Reklama

Niedziela Kielecka

By byli głosem Jezusa

Biskup Jan Piotrowski ustanowił jedenastu nowych lektorów. Zostali nim mężczyźni uczestniczący w formacji wspólnoty Wojownicy Maryi z parafii Ducha Świętego.

Niedziela kielecka 26/2021, str. I

[ TEMATY ]

lektorzy

K.D.

Bp Piotrowski udzielił lektorom błogosławieństwa

Bp Piotrowski udzielił lektorom błogosławieństwa

Uroczystość odbyła się 8 czerwca w kościele parafialnym Na Stoku w Kielcach. W czasie Mszy św. bp Jan wraz ze zgromadzonymi kapłanami modlił się w intencji nowych lektorów i ich rodzin i wygłosił homilię do zebranych, którą poświęcił słowu Bożemu, tłumacząc misję lektora.

Wyjaśniał, że słowo Boże nie jest informacją, których w dzisiejszym świecie mamy nadmiar, ale „jest głosem samego Boga, który w Jezusie Chrystusie bezgranicznie kocha człowieka”.

Reklama

Podkreślał że „każda kultura jest godna Ewangelii, dlatego słowo Boże nigdy nie jest ekskluzywne, nie jest dla wybranych słuchaczy, ale jest Bożym darem dla wszystkich w myśl Jezusowej prawdy: „Przyjdźcie do mnie wszyscy, którzy utrudzeni i obciążeni jesteście, a ja was pokrzepię”. Dodał, że „dopóki głosimy Ewangelię, rozumiemy i wierzymy, że Bóg kocha wszystkich bez wyjątku”.

Przed błogosławieństwem nowych lektorów, zwrócił się do nich słowami: – Otrzymacie dziś błogosławieństwo do zaszczytnej funkcji lektora, będziecie czytać słowo Boże zgromadzonym na liturgii wiernym, staniecie się sługami objawionej prawdy, która rozjaśnia drogi ludzkiego życia, spełniajcie to zadanie z wielką wiarą i miłością, rozważajcie to słowo w sercu i bądźcie jego świadkami w codziennym życiu. Podkreślał, że „do tego potrzeba łaski wiary, która pozwoli przylgnąć do słowa Bożego”.

Ksiądz biskup życzył im „aby poprzez liturgiczną posługę lektora byli zawsze głosem Dobrej Nowiny, który serca wielu otworzy na obecność Jezusa Chrystusa w ich życiu”.

Reklama

Po homilii biskup kielecki udzielił jedenastu mężczyznom specjalnego błogosławieństwa. Lektorzy otrzymali krzyże, które będą nosili na piersi oraz Pismo Święte.

Mężczyźni przygotowywali się do funkcji lektorów pod opieką duchowego opiekuna wspólnoty ks. Adama Kaczmarczyka. Wspólnota ma charakter ogólnopolski. Mężczyźni dążą do wypełnienia swojego powołania do świętości, zawierzając się Najświętszej Maryi Pannie. Wspólnota gromadzi mężczyzn w różnym stanie i wieku, mężów i ojców. Formacja odbywa się poprzez życie sakramentalne, codzienną modlitwę różańcową, poznawanie nauki Kościoła, regularne braterskie spotkania w każdy czwarty piątek miesiąca połączone z Eucharystią. Mężczyźni biorą również udział w spotkaniach o charakterze ogólnopolskim. Wojownicy Maryi czerpią z duchowości św. Józefa, który jest dla nich wzorem do stawania się dobrym mężem i ojcem. Wspólnota czynnie uczestniczy w życiu parafii Ducha Świętego, animując różne wydarzenia modlitewne. Liderem wspólnoty jest Paweł Saruga.

W trakcie uroczystości lektorzy złożyli na ręce biskupa kieleckiego ofiarę na Dom Samotnej Matki w Wiernej Rzece oraz podarowali dla kościoła nakrycie na ambonę słowa Bożego i okładki na mszały.

2021-06-22 14:25

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Biskup ustanowił stałych lektorów i akolitów

[ TEMATY ]

bp Tadeusz Lityński

diecezja zielonogórsko‑gorzowska

lektorzy

akolici

ks. Adrian Put "/Niedziela"

Nowi akolici z bp. Tadeuszem Lityńskim

Nowi akolici z bp. Tadeuszem Lityńskim

W sobotę 5 czerwca bp Tadeusz Lityński ustanowił stałych lektorów i akolitów w diecezji zielonogórsko-gorzowskiej. Już od jutra rozpoczną oni posługę w kościołach na Środkowym Nadodrzu

Zarówno nowi lektorzy, jak i akolici, przygotowywali się do tej posługi przez ostatnie dwa lata pod kierunkiem ks. dr. Tomasza Sałatki. Studium liturgiczno-pastoralne wprowadzające w tematykę ich posługi odbywało się w Instytucie Filozoficzno-Teologicznym im. Edyty Stein w Zielonej Górze.

CZYTAJ DALEJ

Prymas Polski o uchodźcach: cierpienie tych ludzi jest naszym cierpieniem

2021-09-26 20:49

[ TEMATY ]

uchodźcy

vaticannews.va

„Cierpienie tych ludzi jest naszym cierpieniem. To, że są tak brutalnie wykorzystywani w walce politycznej, nie zwalnia nas i nigdy nie może nas zwolnić z myślenia o nich jako o naszych braciach” - mówił w niedzielę abp Wojciech Polak, nawiązując do sytuacji na naszej wschodniej granicy.

W obchodzony po raz 107. Dzień Migranta i Uchodźcy metropolita gnieźnieński przewodniczył Mszy św. w kościele pw. św. Floriana w Chodzieży. Rozpoczynając liturgię nawiązał do odbywających się pod raz siódmy w Polsce modlitw za uchodźców, przypominając za papieżem Franciszkiem, że trzeba się wreszcie uwolnić od myślenia w kategoriach: przyjaciel-wróg, my-oni, moje-twoje.

CZYTAJ DALEJ

Warszawa: modlitwa ekumeniczna w 82. rocznicę powstania Polskiego Państwa Podziemnego

Przy pomniku Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej pod budynkiem Sejmu odbyły się uroczystości związane z 82. rocznicą powstania podziemnych struktur Rzeczpospolitej w czasie II wojny światowej. W czasie obchodów modlitwę w intencji twórców, pracowników i żołnierzy Polskiego Państwa Podziemnego odmówili przedstawiciele duszpasterstw wojskowych.

W uroczystości wzięli udział przedstawiciele związków i stowarzyszeń kombatanckich, reprezentanci parlamentu, wojska, władz samorządowych, harcerze oraz mieszkańcy Warszawy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję