Reklama

Niedziela Częstochowska

Wdzięczność za łódź Kościoła

Chcemy dziękować Bogu za 40 lat tej rodziny Bożej, za to, że w tym kościele mogą być sprawowane sakramenty, a to jest możliwe dzięki temu, że mamy tutaj kapłana – mówił bp Andrzej Przybylski w parafii Najświętszej Maryi Panny Różańcowej w Kotowicach.

Niedziela częstochowska 27/2021, str. V

[ TEMATY ]

prezentacja parafii

Kotowice

Beata Pieczykura/Niedziela

W roku dedykowanym św. Józefowi poświęcenie jego figury ma szczególne znaczenie

W roku dedykowanym św. Józefowi poświęcenie jego figury ma szczególne znaczenie

Radość ze wszystkich wydarzeń, które dokonały się przez 40 lat istnienia parafii, gromadziła wiernych i duszpasterzy, którzy jednym głosem z wdzięcznością śpiewali: „Błogosław nam, Panie”. Razem z nimi 20 czerwca modlił się bp Andrzej Przybylski, przewodniczył Mszy św. i wygłosił homilię. W Roku św. Józefa, w 40. roku istnienia parafii i 30. kapłaństwa proboszcza ks. Mirosława Wójcika poświęcił figurę św. Józefa i oddał parafian pod jego opiekę.

Obudzić wiarę

Biskup Andrzej mówił o wierze, odwadze i umiłowaniu Kościoła. Nawiązał do Ewangelii o burzy na jeziorze. Przypomniał, że św. Piotr obudził Jezusa. Ten obraz jest symbolem tego, że człowiek nie panuje m.in. nad żywiołami i swoim życiem. Dlatego trzeba obudzić wiarę w żywego Boga. Biskup tłumaczył, co zrobić, by nie uśpić wiary. Do tego są potrzebne dwie rzeczywistości. Pierwsza to Kościół, którego symbolem jest łódź. – Kościół się uobecnia w takich świątyniach jak wasza. To jest łódka na morzu waszego życia – mówił. Druga rzeczywistość to kapłani. – Kapłan jest powołany jak św. Piotr, aby być w łódce i budzić ludzi, budzić wiarę, prowokować do nawrócenia. W tym kontekście bp Przybylski apelował: – Przychodźcie do tej łodzi, bądźcie co najmniej w niedziele na Mszy św. Módlcie się za swojego księdza i dziękujcie za niego. Patrząc na niego, dziękujcie za każdego kapłana i módlcie się o nowe powołania kapłańskie i zakonne.

Mała i pobożna wspólnota

Reklama

Modlący się w tym miejscu doświadczają blasku Bożej miłości, gdy wpatrują się w Chrystusa podczas wszystkich celebracji, ponieważ w ołtarzu głównym znajduje się obraz Jego Serca. O tym przymiocie Boga przypomina im obecność w świątyni św. Faustyny Kowalskiej w znaku relikwii. – To mała wspólnota pobożnych ludzi, związana z parafią – powiedział Niedzieli ks. Mirosław Wójcik, proboszcz parafii Najświętszej Maryi Panny Różańcowej w Kotowicach. Trwają przed Bogiem zarówno indywidualnie, jak i we wspólnotach, takich tak: cztery róże różańcowe, Bractwo Miłośników Miłosierdzia, Arcybractwo Najświętszego Serca Pana Jezusa, Pomocnicy Najświętszej Maryi Panny, ministranci i chór Salve Regina.

Uduchowieni przez media

Księdza proboszcza raduje czytelnictwo prasy katolickiej – Niedzieli czy Mojego Pisma Tęcza i to, że wierni słuchają katolickich rozgłośni radiowych. – To pomaga w duszpasterstwie. Wierni chętnie czytają i słuchają, np. Mszy św., nabożeństw czy rozważań. Można powiedzieć, że są uduchowieni przez media – opowiada ks. Wójcik.

Parafia znajduje się na szlaku pielgrzymim. Gości więc pątników z pielgrzymek krakowskiej, góralskiej, Wyższego Seminarium Duchownego w Gnieźnie, czyli duchowieństwa i kleryków archidiecezji gnieźnieńskiej oraz czcicieli Bożego Miłosierdzia.

W dniu jubileuszu wierni z dumą mówili: – Nasza parafia jest nieduża, ale pracowita. W ostatnich latach przeprowadziliśmy remont kapitalny kościoła i plebanii. Cmentarz jest zadbany. Powstała aleja im. Jana Pawła II. Pragniemy, aby parafia dalej się rozwijała.

2021-06-29 13:49

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Z Jasnej Góry do Łodzi

Niedziela łódzka 34/2021, str. I

[ TEMATY ]

prezentacja parafii

Ks. Paweł Gabara

O. Wojciech Dec – paulin, proboszcz parafii Dobrego Pasterza w Łodzi

O. Wojciech Dec – paulin, proboszcz parafii Dobrego Pasterza w Łodzi

Przyjechali do Łodzi, by głosić słowo Boże i razem budować wspólnotę Kościoła.

W 100-lecie diecezji łódzkiej do pracy duszpasterskiej w Łodzi dołączyły dwa zgromadzenia zakonne. Decyzją Metropolity Łódzkiego w parafii Podwyższenia Świętego Krzyża od pierwszej niedzieli sierpnia swoją posługę rozpoczęli oo. dominikanie, natomiast w parafii Dobrego Pasterza ojcowie z Zakonu Świętego Pawła Pierwszego Pustelnika, potocznie nazywani paulinami.

CZYTAJ DALEJ

Niemcy: tysiące uczestników „Marszu dla życia” w Berlinie

2021-09-19 08:09

[ TEMATY ]

życie

Niemcy

marsz dla życia

marciaperlavita.it

10. Marsz dla Życia, Rzym 2021

10. Marsz dla Życia, Rzym 2021

Około 4,5 tys. osób uczestniczyło 18 września w 17. „Marszu dla życia”, wspólnie protestując przeciw tzw. „wspomaganej śmierci” i przerywaniu ciąży. Demonstrację przygotowało niemieckie stowarzyszenie Prawo do Życia (BVL), skupiające 15 organizacji.

Według organizatorów, odbywający się rokrocznie „Marsz dla życia” jest największym w Niemczech zgromadzeniem na rzecz ochrony życia. Przeciwko temu ponownie wybuchają na nowo protesty, których uczestnicy żądają „prawa do seksualnego samookreślenia” i do nieograniczonej dopuszczalności aborcji.

CZYTAJ DALEJ

V Bolesławiecki Marsz dla Życia i Rodziny

2021-09-19 19:32

ks. Waldemar Wesołowski

Ulicami Bolesławca przeszedł V Marsz dla Życia i Rodziny pod hasłem „Tato – bądź, prowadź, chroń”.

Po kilkuletniej przerwie to wydarzenie powróciło na ulice miasta. Bolesławiecki marsz był jedynym, jaki odbył się na terenie diecezji legnickiej. Odbył się w łączności z marszem ogólnopolskim, jaki odbył się w Warszawie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję