Reklama

Niedziela Lubelska

Czas serca

Katolicki Uniwersytet Lubelski został powierzony opiece Serca Jezusowego przez pierwszego rektora ks. Idziego Radziszewskiego.

Niedziela lubelska 26/2021, str. VIII

[ TEMATY ]

KUL

Agnieszka Marek

Wspólnota uniwersytetu przybyła na swoje święto

Wspólnota uniwersytetu przybyła na swoje święto

Tegoroczne święto rozpoczęła Eucharystia z udziałem Senatu KUL pod przewodnictwem bp. Henryka Tomasika. – Człowieka trzeba mierzyć miarą serca, a więc miarą sumienia i ducha otwartego ku Bogu. Prosimy o serca mądre i wrażliwe na relacje z drugim człowiekiem i ze wspólnotą, zdolne do poszukiwania prawdy i wolności; serca wdzięczne Chrystusowi za Jego zbawczą miłość i zdolne do wypełniania Bożej woli – powiedział biskup senior diecezji radomskiej. Na zakończenie Mszy św. zgromadzeni odśpiewali Litanię do Najświętszego Serca Pana Jezusa, a rektor KUL ks. prof. Mirosław Kalinowski ofiarował Sercu Zbawiciela całą społeczność akademicką, a w sposób szczególny nowo powstałe Akademickie Bractwo Najświętszego Serca Pana Jezusa.

Źródło mądrości

Reklama

W drugiej części spotkania ks. prof. Mirosław Kalinowski przypomniał ideę założyciela uniwersytetu, który ustanowił Serce Jezusa patronem KUL, upatrując w Nim źródła wszelkiej mądrości. Podkreślił, że współcześnie sercem uczelni, a zarazem podstawowym motywem działalności i źródłem aksjologicznego systemu funkcjonowania, jest Najświętszy Sakrament, czyli rzeczywista obecność Jezusa Chrystusa. Ksiądz rektor nakreślił sylwetkę członka wspólnoty akademickiej KUL, który powinien kochać Chrystusa i Kościół; być człowiekiem szukającym prawdy; mądrym, potrafiącym uzasadnić swoje poglądy; odważnym i angażującym się w życie społeczne i pragnącym je udoskonalać w duchu przykazania miłości i poszanowania osoby ludzkiej; dojrzałym, zdolnym do piastowania odpowiedzialnych stanowisk i rozumnej pomocy drugiemu człowiekowi. – Chcemy budować wspólnotę akademicką zakorzenioną w wartościach wyrastających z Ewangelii – zapewnił ksiądz rektor. Podkreślił też szczególny wymiar święta, które wpisuje się w jubileusz 100. rocznicy zawierzenia narodu polskiego Boskiemu Sercu Zbawiciela.

Nagrody i medale

Święto patronalne było okazją do wręczenia odznaczeń państwowych pracownikom KUL. Prezydenta RP Andrzej Duda pośmiertnie przyznał Krzyż Wielki Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi w obronie niezależności Kościoła i nauki polskiej wobec systemu totalitarnego w Polsce po 1944 r. ks. prof. Antoniemu Słomkowskiemu, rektorowi KUL w latach 1944-51, a ks. prof. Czesławowi Bartnikowi Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi dla rozwoju filozofii oraz kultury chrześcijańskiej. Z rąk Adama Kwiatkowskiego, sekretarza stanu w Kancelarii Prezydenta RP, Krzyże Kawalerskie Orderu Odrodzenia Polski odebrali profesorowie ks. Krzysztof Góźdź i Cezary Taracha. Za zasługi w działalności na rzecz rozwoju nauki Srebrny Krzyż Zasługi odebrał dr Tomasz Sieniow, a Brązowe Krzyże Zasługi otrzymali profesorowie: Magdalena Charzyńska-Wójcik, Jolanta Klimek-Grądzka, ks. Mirosław Sitarz oraz Dariusz Skórczewski. Leszek Mądzik został uhonorowany Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości za zasługi dla Niepodległej.

W dniu 11 czerwca zostały także wręczone Nagrody im. hr. Anieli Potulickiej. Adam Zadroga, prezes Fundacji Potulickiej, przypomniał, że hrabina dbała o poziom edukacji i badań naukowych, promowała inicjatywy urzeczywistniające ideę chrześcijańskiego humanizmu i zwracała uwagę, by ekonomia szła w parze z celami społecznymi. Laureatami nagrody jej imienia zostali ks. prof. Adam Rybicki za wybitne osiągnięcia naukowe w duchu chrześcijańskiego humanizmu oraz Monika i Andrzej Demczukowie, właściciele sieci restauracji „Plackarnia”, w kategorii działalności społecznej.

2021-06-22 14:25

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rektor KUL: uniwersytet musi odpowiadać na współczesne problemy i wyzwania

[ TEMATY ]

KUL

facebook.com/KatolickiUniwersytetLubelski

Przysięga wiernośc nowego rektora KUL przy objęciu urzędu wykonywanego w imieniu Kościoła

Przysięga wiernośc nowego rektora KUL przy objęciu urzędu wykonywanego w imieniu Kościoła

Środowisko akademickie musi pomagać w odnalezieniu odpowiedzi na problemy i wyzwania współczesnego świata. Mamy potencjał, by stanowić naukowe i opiniotwórcze centrum wykraczające poza granice Polski – podkreśla rektor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II, ks. prof. Mirosław Kalinowski, który we wtorek rozpoczyna urzędowanie.

Rektor KUL zaznacza, że jego głównym celem jest tworzenie wspólnoty i jej wzmacnianie. „Wszystkim należny jest szacunek, razem możemy zbudować przyszłość” - dodaje. „Społeczność akademicka musi dostosowywać się do zmian cywilizacyjnych, kulturowych i technologicznych, ale nadrzędną ideą KUL jest relacja wiary i nauki, dlatego uniwersytet musi zachować swoją tożsamość, wynikającą ze ścisłego związku z nauczaniem społecznym Kościoła katolickiego” - powiedział ks. prof. Kalinowski.

CZYTAJ DALEJ

Abp Depo: nie ma kapłanów na próbę

2021-09-25 16:31

[ TEMATY ]

Jasna Góra

abp Wacław Depo

pielgrzymka kapłanów

Karol Porwich/Niedziela

Potwierdzamy drogę Chrystusa wejścia w nasze życie i sprawę wolności i wierności łasce, którą otrzymaliśmy nie tylko dla siebie, ale i dla drugich – powiedział abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, który 25 września przewodniczył w bazylice jasnogórskiej Mszy św. podczas 40. Pielgrzymki Kapłanów Archidiecezji Częstochowskiej. Odbyła się ona pod hasłem: „Słudzy Jedności” i była dziękczynieniem za beatyfikację kard. Stefana Wyszyńskiego.

Pielgrzymka rozpoczęła się nabożeństwem Drogi Krzyżowej na wałach, po której kapłani zgromadzili się na Eucharystii w bazylice.

CZYTAJ DALEJ

Abp Gallagher na Szczycie ONZ: nakarmienie głodnych to za mało

2021-09-25 15:35

Adobe Stock

W trwającym Szczycie Systemów Żywnościowych ONZ uczestniczą przedstawiciele Stolicy Apostolskiej. Abp Paul Gallagher, sekretarz ds. relacji z państwami, podczas swojego wystąpienia zaznaczył, że istnieje pilna potrzeba zintensyfikowania międzynarodowych działań na rzecz przekształcania systemów żywnościowych oraz zwalczania braku bezpieczeństwa żywnościowego i niedożywienia. „Głód jest powodem do wstydu” – powiedział duchowny.

Watykański odpowiednik ministra spraw zagranicznych przypomniał słowa Papieża Franciszka, że głód w XXI wieku jest nie tylko tragedią ludzkości, ale także prawdziwym powodem do wstydu. Konieczne jest podjęcie skutecznych działań, zamiast nieustannego formułowania deklaracji i strategii. Według Ojca Świętego, należy dążyć m.in. do wzmocnienia lokalnych gospodarek i zapewnienia ogólnodostępnej zdrowej diety, przy jednoczenym ograniczeniu marnotrawienia żywności, zrównoważeniu środowiska i poszanowaniu lokalnych kultur.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję