjnych: katedrze Świętych Janów, Kościele Akademickim, kościele Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny oraz kościele św. Jakuba.

CZYTAJ DALEJ

Sakramentalia - akt wiary czy magiczne myślenie?

2021-09-17 10:13

[ TEMATY ]

duchowość

Karol Porwich/Niedziela

Błogosławieństwo przy użyciu dwóch poświęconych świec w dzień św. Błażeja (3 lutego) wyprasza ochronę od chorób gardła i języka, a poświęcony chleb św. Agaty (5 lutego) - przypomina, że Bóg ma władzę zachować nas od pożaru. Jak korzystać z sakramentaliów, by nie mylić ich z sakramentami, ani nie ulegać magicznemu myśleniu o nich?

Różnica pomiędzy sakramentami i sakramentaliami jest zasadnicza. Sakramenty to spotkanie z żywym Bogiem. Podczas ich przyjmowania mamy pewność, że Bóg przychodzi przez nie z konkretną łaską, typową dla danego sakramentu (np. podczas godnie przyjętego sakramentu pokuty otrzymujemy m.in. odzyskanie łaski uświęcającej, Eucharystia pogłębia nasze zjednoczenie z Bogiem i chroni przed grzechem; podczas bierzmowania otrzymujemy moc Ducha Świętego do szerzenia wiary słowem i czynem). To, na ile łaska objawia się w naszym życiu, zależy od naszego usposobienia i dojrzałości.

CZYTAJ DALEJ

Dziękczynienie za beatyfikację

2021-09-18 20:54

[ TEMATY ]

kard. Stefan Wyszyński

Kalwaria Rokitniańska

beatyfikacja kard. Wyszyńskiego

Katarzyna Krawcewicz

Pod hasłem „Wszystko postawiłem na Maryję” odbyło się 18 września nabożeństwo Kalwarii Rokitniańskiej. W jego trakcie dziękowano za beatyfikację kardynała Stefana Wyszyńskiego.

Wspólna modlitwa rozpoczęła się Godziną Miłosierdzia w Bazylice Rokitniańskiej. Po Mszy świętej pątnicy przewiezieni zostali do pierwszej stacji „Wieczernik” i rozpoczęło się nabożeństwo Kalwarii Rokitniańskiej. Rozważania poprowadził ks. Damian Drop, diecezjalny duszpasterz powołań. Na zakończenie pątnicy odśpiewali Apel Maryjny.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję