Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

Pamiątka Roku św. Józefa

Kościół parafialny w Dziwnowie kształtem nawiązuje do łodzi, symboliki pierwotnego kościoła i trudu pracy na morzu.

Niedziela szczecińsko-kamieńska 26/2021, str. V

[ TEMATY ]

prezentacja parafii

Ks. Marcin Miczkuła

Kościół według projektu inż. Ottona Odona

Kościół według projektu inż. Ottona Odona

Pośród wielu nadmorskich miejscowości, jedną z ciekawiej położonych jest Dziwnów. Zlokalizowany na obu brzegach cieśniny Dziwny, z jednej strony opiera się o morski brzeg, z drugiej o rzekę. W średniowieczu, ze względu na położenie, było to bardzo strategiczne miejsce. W 1170 r. w jego pobliżu miała miejsce bitwa morska.

Ewangelia w remizie

Pierwszą wzmiankę o tej wiekowej osadzie rybackiej znajdujemy w 1243 r. Po tym czasie strategiczne znaczenie Dziwnowa zaczyna gasnąć. W XIX wieku zaczęto odkrywać lecznicze walory położenia miejscowości, która zaczyna się rozrastać jako kurort. Powstają tu liczne domy leczniczo-wczasowe. Ówczesna gmina ewangelicka postanawia w tym miejscu wybudować świątynię. W 1891 r. zostaje wybudowany kościół neogotycki, który w czasie II wojny światowej zostaje uszkodzony. Po wojnie, ze względu na zły stan budynku, do kultu zostaje dostosowana remiza ratownictwa morskiego. Poświęcenie tej kaplicy odbyło się 26 kwietnia 1946 r. Dokonał go ks. Henryk Kulikowski, proboszcz z Kamienia Pomorskiego. W latach 50. XX wieku kościół ewangelicki został rozebrany. W 1972 r. do Dziwnowa trafia pierwszy duszpasterz rezydujący w miejscowości jako rektor kaplicy, ks. Franciszek Wojtuń. 25 kwietnia 1973 r. zostaje erygowana parafia św. Józefa w Dziwnowie. Pierwszym proboszczem został mianowany ks. Franciszek Wojtuń. To on podjął starania o budowę kościoła parafialnego na miejscu wspominanej już remizy.

Reklama

Projekt świątyni wykonany został przez Ottona Odona. W prezbiterium znajduje się mozaika przedstawiająca Świętą Rodzinę. Na ścianach bocznych kościoła mieści się Droga Krzyżowa wykonana w technice sgraffito i mozaiki przez Kazimierza Bieńkowskiego. Budowę kościoła i plebanii zakończył proboszcz ks. Stefan Kałużny. Podsumowaniem wszelkich starań było poświęcenie kościoła przez bp. Jerzego Strobę, 28 sierpnia 1977 r.

Kolejnymi proboszczami byli ustanowieni: ks. Wenancjusz Bororwicz, ks. Jan Faron, ks. Tadeusz Walczyk, ks. Marek Prusiewicz oraz ks. Karol Wilczyński. Dziś urząd proboszcza piastuje ks. kan. Andrzej Miś, który kontynuuje duszpasterstwo rozpoczęte przez poprzedników.

Rozważania o św. Józefie

W parafii żywy jest kult patrona. Każdego 19. dnia miesiąca odbywa się nabożeństwo do św. Józefa, na które parafianie oraz goście z różnych stron naszego kraju składają swoje intencje, aby przyzywać wstawiennictwa tego wielkiego orędownika. W parafii uroczyście świętuje się dwa odpusty św. Józefa: 19 marca i 1 maja. W Roku Jubileuszowym św. Józefa parafianie podjęli dwie nowenny różańcowe poprzedzające odpusty, w które włączyło się ponad 50 rodzin. Modlitwa przed odpustem marcowym była odmawiana w intencji rodziny, aby „były Bogiem silne”, natomiast przed majowym w intencji mężczyzn, żeby św. Józef był dla nich wzorem i orędownikiem. Nowennę kończyło nabożeństwo eucharystyczne. Z okazji Roku św. Józefa parafia we współpracy ze szkołą podstawową i przedszkolem zorganizowała miejsko-gminny konkurs plastyczny o św. Józefie. Na konkurs wpłynęło ponad 30 prac. Jury oceniło grafiki i przyznało trzy pierwsze miejsca w każdej kategorii. Jednak zwycięzcami są wszyscy, którzy podjęli się wyzwania przygotowania wizerunku Opiekuna Rodzin. Jako pamiątka Roku św. Józefa powstała na fasadzie kościoła mozaika Boga Ojca. Na świątyni dedykowanej ziemskiemu ojcu Pana Jezusa umieszczona została podobizna Jego Ojca Niebieskiego. Św. Józef ma nas właśnie do Niego prowadzić.

Święty Józefie, troskliwy obrońco Chrystusa, módl się za nami!

2021-06-22 14:25

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jedyne takie miejsce

Niedziela łódzka 31/2021, str. V

[ TEMATY ]

prezentacja parafii

Piotr Drzewiecki

Gmach świątyni

Gmach świątyni

Jest najbardziej charakterystycznym kościołem w Łodzi. Bez niego krajobraz miasta nie byłby taki sam.

Kościół Przemienienia Pańskiego przy ulicy Rzgowskiej 88 jest miejscem modlitwy dla miejscowej ludności od ponad wieku. Przez ten czas bryła budynku zdołała się wkomponować w krajobraz miasta, stając się perełką w architektonicznej koronie Łodzi. Z uwagi na niezwykłą fasadę świątynia zwana jest „Białym kościołem”. Każde kolejne pokolenie dokładało swoją cegiełkę do rozbudowy tego niezwykłego miejsca.

CZYTAJ DALEJ

Nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły!

[ TEMATY ]

modlitwa

nowenna

Wiesław Podgórski

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Zachęcamy do odmawiania Nowenny do Matki Bożej rozwiązującej węzły. Już od dziś poświęć kilka minut w Twoim życiu i zwróć swą twarz ku Tej, która zdeptała głowę szatanowi.

1. Znak krzyża

CZYTAJ DALEJ

Abp Paglia: w kontekście pandemii Papież upomniał się o nienarodzonych

2021-09-28 15:32

[ TEMATY ]

aborcja

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

To ważne, że Papież sytuuje kwestię aborcji i eutanazji w kontekście zdrowia publicznego. Jeśli opieka zdrowotna ma być rzeczywiście publiczna, powszechna, to nie może wykluczać nienarodzonych i starców. Tak papieskie słowa komentuje abp Vincenzo Paglia, przewodniczący Papieskiej Akademii Życia. Zwracając się wczoraj do członków Akademii Franciszek ponownie w mocnych słowach wypowiedział się przeciw aborcji i eutanazji.

Papież zauważył, że aborcyjne prawo nie tylko przyzwala na zabójstwo, ale także oswajają nas z tym, że zabójstwo, uciekanie się do usług płatnego mordercy jest sposobem na rozwiązywanie naszych problemów. Zdaniem Franciszka jest to straszny nawyk, przejaw kultury odrzucenia, która zabija również osoby starsze za pomocą eutanazji. Zdaniem abp. Paglii to bardzo ważne, że słowa te padły właśnie w kontekście zmagania się z pandemią.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję