Reklama

Niedziela Podlaska

Wyjątkowe miejsce

Nauczanie św. Jana Pawła II ujęte w encyklice Familiaris consortio realizuje parafia św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Milejczycach.

Niedziela podlaska 27/2021, str. VI

[ TEMATY ]

seniorzy

dom seniora

Profil FB Klubu Seniora w Milejczycach

Kreatywne seniorki rozwijają swoje pasje

Kreatywne seniorki rozwijają swoje pasje

Potwierdza to wyremontowany, z inicjatywy ks. Jarosława Rosłona, drewniany dom kościelny, który został przeznaczony na dom dziennego pobytu dla seniorów z gminy Milejczyce. Mimo niektórych braków w wyposażeniu, klub seniora rozpoczął już swoją działalność.

Szeroki wachlarz możliwości

Reklama

Spotkanie informacyjne dotyczące zapobiegania chorobom cywilizacyjnym, tj. zawałom, udarom i cukrzycy po raz pierwszy odbyło się 27 maja. Kolejne zajęcia z rękodzieła, usprawniły ręce naszym seniorom, a wykonane przedmioty upiększyły ich mieszkania. 9 czerwca prawnik udzielił im również pierwszych porad. Po wyposażeniu kuchni rozpoczną się warsztaty kucharskie. Na początek planowane są zajęcia z kuchni gruzińskiej. Ponadto, będzie można skorzystać z wizyty u lekarza. Wyczekiwane są zabiegi rehabilitacyjne. Zakup busa z pewnością ułatwi transport podopiecznych. Seniorzy mogą liczyć na różnorodność zajęć: komputerowych, kulturalnych, prozdrowotnych, z zakresu kultury fizycznej czy rozwijających indywidualne zainteresowania. Warsztaty usprawniają manualnie i intelektualnie, co jest szczególnie ważne w przypadku osób starszych. Wielkim atutem spotkań jest bliskość miejsca zamieszkania. W bezpłatnych zajęciach mogą brać udział zarówno katoliccy, jak i prawosławni mieszkańcy naszej gminy. Co więcej, w klubie seniora będą odbywać się spotkania parafialne np. rady parafialnej czy integracyjno-parafialne.

Rys historyczny

Dom seniora, pomimo tego że należy do wiekowych budynków, nie został wpisany do rejestru zabytków, ani tez do ewidencji zabytków. Powstał w 1901 r. jako parafialna szkoła cerkiewna. Jego powstanie datuje się na okres likwidacji katolickiej parafii w Milejczycach po powstaniu styczniowym i przejęciu całego jej majątku przez prawosławną cerkiew. Odkryta podczas remontu wewnętrzna numeracja belek świadczy o tym, iż dom jest o wiele starszy niż początek XX wieku, gdyż został skądś przeniesiony. Według wydarzeń historycznych, parafialna szkoła cerkiewna istniała zapewne niecałe 14 lat. W okresie międzywojennym w budynku mieściła się powszechna szkoła polska. Z akt diecezjalnych wynika, że jeszcze w 1926 r. parafia katolicka w Milejczycach udostępniała szkole budynek kościelny. Po wojnie, dom kościelny został przeznaczony na mieszkanie dla organisty. W latach 60. XX wieku ks. Benedykt Karpiński poprosił mego tatę o zbudowanie ścianki działowej w największej sali domku. Poprzez zmniejszenie kubatury pomieszczenia, utworzono kameralną salę katechetyczną, w której katecheza odbywała się do lat 90. XX wieku.

Troska o świadków przeszłości

W 1945 r. dom został pokryty nowym dachem gontowym. W okresie późniejszym zmieniono go na blachę. W ostatnim czasie na jego kamiennym fundamencie pojawiły się pęknięcia, a miejscami nawet duże rozszczelnienia. Problemem dla malejącej liczebnie parafii było sfinansowanie remontów z własnych środków. Z pomocą przyszedł ksiądz proboszcz, który dołożył starań, aby uzyskać fundusze z różnych instytucji i urzędów na wyposażenie wnętrza. Ksiądz Rosłon nadzorował remont domu, który rozpoczął się w lipcu 2020 r. Jako inicjator utworzenia domu opieki dziennej dla seniorów, dostrzegł potrzebę pomocy ludziom starszym i potrafił docenić tę grupę społeczną. W parafii w Milejczycach nie ma mowy o zepchnięciu starszych na margines życia. Wszak starszy człowiek to ,,świadek przeszłości i inspirator mądrości dla młodych i dla przyszłości” (FC 27).

2021-06-29 13:49

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Z wizytą na Brochowie

Niedziela wrocławska 4/2020, str. V

[ TEMATY ]

jasełka

przedstawienie

dom seniora

Agnieszka Bugała

Uczniowie, pod opieką katechetki Magdaleny Skuzy, zaprezentowali jasełka

Uczniowie, pod opieką katechetki Magdaleny Skuzy, zaprezentowali jasełka

Uczniowie z Szermierczej Sportowej Szkoły Podstawowej nr 85 we Wrocławiu odwiedzili Dzienny Dom Pomocy na Brochowie. Zaprezentowali bożonarodzeniowe jasełka, koncert kolęd i pokaz szermierki.

W działającym od sierpnia 2019 r. Dziennym Domu Pomocy nr 1 i nr 2 spotkało się 10 stycznia kilka pokoleń – uczniowie, ich opiekunowie, kadra DDP i klienci Domu, którzy nie kryli wzruszeń.

CZYTAJ DALEJ

Abp Paglia: w kontekście pandemii Papież upomniał się o nienarodzonych

2021-09-28 15:32

[ TEMATY ]

aborcja

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

To ważne, że Papież sytuuje kwestię aborcji i eutanazji w kontekście zdrowia publicznego. Jeśli opieka zdrowotna ma być rzeczywiście publiczna, powszechna, to nie może wykluczać nienarodzonych i starców. Tak papieskie słowa komentuje abp Vincenzo Paglia, przewodniczący Papieskiej Akademii Życia. Zwracając się wczoraj do członków Akademii Franciszek ponownie w mocnych słowach wypowiedział się przeciw aborcji i eutanazji.

Papież zauważył, że aborcyjne prawo nie tylko przyzwala na zabójstwo, ale także oswajają nas z tym, że zabójstwo, uciekanie się do usług płatnego mordercy jest sposobem na rozwiązywanie naszych problemów. Zdaniem Franciszka jest to straszny nawyk, przejaw kultury odrzucenia, która zabija również osoby starsze za pomocą eutanazji. Zdaniem abp. Paglii to bardzo ważne, że słowa te padły właśnie w kontekście zmagania się z pandemią.

CZYTAJ DALEJ

Koronka na ulicach miast

2021-09-28 17:18

Fot. Niedziela Wrocławska

Koronka na ulicach miast w Oławie, przy parafii Miłosierdzia Bożego

Koronka na ulicach miast w Oławie, przy parafii Miłosierdzia Bożego

Na ulicach miast w całej Polsce modlono się Koronką do Miłosierdzia Bożego. W akcję włączyło się wiele parafii z archidiecezji wrocławskiej.

Jednym z takich miejsc był plac obok kościoła ojców kapucynów przy ul. Sudeckiej. Wierni zgromadzili się równo o godz. 15 aby odmówić Koronkę w intencjach podanych przez organizatorów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję