Reklama

Niedziela Kielecka

„Perła z Umbrii” w naszych parafiach

Wierni ufają w orędownictwo św. Rity i chcą mieć ją u siebie.

Niedziela kielecka 27/2021, str. VI

[ TEMATY ]

relikwie

peregrynacja

św. Rita

T.D.

Relikwiarz św. Rity w kazimierskim kościele Podwyższenia Krzyża

Relikwiarz św. Rity w kazimierskim kościele Podwyższenia Krzyża

W ostatnim numerze Niedzieli kieleckiej pisaliśmy o trwałym kulcie św. Rity w Kazimierzy Wielkiej w parafii Podwyższenia Krzyża Świętego, ale nie jest to jedyny przypadek. Dwa lata temu relikwie św. Rity zostały sprowadzone do parafii św. Apostołów Piotra i Pawła w Rembieszycach i wydarzyło się to, podobnie jak w Kazimierzy, z inicjatywy wiernych, których grupka jeździła do Krakowa na modlitwy ku czci św. Rity. Sprowadzenie relikwii zasugerowali państwo Andżelika i Michał Steciakowie, notabene uhonorowani tytułem „Rodzina Roku”. Anonimowo zostały ufundowane relikwiarz i figura św. Rity, a Rycerze Kolumba sprawili specjalny ornat na uroczystości ku jej czci. Są one sprawowane 22 dnia każdego miesiąca, z Mszą św., kazaniem, prośbami i podziękowaniami do św. Rity, z błogosławieństwem relikwiami. – Św. Rita zadomowiła się u nas. Codziennie stoją przy jej figurze żywe róże. Nie powiem, że na uroczystości przychodzą wielkie tłumy, ale jest dla kogo odprawiać, Czasami przyjeżdża ktoś spoza parafii – opowiada proboszcz ks. Zbigniew Bień. Rembieszyce dopracowały się własnego obyczaju związanego ze świętą, a jest nią „Herbatka rembieszycka św. Rity”. To mieszanina naturalnej czarnej herbaty z zasuszonymi płatkami róż, święconymi podczas uroczystości. Aromatyzowana herbatka jest oryginalnie pakowana, z etykietą, a udostępniania wiernym na tacy podczas comiesięcznych modlitw.

Próbę zaszczepienia kultu św. Rity od niedawna podjęła parafia św. Rozalii w Skorzeszycach, z inspiracji grupki czcicieli, w tym takich, którzy zetknęli się z nim we Włoszech. – Kwestia czasu, aby tego rodzaju kult mocno się przyjął, dopiero zaczynamy – tłumaczy proboszcz, ks. Włodzimierz Jastrząb. Podkreśla, że w stosunku do pierwszego w kolejnych spotkaniach znacznie wzrosła liczba próśb do św. Rity.

Reklama

Św. Rita odbiera także kult m.in. w Żębocinie i w Skalbmierzu, gdzie 22 maja otwarto przychodnię im. św. Rity. Wydarzenie poprzedziła Msza św. w kościele parafialnym, został jej również poświęcony zasadzony przed budynkiem dąb. Wierni z niektórych parafii korzystają z wydarzeń dotyczących św. Rity, tam, gdzie kult już został zaszczepiony; i tak np. grupa czcicieli św. Rity z Probołowic regularnie uczestniczy w kazimierskich obchodach 22. dnia każdego miesiąca, jak mówi Niedzieli ks. prob. Krzysztof Wrzesień (zaznaczając zarazem obecność Probołowic na szlaku św. Jakuba).

W 2008 r. św. Rita została ustanowiona drugą patronką kościoła św. Antoniego z Padwy w Kielcach. Od tamtego czasu kult świętej dobrze się rozwijał. Co poniedziałek parafianie uczestniczą w nabożeństwach ku czci św. Rity: Koronce o godz. 17.15 oraz Nowennie do św. Rity (17.30). Jest w parafii grupa jej wiernych czcicieli. Uroczystości odpustowe odbywają się 22 maja. Bp Jan Piotrowski, goszcząc w tamtejszej parafii, powiedział m.in.: „Droga św. Rity była trudna, ale nie beznadziejna, bo pełna miłości i wierności małżeńskiej. Kolejny etap jej życia związany był z zakonem, kontemplacją. Pamiętajmy, że to nie beatyfikacje i kanonizacje czynią świętych i błogosławionych, one tylko potwierdzają, że takimi byli. Świętymi czyni ich wierne życie duchem Ewangelii – zwłaszcza nauką ośmiu błogosławieństw, przykazaniami i czynami miłosierdzia”. Bp Piotrowski poświęcił wówczas figurę drugiej patronki kościoła.

Gdy Ritę (Margheritę) – średniowieczną zakonnicę, a wcześniej żonę (męża despoty), matkę, wreszcie wdowę, doświadczoną całą gamą ludzkich trudów i przeciwności, kanonizował papież Leon XIII, nazwał ją „drogocenną perłą Umbrii”. Znajomość życia z jego blaskami i cieniami, to atuty tej świętej – zakonnicy Zakonu Augustianek, gdzie jako osoba nieumiejąca czytać i pisać podejmowała najcięższe posługi. Jest niezawodną patronką spraw trudnych i beznadziejnych, których sama wielokroć doświadczyła.

2021-06-29 13:49

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Święta Rita - patronka trudnych spraw

[ TEMATY ]

św. Rita

pl.wikipedia.org

22 maja Kościół wspomina św. Ritę z Cascii, zakonnicę, patronkę trudnych spraw. Do jej wizerunków w kościołach przybywają często ludzie modląc się o wstawiennictwo w sprawach beznadziejnych, młodzi powierzają opiece św. Rity swoje egzaminy, przychodzą tu także zakochani. O tym, że św. Rita wysłuchuje ich próśb, świadczą tabliczki wotywne i płonące świece.

Margherita (od niej skrót „Rita”) urodziła się w 1367 r. w Cascii w Umbrii, w środkowych Włoszech. Została zmuszona do małżeństwa z Ferdynandem Mancinim, któremu urodziła dwóch synów. Brutalny małżonek został zamordowany w 1401 r., obaj synowie przysięgli krwawą zemstę. Rita modliła się gorąco, aby jej dzieci nie były mordercami – zginęli w 1402 r. Choć z trudem znosiła swój los, przebaczyła oprawcom. Chciała wstąpić jako pustelnica do zakonu augustianek w Cascii, ale nie została przyjęta. Tradycja mówi, że w nocnym widzeniu ukazali się jej święci Jan Chrzciciel, Augustyn i Mikołaj z Tolentino, którzy zaprowadzili ją do bram zakonnych. Po wielokrotnych odmowach prośba została wysłuchana i w 1407 r. Ritę przyjęto do wspólnoty augustiańskiej.

CZYTAJ DALEJ

O. Leon Knabit: Jeszcze raz o kobietach i mężczyznach

2021-09-16 14:16

[ TEMATY ]

duchowość

rodzina

Karol Porwich

Ostatni artykuł o. Leona Knabita cieszył się dużym zainteresowaniem, odbiorem zarówno pozytywnym, jak i tym mniej. W odpowiedzi głos zabiera sam benedyktyn.

Słyszałem głosy, że mój artykuł „Miłość musi być wymagająca” (Zobacz) był stronniczy – przeciw mężczyznom. Jeśli tak zostałem zrozumiany, to tutaj stwierdzam, że jest bardzo wielu wspaniałych mężczyzn – mężów i ojców, żyjących długie lata w szczęśliwym małżeństwie, kochanych szczerze przez swoje dzieci, widzące w nich wzór do naśladowania i gwarancję bezpieczeństwa.

CZYTAJ DALEJ

Rok szkolny w Europie w czasach pandemii: testy, maseczki, kary dla niezaszczepionych nauczycieli

2021-09-18 08:57

[ TEMATY ]

koronawirus

Karol Porwich/Niedziela

W większości regionów Unii Europejskiej rozpoczął się nowy rok szkolny. W niektórych krajach, np. we Francji i w Czechach w szkołach przeprowadza się testy. W Hiszpanii zmniejszono wymagany dystans społeczny do 1,2 metra. Z kolei w Szwecji nie wprowadzono żadnych dodatkowych restrykcji.

We Francji prawie 12,3 mln uczniów wróciło do szkół 2 września i od tego dnia około 3 tys. klas zostało zamkniętych z powodu Covid-19, w tym 545 w minionym tygodniu. Tygodniowo przeprowadza się około 600 tys. testów w szkołach. Nauczyciele i dzieci powyżej 6. roku życia noszą maseczki przez cały czas nauki z wyjątkiem zajęć sportowych. Szczepienia dla dzieci powyżej 12 lat organizowane są również w szkołach od 2 września i wymagana jest zgoda rodziców.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję