Reklama

Niedziela Częstochowska

Opiekunowie słowa

Konferencje, zwiedzanie bazyliki archikatedralnej i Msza św. z wręczeniem księgi Pisma Świętego – w Niższym Seminarium Duchownym w Częstochowie lektorzy przeżywali dzień skupienia.

Niedziela częstochowska 26/2021, str. VII

[ TEMATY ]

Częstochowa

lektorzy

Karol Porwich/Niedziela

Lektorzy nabrali jeszcze większego zapału do tego, by być opiekunami słowa

Lektorzy nabrali jeszcze większego zapału do tego, by być opiekunami słowa

Do udziału szczególnie byli zaproszeni tegoroczni absolwenci kursu lektorskiego. Uczestnicy są zgodni – takie spotkanie było bardzo potrzebne.

Było pięknie

– Zostaliśmy przyjęci z otwartymi rękami. Usłyszeliśmy też dobre świadectwo od księży, które nas umocniło. Było bardzo pięknie – powiedział Niedzieli Fabian z parafii św. Piotra w Okowach w Białej k. Wielunia. Jest lektorem od 2019 r. – Zostałem nim, żeby być bliżej Boga, służyć przy ołtarzu, być we wspólnocie i dążyć do świętości – przyznał.

Nie mógł się doczekać

Reklama

Opinię Fabiana podziela Antek. – Takie dni są potrzebne. Można poznać ministrantów z całej archidiecezji – podkreślił. Lektorem jest od 4 miesięcy. – Już od kilku lat czytałem w kościele i czekałem, kiedy będę w 7 klasie, żebym mógł nim zostać – dodał.

Miła atmosfera

Udziału w dniu skupienia nie żałuje też Bartłomiej z parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Kamieńsku, który jako lektor służy od 3 miesięcy. – Księża miło nas przyjęli – powiedział. Bartłomiej stara się być na Mszy św. 2 razy w tygodniu. – Czytam właściwie co niedzielę – dopowiedział.

Umocnienie

– Taki dzień jest umocnieniem w wierze. To fajnie ze strony ks. Pawła Wróbla, naszego diecezjalnego duszpasterza, że go zorganizował. Szczególnie podobało mi się zwiedzanie bazyliki archikatedralnej. Dowiedziałem się wielu ciekawych rzeczy – przyznał Paweł z parafii św. Jana Chrzciciela w Lgocie-Mokrzeszy. Paweł został ustanowiony lektorem 28 lutego br. – Staram się być bardzo często w kościele i popełniać jak najmniej błędów w czytaniach – powiedział.

Mąż w celibacie

Reklama

Spotkanie zakończyło się w kaplicy seminaryjnej św. Józefa Mszą św., której przewodniczył biskup senior Antoni Długosz. Z racji 19. dnia miesiąca kaplica była wyznaczona na kościół stacyjny archidiecezji częstochowskiej w Roku św. Józefa.

W homilii duchowny wskazał, że św. Józef „staje przed nami jako mąż Matki Bożej żyjący w celibacie”. – Dlatego na pierwszym miejscu jest patronem ojców, bo zapewnia bezpieczeństwo Maryi i Jezusowi. Jego misją są praca, dzięki której ma utrzymać Świętą Rodzinę, i wprowadzenie Jezusa w dojrzałe życie – przypomniał bp Długosz.

Jak św. Józef

– Dziękuję wam, drodzy lektorzy, którzy pielgrzymowaliście tutaj, by spotkać się jako służba liturgiczna, odnowić wiarę, umocnić siły i nabrać jeszcze większego zapału do tego, by stać się jak św. Józef opiekunami słowa Bożego w waszych parafiach – powiedział ks. Paweł Wróbel, duszpasterz LSO w archidiecezji częstochowskiej. Po Mszy św. lektorzy otrzymali tryptyk św. Józefa i Pismo Święte.

Dali radę

Mimo utrudnień związanych z pandemią duszpasterstwo LSO w archidiecezji częstochowskiej jak co roku przeprowadziło kurs lektorski. Od stycznia 148 chłopców z 49 parafii uczestniczyło przez kolejnych 5 tygodni w spotkaniach on-line. Formacja obejmowała wykłady i ćwiczenia dotyczące istoty posługi lektora, które prowadzili duszpasterze diecezjalni LSO – ks. Krzysztof Sak, ks. Michał Sokalski i ks. Paweł Wróbel, oraz zasady poprawnego odczytywania tekstu. Zajęcia z retoryki prowadził ks. Piotr Klekociński. Kurs zakończył się 20 lutego. Kandydaci zdali egzamin i otrzymali dyplomy ukończenia kursu oraz krzyże lektorskie. Wyjątkowo w tym roku nowi lektorzy we własnych parafiach otrzymali błogosławieństwo do pełnienia posługi.

2021-06-22 14:25

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Chcą być przy Jezusie

Niedziela świdnicka 19/2021, str. IV

[ TEMATY ]

lektorzy

Ks. Mirosław Benedyk/Niedziela

Bp Adam nakłada znak błogosławieństwa – krzyż lektorski

Bp Adam nakłada znak błogosławieństwa – krzyż lektorski

– Jesteście jak apostołowie, ponieważ zostaliście przy Panu Jezusie – mówił bp Adam Bałabuch do setki młodzieńców, którym pobłogosławił do pełnienia kolejnych funkcji w zgromadzeniu liturgicznym.

Biskup pomocniczy diecezji w sobotę 24 kwietnia podczas Mszy św. sprawowanej w kościele Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Świdnicy udzielił uroczystego błogosławieństwa do pełnienia funkcji lektora w zgromadzeniu liturgicznym 80 dotychczasowym ministrantom oraz błogosławieństwo do pełnienia funkcji ceremoniarza 18 dotychczasowym lektorom.

CZYTAJ DALEJ

Polski rzymianin

Niedziela Ogólnopolska 5/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

rozmowa

Prof. Jerzy Miziołek

Stanisław August Morawski

Stanisław August Morawski

W Rzymie zmarł nestor włoskiej Polonii Stanisław August Morawski. Jednym z jego polskich przyjaciół był prof. Jerzy Miziołek, który wspomina swojego przyjaciela w rozmowie z Włodzimierzem Rędziochem.

Włodzimierz Rędzioch: Odejście Stanisława A. Morawskiego napełnia jego przyjaciół głębokim smutkiem i zobowiązuje do chwili wspomnień. Znałeś go przez wiele lat. W jakich okolicznościach się poznaliście?

CZYTAJ DALEJ

Stanąć w prawdzie o sobie

2021-09-16 15:51

[ TEMATY ]

abstynencja

diecezja kielecka

Bęczków

Władysław Burzawa

Podczas spotkania odbył się piknik rodzinny

Podczas spotkania odbył się piknik rodzinny

Już po raz szósty w kościele pw. Św. Jana z Dukli w Bęczkowie odbyło się Diecezjalne Spotkanie Trzeźwościowe. Jego organizatorem było Duszpasterstwo Trzeźwości Diecezji Kieleckiej.

Spotkanie rozpoczęło się Mszą św., której przewodniczył biskup kielecki Jan Piotrowski. W wygłoszonej homilii mówił między innymi o tym, że mimo naszych postanowień, często zbaczamy z wyznaczonej drogi prawdy. – Ludzkie doświadczenie, nawet bardzo racjonalne często zawodzi, kiedy napompowani pychą i zarozumiałością, tłumaczymy sobie nasze złe obyczaje i zachowania. Moi drodzy, nie chodzi tylko o ludzi uzależnionych od alkoholu i używek, ale też od całej gamy innych uzależnień jak: skłonności do kłótni, przekleństwa, niewierności wszelkiego rodzaju, obłudy i pogardy bliźnich. To też wymaga nawrócenia i przemiany – mówił biskup.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję