Reklama

Niedziela Legnicka

Jubileusz magdalenek

Siostry św. Marii Magdaleny od Pokuty są obecne w mieście Lubań już od 700 lat.

Niedziela legnicka 27/2021, str. I

[ TEMATY ]

siostry Magdalenki

Ks. Piotr Nowosielski/Niedziela

Uczestników wydarzenia powitała Matka Generalna

Uczestników wydarzenia powitała Matka Generalna

Jubileusz lubańskich sióstr miał być celebrowany w 2020 r., ale z uwagi na sytuację pandemiczną został przełożony. Wydarzenie, na które wszyscy czekaliśmy odbyło się 19 czerwca br. Dom Generalny oraz miejski rynek były miejscami celebracji głównych uroczystości.

Z historii

Magdalenki w Lubaniu pojawiły się w 1320 r., a to za sprawą fundacji księcia świdnicko-jaworskiego Henryka, syna Bolka I Surowego i Beatrycze Askańskiej. Założony dom był wówczas filią klasztoru w Nowogrodźcu nad Kwisą, ufundowanego w 1217 r. przez św. Jadwigę Śląską i jej męża Henryka Brodatego.

W Domu Generalnym

Reklama

Celebrację jubileuszu rozpoczęła Przełożona Generalna s. Wiesława Kopij, witając wszystkich przybyłych na uroczystość. Wśród nich obecni byli dobrodzieje zgromadzenia, przedstawiciele różnych instytucji, duchowieństwo, goście z zagranicy w tym z przygranicznego klasztoru sióstr cysterek z Marienthal z Niemiec i oczywiście siostry, które zjechały na ten dzień do Lubania z placówek, w których pracują na co dzień w Polsce i za granicą. Ponadto w Domu Generalnym odbyło się poświęcenie krzyża jubileuszowego i figury św. Jadwigi Śląskiej, którego dokonał wikariusz generalny biskupa wrocławskiego ks. dr Adam Łużniak. Spotkanie uświetnił okolicznościowy wykład krakowskiego historyka Piotra Stefaniaka i otwarcie wystawy poświęconej historii zgromadzenia. Oprawę muzyczną zapewniły dzieci Szkoły Muzycznej I stopnia w Lubaniu.

Rynek miasta

Druga część uroczystości odbyła się na miejskim rynku. Złożyły się na nią: inscenizacja poświęcona św. Jadwidze Śląskiej, modlitwa Koronką do Miłosierdzia Bożego, okolicznościowa konferencja nt. pokuty wygłoszona przez dr. Zbigniewa Chromego z Wałbrzycha oraz koncert jubileuszowy. Eucharystii przewodniczył wrocławski biskup pomocniczy Jacek Kiciński CMF. Przybyły na te uroczystości bp Zbigniew Kiernikowski, złożył na ręce sióstr swoje życzenia oraz przekazał pamiątkową ikonę.

Dziękczynienie

– Dziś stajemy przepełnione duchem wdzięczności i wewnętrznej radości wobec Pana Boga, który pozwolił trwać siostrom magdalenkom w Lubaniu nieprzerwanie 700 lat. Dzieje magdalenek na tych ziemiach, są przykładem działania Opatrzności Bożej, której siostry zawsze oddawały swe losy. A wskazują one na to, że ci którzy zaufali Panu, mogą naprawdę dokonywać wielkich dzieł. Że są w stanie powstawać wiele razy, jak feniks z popiołów i służyć Bogu i ludziom tak, jak On tego chce. Klasztor bowiem przetrwał 10 wojen, 6 pożarów, epidemię dżumy, trzykrotną zmianę przynależności państwowej, reformację, pruską sekularyzację klasztoru, kulturkampf i problemy wewnętrzne po zakończeniu II wojny światowej. To znak, że my, magdalenki, jesteśmy światu potrzebne, że nasz charyzmat wynagradzania Panu Bogu za grzechy świata i ludzi jest wciąż aktualny – stwierdziła Matka Generalna.

2021-06-29 13:49

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Są w Lubaniu od 700 lat

Niedziela legnicka 27/2020, str. I

[ TEMATY ]

jubileusz

siostry Magdalenki

Ks. Piotr Nowosielski

Biskup legnicki w gronie sióstr, które świętują jubileusz

Biskup legnicki w gronie sióstr, które świętują jubileusz

Siostry magdalenki od Pokuty (CSMM) w sobotę 20 czerwca obchodziły w domu generalnym w Lubaniu jubileusz 700-lecia obecności w tym mieście.

Wydarzeniu przewodniczył bp Zbigniew Kiernikowski. Do obchodów siostry przygotowywały się przez 7-letnią nowennę. Z uwagi na panującą pandemię, obchody z udziałem mieszkańców miasta przełożono na czerwiec przyszłego roku. – Miało być uroczyście. Miało być na Rynku, z udziałem mieszkańców. Miało być w gronie zaproszonych czcigodnych gości, a Opatrzność Boża dopuściła inny scenariusz wydarzeń. Nie przeraża nas to, wręcz przeciwnie – z nadzieją patrzymy w przyszłość i w myśl sentencji Owidiusza, że koniec wieńczy dzieło, wielkie świętowanie odkładamy na przyszły rok – powiedziała przełożona generalna s. M. Wiesława Kopij, która powitała biskupa legnickiego i przybyłe z różnych domów zakonnych siostry.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek przed „Anioł Pański”: służenie innym sprawia, że wzrastamy

2021-09-19 12:24

[ TEMATY ]

Anioł Pański

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

„Służba nas nie umniejsza, ale sprawia, że wzrastamy” – przypomniał Ojciec Święty w rozważaniu przed niedzielną modlitwą „Anioł Pański”

Papież nawiązał do czytanego w 25 niedzielę zwykłą fragmentu Ewangelii (Mk 9, 30-37), mówiącego o sprzeczce uczniów w drodze do Jerozolimy o to, który „z nich jest największy”. Wtedy Pan Jezus powiedział im, że „Jeśli ktoś chce być pierwszym, niech będzie ostatnim ze wszystkich i sługą wszystkich” (w. 35). Oznaczają one, że wartość osoby nie zależy od kryteriów świata, lecz mierzy się je służbą. Oznacza to czynienie, jak Jezus, który „nie przyszedł, aby Mu służono, lecz żeby służyć” (Mk 10, 45). Zatem jeśli chcemy naśladować Jezusa, musimy podążać drogą służby. Nasza wierność Panu zależy od naszej gotowości do służby – wskazał Franciszek.

CZYTAJ DALEJ

Święci na ulicach Wrocławia

2021-09-19 22:12

[ TEMATY ]

relikwie

św. Stanisław

św. Dorota

procesja

archidiecezja wrocławska

Magdalena Lewandowska

Ulicami Wrocławia przeszła procesja z relikwiami śś. Stanisława i Doroty

Ulicami Wrocławia przeszła procesja z relikwiami śś. Stanisława i Doroty

Już po raz 24 przez wrocławski Rynek przeszła procesja z relikwiami śś. Stanisława i Doroty.

Procesja nawiązuje do średniowiecznej tradycji, a wskrzeszona została po powodzi w 1997 r. Wrocławianie dziękują w niej za uchronienie od wielkiej wody i innych kataklizmów i proszą – za wstawiennictwem świętych – o dalszą opiekę nad miastem. – Nasze wyjście na ulice miasta to nie okazja, by protestować przeciw komuś. To świadectwo wiary, że Bóg powołuje nas do świętości. Prosimy Boga o zachowanie od naturalnych kataklizmów, ale też by zachował nas od jakichkolwiek duchowych klęsk – mówił w Bazylice Garnizonowej ks. Arkadiusz Krziżok, dyrektor Wydziału Duszpasterskiego Wrocławskiej Kurii.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję